Açıklamasında “Ülkemizle eş zamanlı olarak şehrimizin yönetici adaylarının belirlendiği bir süreçten geçiyoruz. Sürecin başlangıcından bugüne kadar şehrin sokaklarında, yerel basında ve sosyal medya hesaplarında şahsımla ilgili birçok konu duydum, işittim, okudum. Her ne kadar bizi tanıyan ve tanımayan hemşerilerimizle ikili diyaloglarımızda bu konudaki tavrımı, duruşumu izah etmiş olsam da kamuoyunu bilgilendirici nitelikteki ilk açıklamamı yapıyorum” diye başlayan Kemal Baş, “Doğup büyüdüğüm, sokaklarında top oynadığım, eğitiminden sportif faaliyetlerine, sosyal faaliyetlerinden belediyecilik hizmetlerine kadar birçok farklı alanda rol aldığım Yalova’mızda böyle değerli bir mevki için adımın geçmiş olması öncelikle bana onur ve gurur veriyor. Şehrin farklı köşelerinden hakkımdaki olumlu teveccühlerini bana veya birbirine ileten herkesten Allah razı olsun. Bununla birlikte yine benimle ilgili eleştirilerini de saygı çerçevesinde açık fikirle hem sokakta hem sosyal medya hesaplarında belirten dostumuz veya bizi tanımayan herkese de seviyeli ve nazik eleştirileri için teşekkür ederim” sözlerini sarf etti

“Herhangi bir aday adaylık başvurum olmamıştır”

Yalova Belediyesi’nde bürokrat olarak gerçekleştirdiği görevler gereği herhangi bir siyasi parti üyeliği olmadığını sözlerine ekleyen Baş, “Bürokrasiden istifa ederek ayrıldıktan sonra aile şirketlerimizin başına geçtim ve işlerimizin yönetimi ve gelişimi ile uğraştım. Bu sebeple aktif siyasette rol almadım ve bugün itibariyle de herhangi bir siyasi parti üyeliğim bulunmamaktadır. Belediye Başkanlığı aday süreçlerinin başlamasının öncesinde halkımızın farklı kesimlerinden bu konuda rol almam ve şehrin yönetimine 1. İdareci vasfıyla katkı sunmam yönünde yoğun bir teveccüh tarafıma iletildi. Bununla birlikte tarafıma sözlü olarak iletilmeyen ancak izleme ve okuma fırsatımın olduğu birçok yerel basın ve sosyal medya haberi ile karşılaştım. Millî Mücadele öncesi, Millî Mücadele Dönemi ve sonrasında Yalova’nın bugüne kadar ki 150 yıllık tarihinde ailemizin bana bırakmış olduğu miras, Yalova ile ilgili bir sorumluluk alınması gerektiğinde bu vazifeden geri durmamayı gerektirir” dedi.

“Vatani görevimi tamamlamış oldum”

Mehmet Gürel’den Tutuk’a: Donanmama dokunma Mehmet Gürel’den Tutuk’a: Donanmama dokunma

“Kemal Baş olarak toplumun farklı kesimlerinin bana ilettiği mesajı aldım ve doğru, dürüst, liyakatli ve toplumun her kesiminde temsil kabiliyeti olan insanlarla birlikte olmak kaydıyla üzerime düşen sorumluluk var ise yerine getireceğimi, geri durmayacağımı beyan ettim. Bu doğrultuda herhangi bir parti üyeliğim ve aday adaylık başvurum olmamıştır” diyen Baş, “Adaylıkla ilgili rutin siyasi parti prosedürlerinin aksine farklı bir yol izledim. Siyasetin gerçeğinin sokaklar olduğu bilinciyle ve siyaset merkezlerinin sokağı dinleyeceği öngörüsüyle izlediğim bu yolda memleketimiz ve milletimiz için bir duruş sergilemeye çalıştım. Talep eden olmadım, halkımızın çok farklı kesimleri tarafından talep edilen olduğum kanaatindeyim. Ancak son derece saygı ile karşıladığım şekli ile siyaset yönetim genel merkezleri takdirlerini farklı yönde kullandılar.  Bu vesile ile bu dönem için vatani görevimi tamamlamış oldum” açıklamasında bulundu.

“Biz bu memleketin kendisiyiz”

Kimsenin, hiçbir grubun, hiçbir adayın yanında, sağında, solunda, önünde veya arkasında olmadığının ve olmayacağının altını çizen Baş, “Sadece halkın sesini dinlemeye devam edeceğim. Toplumda karşılığı olan, liyakatli, dürüst, yıpranmamış arkadaşlarımızla birlikte Türkiye’nin gireceği yeni siyasi iklimi de göz önüne alarak hep beraber yeni dönemde üzerimize düşen vazifeyi yerine getirecek, şehrimize sahip çıkacağız. Zira biz bu şehrin köylüsü, bu şehrin mahallelisi, bu şehrin okullusu, bu şehrin sporcusu, bu şehrin tüccarı, bu şehrin esnafı, bu şehrin çalışanıyız. Biz bu şehrin, bu memleketin, bu milletin evladıyız. Biz bu milletin, bu memleketin ta kendisiyiz. Çocuklarımıza mutlu, müreffeh, mamur bir Yalova bırakmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Sözlerimi bitirirken aday olmuş ve olacak olan herkese başarılar diliyor, şehrimizi Türkiye’nin ve hatta dünyanın vitrinine taşıyacak projeleri hayata geçirmelerini, hemşehrilerimizi mutlu edebilecek adaletli, liyakatli, dürüst, şehri istiladan koruyan yönetimi sergilemelerini talep ediyorum” şeklinde konuştu.