Açılış törenine; Yalova Valisi Hülya Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ve Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, birçok STK ve davetliler katıldı.

Açılış töreninin ilk konuşmacısı Kurtköy Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Emine Yüksekol oldu. Yüksekol konuşmasında: “Hayata değer katan varlıklarıyla ışık saçan emekçi kadınlar günümüz kutlu olsun. Bu günüde burada olmamızı sağlayan, büyük özveri ve sabırla bizleri destekleyen Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tuluk’a, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Demiryürek’e, Ticaret ve Sanayi Odası Sekreteri Taner Eriş’e ve belediye çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Kurulduğu günden beri kadınları ekonomiye kazandırmak için uğraşan bu projenin hayata geçmesinde çok emeği olan Yalova Girişimci Kadınlar Derneğine, adını sayamadığım isimsiz kahramanlarına ve emeği geçen herkese Kadın Kooperatifleri Başkanları adına çok teşekkür ediyorum “ dedi.

Başkan Yüksekol’un konuşmasının ardından Yalova Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Oya Akbulut konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında :”Kadın Girişimciler olarak 1 Mart 2012 yılında Yalova Girişimci Kadınlar Derneğimizi kurduk. Çok heyecanlıydık tabi. Kadınlar için neler yapabiliriz. Kadınlarımıza ne şekilde dokuna biliriz. Kendi ayakları üzerinde durmalarını nasıl sağlayabiliriz. Bu sürece destek olmak için burada var olduk. Daha sonrasında satış ofisi projemiz gerçekleşti ve işletme kurduk. Yalova’daki ilk kadın kooperatifinin kurulmasını sağladık. Şuan açılan satış ofisimizde tüm kadın kooperatif üyelerimizin kendi ürettiği ürünleri satabileceği bir yer oluşturduk. Bu yer için çok heyecanlıyız. Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Son konuşmacı olarak sürecin en büyük destekçisi Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk oldu. Başkan Tutuk konuşmasında : ” Belediyemizi kadın dostu belediye yapacağız. Bu ilk adım onbir kadın kooperatiflerimizin yaptıkları, ürettikleri ürünleri satacağımız reyonlardır. Satış garantili reyonlardır. Kadınlarımız yeter ki üretsinler bizlerde onlara her türlü lojistik ve satış desteği vereceğiz. Dünya Kadınlar Günündeyiz bu gün 8 Mart. Ben tüm kadınlarımızın ve özellikler girişimci kadınlarımızın gününü kutluyorum. Buradan kadın dostu belediyenin de bir müjdesini vermek istiyorum. Yalova’mız da ilk defa kadın lokali açacağız. Kadın Lokalimizde atölyelerimiz olacak, üretim tesislerimiz olacak, kafeteryası olacak, restoranı olacak ama sadece kadınlar girebilecek. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Açtığımız tesiste Yalova’mıza bereketli olsun” dedi.

Yalova ihracat şampiyonu oldu Yalova ihracat şampiyonu oldu