Bünyesinde 144 dükkânın hizmet verdiği Çiftlikköy Küçük Sanayi Sitesi’nde yüzlerce kişi çalışıyor. Ancak camisi olmayan sanayi sitesinin çalışanları ibadetlerini yerine getirmek için kilometrelerce yol kat ederek Çiftlikköy Merkez Cami’ne veya köy içlerindeki camilere gidiyor. Yaklaşık iki yıl önce Çiftlikköy Küçük Sanayi Sitesi Başkanı seçilen Bedir Çelik, bu eksikliği gidermek için kolları sıvadı. Yalova Valiliği’nden gerekli izinleri alan Bedri Çelik, Çiftlikköy Sanayi Sitesi Yaptırma ve Yaşatma Camii Derneğini kurdu.

Yele: Çiftlikköy’de değişim hızlı başladı Yele: Çiftlikköy’de değişim hızlı başladı

3 dönüm 200 metre kare alana

“Sanayi sitemizin girişinde bulunan 3 dönüm 200 metrekare alanımız camii yerine tahsis edildi. Yalova Müftülüğü’ne intikal etti. Müftülükten de bize geçmiş durumda. Camimiz proje aşamasında şu an” diyen Bedri Çelik, “Çiftlikköy Sanayi Sitesi Yaptırma ve Yaşatma Camii Derneğimizi kurduk. Bu derneğimizin de başkanı durumundayım. İnşallah Allah’ın izniyle camimizi yaptıracağız. İlk kazmayı bu ay içerisinde vurmayı düşünüyorduk. Ancak deprem olunca ertelemek durumunda kaldık. İnsanlarımızın büyük yardımı depreme gittiğinden dolayı öncelik depremzedelerde diye düşündük. Bir de biz gidip camimiz için yardım toplayarak milletimizi yormak istemedik” ifadelerini kullandı.

Selçuklu Mimarisinde olacak

Caminin kaç kişilik olması konusunda herkesle istişare yaptıklarını ekleyen Çelik, “Çiftlikköy Kaymakamı Ömer Bilgin ile görüştüm. Bana ‘Çok büyük bir camii yapmayalım’ dedi. Ancak yerimiz büyük. Selçuklu Mimarisi düşünürsek en azından 750 kişilik olmasını istiyoruz. Sanayi Sitesi çalışanları camii ihtiyacını karşılamak için şu anda Çiftlikköy Merkez Cami’ye ve köy içlerindeki camilere arabalarla gidip geliyorlar. OSTİM’de dahil buna. OSTİM de şu an camisiz. İnşallah hayırsever insanların da desteğiyle bu sorunu çözeceğiz” diye konuştu.    

Hayırseverlerden destek bekliyoruz

Hayırseverlerden camiye destek talep eden Çelik son olarak şunları söyledi: “Ziraat Bankası üzerinden 3 ayrı hesap açtık. Türk Lirası, Dolar ve Euro cinsinden. Yurtdışından da yardım yapmak isteyenler için. Bu 3 hesabımız camii adınadır. Valilik onaylı hesaplar bunlar. Hayırseverler bu hesaplara yardımlarını yatırabilirler. Yalova halkından gönlünden ne koparsa yardım yapmalarını istiyorum. Bu hayır işidir. Ömür billah yazılacak bir sevaptır. Ayrıca cami masraflarının yüzde ellisinden fazlasını karşılayan hayırseverin adı camiye verilecek.’’ dedi.