Tavşanlı, jeopolitik konumu itibariyle denizle ormanın kesiştiği bir noktada bulunmaktadır. Tüm büyük otoban ağları ve deniz ulaşım ağlarının merkezinde yer alan Tavşanlı, eko turizm rotalarıyla yazın vazgeçilmez aktivitelerinden olan yürüyüş, bisiklet, motosiklet ve ATV gibi araçlarla gidilebilecek güzergahlara sahiptir. Ayrıca, ülkemizde gelişmekte olan karavan ve kampçılık turizmine de uygun bir bölgedir. İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi 20-25 milyonluk bir nüfusun ortasında bulunan Tavşanlı, bu potansiyeliyle çeşitli projelerle yol almayı hedeflemektedir.

“Arıcılık faaliyetlerine destek “

Beldemizin tam ortasında, orman vasfını yitirmiş yaklaşık 20-25 dönümlük arazileri değerlendirerek ve yukarı köy ormanları içerisinde bulunan çalılık haldeki alanları projelendirerek, kestane ve ıhlamur ağaçları dikmeyi planlıyoruz. Bu alanlarda, özellikle arıcılık faaliyetlerini desteklemek amacıyla geniş çaplı bir kooperatif çalışması yürüteceğiz. Ayrıca, bahsettiğimiz ağaçlar etrafında yürüyüş parkurları ve kamp karavan alanları oluşturarak bungalov turizminin gelişmesine katkı sağlayacağız.

Melek’in kalbi artık Furkan’ın göğsünde atacak Melek’in kalbi artık Furkan’ın göğsünde atacak

“Doğal kaynakları sürdürülebilir şekilde kullanacağız “

Ülkemizdeki 10 milyarlarca dolarlık turizm gelirlerinden artık Tavşanlı gibi beldelerin bu imkânı sonuna kadar değerlendirmesi gerektiğine inanıyoruz. Turizm faaliyetlerinde deneyimli meclis üyemiz Eda Tunca Gök ve gastronomi alanında tecrübeli olan gıda mühendisi meclis üyemiz Ayşenur Dağtaşoğlu ile doğal kaynakları sürdürülebilir şekilde kullanarak tüm beldemize gelir sağlayacak bir kooperatif modeli üzerinde çalışmaya başlayacağız. Kahvaltı, balık, macera oyun alanları, yemek yeme yerleri ve daha birçok imkânla çevrili olan beldemizi, günde yüzbinlerce insanın geçtiği hak ettiği konuma getireceğiz. Önceden Uludağ'da ATV turları düzenleyen iki firma, şu anda Tavşanlı'da İstanbullu günübirlik turistler dahil olmak üzere herkese eğlence imkânı sunmaktadır. Tavşanlı'nın doğal alanları, taş ocağından yukarı köy merkezine, oradan Havuzdere tepesine inen ve diğer köylere ulaşan güzel yürüyüş, bisiklet ve Jeep Safari turları gibi aktiviteler için uygun bir zemin sunmaktadır.

Eko Turizme katkı sağlamayı hedefliyoruz

Tavşanlı'nın merkezine yakın bir konumda kurmayı planladığımız çocuklarımızın hayvansal eğitimlerine katkı sağlayacak bir köy ve çiftlik havası oluşturmayı amaçlıyoruz. Kanatlı ve küçükbaş hayvanlar ile balık türlerini içeren orta ölçekli bir hayvanat bahçesiyle eko turizme katkı sağlamayı ve içindeki yeme içme ve eğlence alanlarıyla ekonomiye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Turizm, gastronomi, süs bitkileri ve kuru gıda alanlarında değerlendirerek, elde edilen karı tabana yayma amacıyla kooperatif modelini benimsiyoruz. Bu yolda, eksiklerimizi göz önünde bulundurarak ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek Tavşanlı'nın bölge ve ülke çapında bir rol model olmasını hedefliyoruz.