Termal ilçesinde 1989 yılında inşası tamamlanan Gökçe Barajı, 36 milyon metreküp kapasitesiyle Yalovalıların içme suyu ihtiyacını karşılıyor. Baraj, günde ortalama 100 bin metreküp su tüketen kenti besliyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Yalova’da da hissedilen kuraklık Gökçe Barajı’nın önemini arttırıyor. Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı İsmail Demir gazetemize verdiği özel röportajda barajın son durumu ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Su kesintisine gerek yok

Gökçe Barajı’nda yüzde 15’lik doluluk oranı bulunduğunu ifade eden İsmail Demir, “Yalova’nın 35 günlük suyu var. Şuan ki tabloda endişe edecek bir şey yok. İlimizde su kesintisini gerektirecek bir durum bulunmuyor” dedi.

Alternatif planlar hazır

Meteoroloji yetkilileriyle görüştüklerini aktaran İsmail Demir, “Meteoroloji ayın 25’inden sonra yoğun kar yağışı beklediklerini belirtti. Böyle bir durumda sıkıntı yaşamadan süreci atlatırız. Ancak olası kar yağmama durumunda bile alternatif planlarımız hazır. İzmit Büyükşehir Belediyesinden şartların uygun olması durumunda tersten besleme yapılabilir. Bunun yanı sıra Ortaburun Göleti’nden bir kısım su ihtiyacının karşılanması planlanmıştır. Yine 2014 yılında yaşanan su sıkıntısında DSİ tarafından Belediyeler için açılan su kuyuları aktif hale getirilebilir. Bu tedbirlerin yeterli olmaması durumunda kesinti yapılabilir. Ancak Allah’ın izniyle geç gelen yağışların önümüzde ki haftalar içerisinde geleceğini ve Gökçe Barajını dolduracağını, bu tedbirleri almak zorunda kalmayacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Özel Haber: Mustafa Turan

Çınarcık'ta otomobil takla attı: 1 yaralı Çınarcık'ta otomobil takla attı: 1 yaralı

Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı İsmail Demir