Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel, eşi, kızı, annesi ve babası ile birlikte devir teslim törenine katılmak üzere Yalova Belediyesi’ne geldi. Gürel’i bu anlamlı gününde CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, CHP İl Başkanı Erdem Doğancı ve parti yönetimi de yalnız bırakmadı. Makam odasının önünde toplanan partililerin alkış ve tezahüratları arasında gelen Gürel, görevi Yalova Belediye Başkanı Yardımcısı Naim Ardıç’tan devraldı. Törene önceki dönem Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk’un katılmaması dikkat çekti.

Gürel: Yalova halkının emrindeyim

Görevi devraldıktan sonra açıklamalarda bulunan Mehmet Gürel, “Herkes bilsin ki belediyeyi olabildiğince şeffaf, çağdaş, vizyoner ve adil bir şekilde yönetmeye gayret edeceğiz. İçiniz rahat olsun. Belediye başkanı olarak ben Yalova halkının emrindeyim. Meclis üyelerimiz de halkımızın emrinde. Olması gereken budur” diye konuştu.  

Gürel: Belediyenin 1.5 milyar lira borcu var

Açıklamasına “3-4 gündür sağlıklı bilgileri almak için belediyeyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu vesileyle birinci ağızdan size ben bilgi vereyim. İdari ve mali açıdan belediyemizin mevcut halinin denetlenmesini resmi makamlardan rica edeceğiz” diye devam eden Gürel, şöyle devam etti: “Dün itibariyle Mali Müşavirler Odasından da mali durumun mevcut bir röntgenini çıkarmak ve kamuoyuna daha şeffaf olmak için bir denetleme çalışması anlaşması yaptık. Sağ olsunlar herhangi bir bedel de talep etmeden bu hizmeti verecekler. Benim yaptığım çalışmalarda mali anlamdaki genel durum şudur: belediyemizin şu an 1 milyar 500 milyon lira borcu var. Bunun çok detaylı halini yakında kamuoyu ile de paylaşacağım. Bu 1 milyar 500 milyon liralık borcun yaklaşık 500 milyon lirası ishale hattından gelen, mecburen de bütçede yer alan borç oluşturmaktadır. Onu çıkarırsak 1 milyar borç var. Onun da ayrı bir hikayesi var. Bu borcun 190 milyon lirası şu anda özel piyasaya borçtur.”

Gürel: Beleyenin kasasında 2 milyon lira var

“Belediyemizin personelinin bu aylık maaşı ve ikramı gideri 71 milyon liradır. Belediyemizin kasasında bulunan para 2 milyon liradır. 38 milyon lira iller bankasında katkı payı gelmiştir. Elimizde 40 milyon lira bütçe vardır. 71 milyon lira da personel birikmiş ikramiyesi ve mevcut maaşları vardır. Mevcut maaşlar 56 milyon lira civarında. 14 milyon lira civarında personelin birikmiş bayram yardımı ve ikramiyeleri var” sözlerini sarf eden Gürel, “İçiniz rahat olsun bu veya buna benzer bütün zorlukları aşarız. Hatta bugün de belirli özel firmaların, farklı isimler olmasına rağmen aynı adresler olup belediyenin bazı müdürlüklerine yakın zamanda iş yapan bazı firmaların hemen icra işlemlerini başlattığını da gözlemledik. Siyaseten muhtemelen rakip arkadaşlarımın süreç yönetimi de var. Bizim iyi niyetimiz bakidir. Yalova Belediyesi hepimizindir. Yalova Belediyesinin borcu Yalova halkının borcudur sonuç itibariyle. Biz bunları rahatlıkla çözeceğiz. Biraz zamana ihtiyacımız var. İnşallah vaat ettiğimiz projelerin hepsini zaman içerisinde yapacağız. Yalova halkı bize güvensin. Hiç kimsenin yüzünü kara çıkarmayacağız” diye konuştu.

AK Parti heyeti Bakan Gürsoy ile görüştü AK Parti heyeti Bakan Gürsoy ile görüştü

Gürel: Dedikodulara itibar etmeyin

Son olarak belediye personelini işten çıkartacağı yönünde dedikoduların olduğunu dile getiren Gürel, şunları ekledi: “Burada da dedikodular oluyormuş. 3-4 gündür bana öyle şeyler geldi ki şöyle demişsiniz diye. Bunların hepsi yalan. Benim ağzımdan çıkmayan hiçbir söz talimat değildir. İlgili müdürler ve çalışanlar benim ağzımdan duyar. Çalışmalar aynı şekilde devam edecek. Önümüzdeki süreçte daha da verimli nasıl çalışırız ona bakacağız. Herkesin içi rahat olsun. Yalova Belediyesi emin ellerdedir.”

Haber ve Fotoğraf: Mustafa Turan