Altınova protokolü bayramlaştı Altınova protokolü bayramlaştı

Kaytazdere Belediye Başkanı Doğan Çitil, beldenin turizm yatırımlarının yanı sıra sosyal ve kültürel hayatını da etkileyecek bir projeye imza attı. Beldede göreve geldikten sonra ‘Eski köy okulu projesine’ start verdiklerini dile getiren Başkan Çitil, “Eski köy okulu projemiz var. 1950 yılında yapılan tip proje. Zamanında köy okulumuz vardı. Millî Eğitim Bakanlığı’ndan rica ettik. Tam köyün merkezinde kalıyor. Harabe bir şekilde duruyordu. İlçe Kaymakamımızdan rica ettik. El birliğiyle bütün belde halkının yardımıyla yapabileceğimize inandık” dedi.

Restorasyonu belediyenin kadrolu mimarı Özlem Akmak yapacak 

Açıklamasına “Yapı restorasyonunu bizim bünyemizde çalışan yapı restorasyon mimarı Özlem Akman yapacak. Kendisi Topkapı Sarayı’nda ve Pera Pelas’ta restorasyon işlemleri gerçekleştirmiş deneyimli bir isim” diye devam eden Çitil, şunları ekledi: “Bu eski köy okulunun projesini gerçekleştiriyoruz. 1930 yılında yapılmış, burada eski anıları canlandırıp oradaki yapıyı restore ederek belde müzesi, kütüphane ve sosyal yaşam merkezine dönüştürmek istiyoruz. Beldenin problemlerini çözüp, çevre bilincini oluşturmak ve geliştirmek istiyoruz. Burada bir tarih oluşturup herkesin orada bir hikayesi olduğunun ve hikayelerini kaleme alıp bir dergi yapmak istiyoruz. Böyle bir çalışmamız olacak.”   

En öncelikli yol sorununu çözmek istiyor

“Beldede en öncelikli yapmak istediğim proje yol sorununu çözmek. Beldenin tüm yollarının temizliğini yaptık. Şu anda Kaytazdere’de nefes alınabilecek bir ortam oluşturmaya çalıştık” sözlerini sarf eden Başkan Çitil, son olarak şunları ekledi: “Küçük bir belde belediyesiyiz. Bunun farkındayız. İmkan dahilinde ayağımızı yorganımıza göre uzatmak istiyoruz. Biz burada bir miras devraldık. Bugüne kadarki başkanlarımız Haşim Tan, Alpaslan Karabulut, Ercan Reyhan ve Ali Kangal ilçemize büyük emekleri olan miraslarımız ve katma değerlerimiz. Ben bayrağı bu isimlerden devraldım. Bu zamana kadar gelmiş geçmiş beldemize hizmet eden bütün başkanlarımız, azalarımız ve halkımıza saygımız sonsuz. SGK borcu olmayan, kamuya borcu olmayan ve kendi yağında kavrulan bir belediyeyiz. Ben de devlet memuruydum. Emlak tahakkukta 25 sene görev yaptım. Halkın isteğiyle buraya geldik. Herkese küçük sözlerimiz var. Büyük sözlerimiz yoktu. Biz kimseye Kaytazdere’yi yeniden yaratacağız diye bir şey demedik. Küçük dokunuşlarla işlem yapmayı vadettik. Kaytazdere çok güzel ve büyüyen bir bölge. Güzel insanlarımız var. İstanbul’un ikinci ayağıyız. Osmangazi Köprüsü’nü en güzel gören yer de Kaytazdere. Bunun değerini biliyoruz. Alan olarak ve imar olarak çok büyüğüz. Yol yol yapmakla bitmez ama insanların da yola ihtiyacı var. Onu da yapmak zorundayız. 5 yıl içerisinde sadece yol yapmamız gerekiyor desem yeri var.”

Editör: Manşet Gazetesi