Yalova başta olmak üzere Gölcük, Karamürsel ve Orhangazi’nin yer aldığı bölgede açık kalp ameliyatlarının yapıldığı tek sağlık kuruluşu olma özelliğiyle ön plana çıkan ve tam donanımlı binasıyla 2008 yılından bu yana Yalova şehir merkezinde hizmet veren Özel Yalova Atakent Hastanesi, 2018 yılında Akkurt Grup tarafından satın alınarak büyüme yolculuğunda daha hızlı ilerlemeye başladı.

Açık kalp ameliyatlarında Yalova’da ilk ve tek

Yalova başta olmak üzere Gölcük, Karamürsel ve Orhangazi’nin yer aldığı bölgede açık kalp ameliyatlarının yapıldığı tek sağlık kuruluşu olan, Kardiyovasküler Cerrahi ve Anjiyo Ünitesi, 12 Yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, 33 Yataklı Yoğun Bakım Ünitesi, 5 Yataklı Koroner Yoğun Bakım Ünitesi, 5 Donanımlı Ameliyathanesi, 2 Doğumhanesi, teknolojik alt yapı ile donatılmış Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi ile bölgenin sağlık ihtiyacı için profesyonel çözümler sunan Atakent Hastanesi, bilimsel seminerler düzenlemeye başladı. Atakent Hastanesi Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahi Bölümü Koordinatörü Filiz Yıldız’ın organizasyonuyla Ramada by Wyndham Otelde Yalova'nın aile hekimleri ile bir araya gelen Atakent Hastanesi yönetimi ve uzman hekimleri, “Hipertansiyon ve Hiperlipidemi alanındaki güncel yaklaşımlar, Peri ferik arter hastalıklarının tanı ve tedavisi, venöz sistem hastalıklarının tanı ve tedavisinde güncel yaklaşımlar konusunda sunum yaptı.

Filiz Yıldız, “Güncel konularla ilgi seminerlerimiz devam edecek”

Programın açılış konuşmasını yapan Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahi Bölümü Koordinatörü Filiz Yıldız, Atakent Hastanesi’nin, bölgenin tek açık ve minimal kesi by pass ameliyatı yapılan merkezi olduğunu vurgulayarak, bu ameliyatların, profesyonel bir ekiple kardiyoloji ve kalp damar cerrahi alanında hizmette olduğunu belirtti.

Akkurt, “Gururla duyururuz ki bilimsel toplantılarımıza başladık”

Atakent Hastanesi olarak kente uzman kadrosuyla ve teknolojik altyapısıyla hizmet vermekten gurur duyduklarını aktaran Akkurt Yönetim Kurulu Üyesi Ömürcan Akkurt ise, “Gururla duyururuz ki hastanemiz ilk profesyonel bilimsel toplantısına start vermiş bulunmaktadır. Bundan sonra ki dönemlerde de siz değerli hekimlerimize güncel konularla ilgi seminerlerimiz devam edecektir.” dedi.

Bilgin Yurdakul, “Yalova’ya çok ciddi bir getiri sağlayacak”

Ardından konuşmasını yapan Yalova Atakent Hastanesi Başhekimi Bilgin Yurdakul, bu toplantının Yalova’daki ilk gerçek bilimsel toplantı olduğunu belirtti. Bundan sonra da yeni seminerler ve toplantılar yapacaklarını aktaran Başhekim Yurdakul, “Bölgemizin ilk ve tek diyebileceğimiz açık kalp ameliyatlarının yapıldığı, bypass ameliyatların yapıldığı ve bununla birlikte başarılı kardiyolojik müdahalelerin yapıldığı merkez olarak size bu toplantıyı sunmaktan ciddi bir gurur duyuyoruz. Bu hizmetlerimizi, beklentilerimizi daha da yükselterek devam ettireceğiz. Aramıza yeni katılan Doç. Dr. Engin Akgül ile birlikte kardiyovasküler cerrahide Yalova’da kalıcı ve devamlı bir ekibimizin bulunması sadece hastanemize değil bütün Yalova’ya çok ciddi bir getiri sağlayacaktır diye düşünüyorum. Özellikle kardiyoloji hekimlerimizle birlikte oldukça başarılı sonuçlara imza atacaklarından eminim.” şeklinde konuştu.

Murat Yağmur, “Aile hekimlerine verilen eğitimleri her zaman önemsiyoruz”

Atakent Hastanesi’ne ve Dr. Filiz Yıldız’a kendilerine verdikleri destekler için teşekkür eden Aile Sağlığı Dernek Başkanı Dr. Murat Yağmur, “Dernek olarak aile hekimlerine verilen eğitimleri ve güncel yaklaşımları her zaman önemsiyoruz. Bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu konuyu Atakent yönetimi ile konuştuğumuzda da bize sonsuz destek vereceklerini söylediler. Devam eden toplantılarımız olacak. Bu sözlerin yerine getirilmesini, eyleme geçilmesini sağlayan hocalarımızı buraya kadar getiren filiz hanıma teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Son tedaviler konusunda önemli bilgiler aktarıldı

Tükenmişlik sendromu nedir, belirtileri ve tedavisi Tükenmişlik sendromu nedir, belirtileri ve tedavisi

Toplantının moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Yusuf Tavil, konuşmasına Filiz Yıldız’a ve Atakent Hastanesi’ne teşekkür ederek başladı. Konuşmacıları tanıtarak, seminerde anlatılacak konuları özetleyen Prof. Dr. Yusuf Tavil, “Toplantımızın konusu çok uzun bir konu. Hepsi başlı başına uzun konular. Burada verilen mesajlar, son kılavuzlar ve son tedaviler konusunda önemli bilgiler aktaracağız. Çok fazla teorik konuya girmeden, konuyu dağıtmadan, soru-cevap şeklinde keyifli bir toplantı gerçekleştirmeyi umut ediyoruz. Hipertansiyon Türkiye’de sık karşılaşılan hastalıklardan biri. Hipertansiyon sıklığı hem ülkemizde hem dünyada çok arttı. Bu kadar artmasında genetik faktörler ve yaşam tarzının etkisi var. Hipertansiyonun kendisi belki bir hastalık değil ama birçok hastalığın tetikçisi olabiliyor. Önlenebilir kalp damar hastalıklarının nedenlerinin en başında hipertansiyon geliyor. O nedenle aslında hipertansiyon bir kalp problemi değil bir toplum sağlığı problemidir. Bunun yanında hipertansiyonun maalesef tedavi edilmesi başarılı değil. Sadece Türkiye’de değil İngiltere’de bile tedavi ve başarı oranı yüzde 30. O nedenle toplum hekimlerimizin üzerinde durması gereken bir konu.” açıklamasında bulundu.

Katılımcılara katılım belgesi takdim edildi

Prof. Dr. Yusuf Tavil’in özetinin ardından Atakent Hastanesi’nde hizmet veren Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Engin Akgül Periferik Arter Hastalıklarının tanı ve tedavisindeki güncel gelişmeleri aile hekimleriyle paylaştı. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Kocacağa ise Hipertansiyon konusundaki yeni araştırmaları ve güncel tedavi yöntemlerini sunum eşliğinde aktardı. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fatih Ulusoy ise Hiperlidemi alanındaki güncel yaklaşımlar hakkında sunum yaptı. Sunumların ardından aile hekimlerinin sorularını yanıtlayan uzman hekimler etkinliğin sonunda katılımcılara katılım belgesi takdim etti.