İYİ Parti İl Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin doğu tarafındaki yolda meydana gelen çökmeler nedeniyle İl Başkanlığımızca yerinde gerekli incelemeler yapılmış, tespit ve önerilerimiz sizlerin bilgisine sunulmuştur İnceleme sırasında, günümüz itibarı ile çöküntü meydana gelen yolun ulaşıma kapatıldığı, oturmaların ise yer yer 40 santimetrelere ulaştığı, yolun doğu tarafında tesis edilen sanat yapısının (taş duvar) 6-7 metre yüksekliğe yakın olduğu ve kavislenerek deforme olduğu, yamaç tarafına doğru ise oluşan baskı sonucu toprakta şişme-kabarmaların başladığı görülmüştür. Sanat yapısı incelendiğinde ise drenajı sağlaması için konulan barbakanların (drenaj borusu) yeterli sayıda olmadığı ve bu kanallardan su tahliyesinin sağlanamadığı gözle görülmektedir” sözlerine yer verildi.

“Heyelan değil, kusurlu imalat sonucu”

“Meydana gelen hareketin; yolun yapımı ile ilişkili olduğu, dolgu malzemesi olarak nitelikli malzeme kullanımı, dolguların yerinde imalat koşulları, yolun drenajının sağlanamaması ve benzeri sebeplerle olabileceği ilk incelemelerden anlaşılmaktadır” ifadelerinin kullanıldığı açıklama şöyle devam etti: “Yalova halkının merak ettiği ana konu ise hastane binasın bu kaymadan etkilenip, etkilenmeyeceğidir. Soru basit, hastane güvenli mi? Yukarıda da belirttiğimiz sebeplerden yolun bu kısımda meydana gelen çökmenin bir heyelan değil, kusurlu imalat sonucu geliştiği açıkça anlaşılmaktadır. İvedi olarak yolun çöken kısmının usulüne uygun şekilde yeniden imal edilmesi sağlanmalıdır.”  

“Hastanenin etkilenmesi beklenmiyor”

Ayrıca çökme nedeniyle hastanenin güvenli olup olmadığı sorusuna şu yanıt verildi: “Hastane binası temellerinin çökme oluşan kotlardan daha derinde ve forekazık ile imal edilmiş olması, kayma hareketinin bina yönünün tersi yönünde oluşu ve aradaki mesafe nedeniyle etki alanının dışında olması ve benzeri sebeplerle etkilenmesi beklenmemektedir. Bu nedenle de halkımızın hastaneyi kullanmasında endişe edilecek ve korkulacak bir durum bulunmamaktadır.”

“Yandaş müteahhit sorunu var”

Memur-Sen Yalova binası dualarla açıldı Memur-Sen Yalova binası dualarla açıldı

Son olarak açıklamada şunlar belirtildi: “Ancak, söz konusu hastanenin çevresi incelendiğinde ise güney cephesinde heyelan-yer kayması hareketlerinin meydana geldiği ve güneydeki otopark alanını ve dayanma yapılarını tehdit ettiği görülmektedir. Buradaki kaymaların ise hastane hafriyatından çıkan malzemenin gelişigüzel sahaya dökülmesi ile oluştuğu, ileride ise hastaneye ait sanat yapılarını etkileyeceği aşikardır. Yukarıda anlatmaya çalıştığımız üzere, hastane binamızın bir heyelan sorunu değil, ülkemize sirayet eden hastalıkların en başında gelen yandaş müteahhit sorunu bulunmaktadır.”