AK Parti Yalova Milletvekili Aday Adayı Erhan Dede, Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Yalova Manşet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ayhan Polat’ı ziyaret etti. Ayhan Polat’ın sorularını yanıtlayan Erhan Dede, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kendinizden bahseder misiniz? Sizi tanıyabilir miyiz?

1971 Muş doğumluyum. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkiler bölümünden 1993 yılında mezun oldum. Kısa dönem askerliğinin ardından 1996’da Millî Eğitim Bakanlığı’na öğretmen olarak atandım. 1997 MEB Toplam Kalite Yönetimi formatörlüğü Eğitimde kalite proje Birimi çalışmaları yaptım. 2005 -2012 yıllarında Çınarcık-Kocadere-Soğucak ve Merkez dahil birçok okul, kurum ve kuruluşlarda öğretmen ve idareci olarak görev yaptım. 2012 yılında Yalova Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü olarak atandım. 2012-2023 yılları arasında Yalova istihdamının artırılması ve nitelikli hale getirilmesi kapsamında mesleki eğitim, işbaşı eğitim, girişimcilik ve toplum yararına programlarda projeler hazırladım. Yalova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Anabilim dalında “İşsizlik sigortasından yararlananların iş arama eğilimleri-Yalova örneği” konulu bitirme tezi ile yüksek lisans derecesi almaya hak kazandım. Birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik görevleri ve gönüllü çalışmalarında bulundum. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Yalova’daki hizmetlerinizden bahseder misiniz?

20 yıl önce öğretmen ve eğitim yöneticilikleri ile Yalova’da hizmetlerimize başladık. Müfettiş Hamdi Girgin İlköğretim Okulu, Soğucak- Kardelen İlköğretim Okulu, Kocadere İlköğretim Okulu, Rahmi Tokay İlköğretim Okulu gibi Yalova’mızın her bir köşesinde öğretmenlik, okul müdürlüğü ve kurum yöneticiliklerinde bulundum. Bugün işyeri ve firma ziyaretlerimde mezunlarımı, öğrencilerimi görmek büyük gurur. Şimdiki konumum gereği istihdam ve kariyer gelişimlerinde de onları yalnız bırakmayacağım. Eğitimde marka kenti olma yolunda Yalova’mıza katkımız olmuşsa ne mutlu bize. Tabi insan oğlunun hayatındaki en önemli dönemlerinden birisi de çalışma hayatıdır. İstihdamıdır. Rabbim bana, insan için iki önemli hayırlı işle vazife almayı nasip etti çok şükür. Biri eğitim, diğeri istihdam. 2012 yılında Yalova Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü olarak atandım.

Tabiri caizse canımızı dişimize takarak 12 yıldır istihdamın nitelikli hale gelmesi, işsizliğin azaltılması, istihdamın artırılması adına Yalova’mıza hizmet ediyorum. Hizmete de devam edeceğim. Yalova’da işveren ve firmaların insan kaynakları teşvikler ve personel bulma gibi çalışma hayatını ilgilendiren her konunun konuşulduğu ve çözüldüğü istihdam platformu kurucu il müdürlüğünü yaptım. Bu anlamda her firma her sektörün temel sorun ve sıkıntılarını yakından bilme takip etme çözüm üretme imkânım oldu. İŞKUR’un son 11 yıldaki değişim ve dönüşümünü yürüten il yöneticisi olarak şunu çok rahatlıkla ifade edebilirim. Devletimizin hükümetimizin sosyal politika alanları olarak kaynak aktardığı istihdam, mesleki eğitim, işbaşı eğitim programları, girişimcilik, kendi işini kurma, engelli istihdamı, kadın istihdamı girişimciliği, pandemi dönemi kısa çalışma ödeneği, işsizlik sigortası ödemlerinin istihdama dönüşümü vb. tüm programları Yalova’mıza daha fazla kullandırmak daha fazla projelendirme adına yoğun mesailerimiz oldu.

Son dönem Organize Sanayi bölgeleri İMES, Avrasya OSB içerisinde bulunan LC Waikiki ve birçok fabrikanın istihdamının karşılanmasında verimli çalışmalarımız oldu.LC Waikiki alımlarının Yalova’mızdan karşılanması adına görüşmelerden istihdam sürecinin tamamlanmasına kadar bizzat süreci yönettim. LC Waikiki firmasına bir yıl dolmadan 500 kişiye yakın istihdam aracılık ettik ve devam ediyoruz. İMES organizede açılacak fabrikaların istihdam ve mesleki eğitim, piyasa araştırması gibi daha birçok çalışmamız oldu. Yaklaşık 25 bine yakın istihdam beklentisi için İMES OSB’ye hizmet noktası için bina yapım protokolümüzü yaptık. Engelli istihdamının artışına projeler geliştirdik.

AK Parti’den Aday Adaylığına Başvuru yapma amacınız neydi?

Memuriyet hayatımın bir bölümü AK Parti öncesi dönemlerin hükümetleri, büyük bir bölümü de AK Parti hükümetleri döneminde geçti. Şunu çok rahatlıkla ifade edebilirim ki özgürlüklerin kullanımından, daha geniş alanlara yaygınlaştırmaya, kamu ve özel sektöre teşvik yatırım aktarımından, kurumların yapısını güçlendirmeye, eğitimde fırsat eşitliğinden iletişim ve teknolojiye erişime ve ulaşılabilirliğine, sağlıktan, milli güvenliğe kadar birçok alanda Ak Parti hükümetleri çığır açtı. Yalova’mızın bir bürokratı gözüyle tüm kurum ve kuruluşlarımızda bu değişim dönüşümü yakinen gördüm.

Tahsin Becan’dan torba yasa teklifine eleştiri Tahsin Becan’dan torba yasa teklifine eleştiri

Tabi önceki dönemler ile kıyaslama imkânım oldu ve gelinen süreçte 14 Mayıs 2023 gibi önemli ve kritik bir seçim sürecinde birlik beraberlik ve kardeşlik hukukunu önceleyen, ülkenin kalkınmasına hedef koyan, her koyduğu hedefe ulaşan bir partide siyaset yapmanın daha doğrusu olduğuna inandığım için AK Parti dedim. Eğitim, istihdam ve çalışma ekonomisi gibi bürokrasi tecrübelerimi AK Parti çatısı altında Yalova’mız için değerlendirmek istedim.

Şansınız nasıl? İlk Üçe Girebilme Durumunuz var mı sizce

Bu çokta benim yorum yapabileceğim bir konu değil ama birbirinden değerli, alanında verimli, dolu dolu hizmetleri olmuş aday adaylarımızla sürecin değerlendirilmesini bekliyoruz. Tabi şunu söyleyebilirim kamuoyundan ailemden büyüklerimden bu anlamda destek ve telkinler vardı. Kendimizi komisyonlarda iyi ifade edebildik. Temayüllerde tanınırlığımız vardı. Teveccüh gösterdiler sağ olsunlar. Sonuçta takdir üst kurullar ve en nihayetinde Genel Merkez ve Genel Başkanımızda. Hakkımızda hayırlısı olur inşallah.

Yalova’nın en büyük sorunu hizmet alması gereken alanlar nelerdir?

Bizler her platformda Yalova turizm kenti mi, tarım kenti mi, yoksa eğitim kenti mi olsun noktasında istişareler ve sektörel toplantılar yaptık. Bence bu sarmala çok takıldık. Tabiki uzmanlarımız kaygılarını önerilerini sunması gerekir, olması gereken de bu. Şehir genel anlamda sektör sınırlarını bölgelerini belirlemiş zaten. Planlamalar buna yönelik yapılmış. Evet Yalova eğitimde rol model olduğunu kanıtlamış bir şehir. Sadece yeni nesil sanayinin OSB’lerin ihtiyaç duyacağı nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacak mesleki eğitim kapasitesini artırmak, bu alana yönlendirme çalışmaları yapmak önceliğimiz olacaktır.

Gelişen sanayi, üreten bir ekonomi var. Sadece işgücü eleman temini sorun. Bunun planlanması lazım. Turizm için eşsiz cennet lokasyonlarımız mevcut. Dokusunu bozmadan bu alana yönelik hizmet sektörlerini çeşitlendirip tanıtımına ağırlık verilmesi gerekiyor. Altyapı ve içme suyu yerel yöneticilerimizin önceliği son yıllarda köklü çözümler üretiliyor bildiğim kadarı ile. Ulaşımda çözülmesi gereken diğer bir sorun alanını oluşturuyor.

Editör: TE Bilisim