Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yayınladığı mesajda, Altınova’da deprem ve sivil savunma konusunda toplumun bilinçlenmesi için tüm imkânların seferber edildiğini dile getirdi.

Kahramanmaraş Depremini hatırlattı

11 ili etkileyen asrın felaketi Kahramanmaraş Depremini hatırlatan Başkan Oral, “Deprem bölgesinde gördüğümüz en büyük sorun ilk 48-72 saatteki sıkıntılar. Onlardan birisi de yemekti. Ardından barınma, tuvalet, duş, giyinme gibi sorunlardı. Olası bir afette bu sorunların ilçemizde en az düzeyde yaşanmasına yönelik ciddi adımlar attık” diye konuştu.

“İlk 72 saat sıcak yemek”

Olası bir afet durumunda 72 saat aynı anda 5 bin sıcak yemek çıkarabilecek olan Altınova Belediyesi Sosyal Tesisleri ve Aşevinin hizmete girdiğini hatırlatan Başkan Oral, “Son derece modern ve güçlü kadrosuyla hizmete giren Altınova Belediyesi Aşevi, olası bir afet durumunda ilçedeki vatandaşlara ilk 72 saat sıcak yemek çıkarabilecek.

Barınma yeri de planlandı

Kapalı Pazar Yerini de barınma yeri olarak planladık. Orası donanım olarak da ihtiyaçlara karşılık veriyor. Tuvalet, banyo, mescit, yemekhane olacak. Üst katında da barınma yeri olarak kullanılacak. Kadınlar üst katta, erkekler alt katta olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiyi burada barındırabileceğiz. Çok konforlu olmayacak ama soğuktan, sıcaktan, rüzgârdan korunabilecek bir alan olacak.

“5 konteyner hazırlanıyor”

“Altınova turizmde lokomotif olacak” “Altınova turizmde lokomotif olacak”

5 tane konteynerimiz var. Onların içerisinde de çadırlar, Onların içerisinde de çadırlarımız, barınma malzemelerimiz, ekipmanlar gibi malzemeler olacak. Dolayısıyla bunlar hem günlük ihtiyaçlarımızı karşılayacak tesisler, ama aynı zamanda afet durumunda afete yönelik hizmet verecek tesisler olarak planladık” ifadelerini kullandı.