Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde 3 Mart Pazar günü gerçekleşen toplantıya partililer yoğun ilgi gösterdi. Toplantıya CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Necla Kaçan, CHP Yalova İl Başkanı Erdem Doğancı, CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, CHP Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürel, Yalova eski Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, Cumhuriyet Halk Partisi Çiftlikköy Belediye Başkan Adayı Adil Yele, Cumhuriyet Halk Partisi Termal Belediye Başkan Adayı Sabriye Sultan Yalçın ve yüzlerce partili katıldı.

 “Ya Dilovası gibi olacağız ya da Nilüfer gibi olacağız”

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından sahneye çıkan CHP Yalova İl Başkanı Erdem Doğancı, konuşmasında “Bizler yola çıkarken 14 Belediye’nin 14’ünü de alacağız dedik. Sizin gözlerinizdeki ışıltıyı her yerde görüyorum. Her yerde kazanacağız, 14 Belediye’nin 14’ünü de alacağız” dedi. 2019 seçimlerinde 14 Belediye’nin 4’nün kendilerinde olduğunu hatırlatan Başkan Doğancı, “O 4 Belediye’nin şu an 2 tanesi bizde. O 2’si de Yalova’daki sosyal demokrat Belediyeciliğinin ve adil paylaşımın temsili. Yalova’da bu OSB’ler varken, bu tersaneler varken bu seçimin aslında bir amacı var. Ya Dilovası gibi olacağız ya da Nilüfer gibi olacağız. Yalova tercihini bu yönde yapacak. Benim gönlüm Nilüfer’den yana. Nilüfer gibi yaşanılır bir kent olmak istiyoruz” şeklinde konuştu. 14 seçim bölgesini gezdiğini ve diğer partilerin kendi adaylarının projelerinin çalmaya başladıklarını gördüğünü iddia eden Doğancı, “Biz Yalova’nın menfaati için bir projeyi hayata geçirmek istediğimizi söylüyoruz. Ya taklit ediyorlar ya da şimdiden engel olmaya çalışıyorlar. Onların engel olmalarına izin verecek miyiz? vermeyeceğiz ve daha çok çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“Yalova’yı hak ettiği yere getirmeye söz veriyoruz”

Başkan Doğancı’nın ardından sahneye çıkan ve 14 Belediye’nin hepsini almak için canla ve başla çalışacaklarını vurgulayan CHP Yalova Milletvekili Tahsin l Becan, “Bu çok çok önemli bir seçim. Bu bir tek belediye başkanlığı seçimi değil. Allah korusun, Türkiye çapında es kaza başarısız çıkarsak geleceğinizin nereye gideceğini iyi kötü televizyonlardan izliyorsunuz” dedi. Anayasayı tanımayan bir ülke haline geldiklerini belirten Becan, “Bu insanlar arasında olduğu gibi ülkeler arasında da aynı. Türkiye’ye son yıllarda yatırım diye bir şey gelmiyor. Yatırım gelmediği zaman ülkenin ekonomisinin ne hale geldiğini görüyorsunuz. Her birimiz 10 misli fakirleştik ve herkes kendi çapında zorlanıyor. Dün tersaneleri gezdim. Tersaneler ihracat yapıyor gibi gözükse de inanın her biri şu anda zarar ediyor. Çünkü doğalgazı, elektriği ve çalışanlara verdikleri maaşın hepsi bir gider. Evet devlet asgari ücreti arttırıyor ama bunu iş insanı ödüyor. O bile yetmez, asgari ücretle geçinmek kolay bir şey değil. Devletin burada katkı sunması lazım ama yapmıyor. En son emeklilere istediğimiz zammı uğraşmamıza rağmen getiremedik. İnşallah iktidarı ele geçirdiğimiz zaman bunları düzeltmek için elimizden geleni yapacağız.” şeklinde konuştu. Türkiye’nin 400 bin dolara vatandaşlık satmasının eleştiren Vekil Becan, “Bekadan bahsediyorlar. Suriyeliler, İranlılar ve Iraklılar nedeniyle Yalova’da yürüyemez hale geldik. Belki de inşaat yapan arkadaşlar daire sattım diye bir müddet seviniyor ama şu anda içlerinde tinercilerin dolaştığı boş dairelere sahibiz” diyerek eleştirilerini sürdürdü. Yalova’nın kamu yatırımları noktasında 81 ilden sonuncu olduğunu açıklayan Vekil Becan, “Ama onlara sorduğunuzda en öndeyiz. Çünkü yaptıkları köprü yatırımının rakamına baktığımız zaman Yalova’dan geçtiği için Yalova yatırımı olarak değerlendiriliyor. Halbuki o Türkiye yatırımı. Yalova’ya kamu yatırım gelmiyor. Yalova bunları hak etmiyor. O yüzden hep beraber çalışıp, Çınarcık’tan Altınova’ya Yalova’yı hak ettiği yere getirmeye söz veriyoruz” ifadelerini kullandı.

 “Yalova halkının gasp edilen hakkını ve iradesini hep beraber geri alacağız”

CHP Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürel ise “Buradan o kadar güzel gözüküyorsunuz ki sanki “Bir an önce seçim gelse de emanetimizi geri alsak” diyorsunuz. Sanki, “Bir an önce bu seçim gelse de Ankara’dan atamayla değil de Yalova’dan seçilmeyle belediye başkanlarının belirleneceğini tüm Yalova’ya ve bu iktidara hep beraber göstersek” diyorsunuz. Bu isteğe ve bu hissiyata sahip olmakta haklısınız ve haklıyız. Neden? Biz mağdur edildik ve hakkımız gasp edildi. Belediye seçimlerini kazanmamızdan kısa bir süre sonra Yalova halkının iradesi ve hakkı gasp edildi. Belediye Başkanımız görevden uzaklaştırıldı ve suçsuz yere başkan yardımcımız hapis yattı. Bu seçim aynı zamanda bunların hesabını görme seçimidir. Yalova halkının gasp edilen hakkını ve iradesini hep beraber geri alacağız” dedi.

Yalova’yı kazanmak için ekip arkadaşlarıyla birlikte varını yoğunu ortaya koyacağını söyleyen Gürel, seçilmesi halinde Yalova için gerçekleştirmek istediği projeleri şu başlıklarla açıkladı.

“Kentsel dönüşüm mastar planı hemen hazırlayacağız”

Güvenli ve afetlere karşı dayanaklı yerleşimler için Yalova Kentsel Dönüşüm Master Planını hemen hazırlayıp uygulamaya sokacağız. Kentsel Dönüşüm Master Planı ile öncelikli riskli bölgeler belirlenecek. Oluşturulacak rezerv alanlarda dayanıklı yerleşim alanları, yerinde ve ada bazında dönüşümlerle çevreye duyarlı yaşam alanları yaratılacak. Belirlenen rezerv alanlarda yerel mimariye uygun olarak ilk etapta 5 bin konut inşa edilecek. Bu konutların kiraları güncel kira bedellerinin yaklaşık yarısı kadar olacak.

“Kira mağduriyeti giderilecek”

Dönüşüm sürecindeki kira sorununu ortadan kaldıran, kamu-özel sektör iş birliğinde “ekonomik döngü modelleri” oluşturulacak. Kentsel dönüşüme katılan vatandaşlarımız eskiden oturdukları dairelerin inşası sürecinde (yaklaşık 18-24 ay) rezerv konut alanında aylık 7.500-10.000 TL bedelle daire kiralayabilecekler.

“Kent merkezi yayalaşacak”

Cumhuriyet Caddesi’nin Fatih Caddesi birleşme noktasından Cengiz Koçal Caddesi’nde Valilik binasına kadarki kısmı trafiğe kapatarak yayalaştıracağız. Bu bölge, peyzajı, kent mobilyaları, su oyunları ve heykelleriyle hem görsel anlamda çok etkili olacak hem de bu akstaki yaya sirkülasyonun artmasıyla ticari işletmelerimiz daha çok kazanacak. Böylelikle kentimizin en önemli alanlarından olan Cumhuriyet Meydanımız daha da büyüyüp güzelleşecek.

“Trafik sıkışıklığı çözülecek”

Kent merkezindeki trafiğin en sıkışık olduğu noktalardan olan Şehit Ömer Faydalı Caddesi’nde çift yönlü park yasağı uygulaması başlatacağız. İstanbul, Mimar Sinan ve İstiklal caddelerinde de tek yönlü park yasağına uyulması sağlanacak.

“Elektrikli halk otobüsü devreye sokacağız”

Toplu ulaşımda bir devrime imza atarak elektrikli halk otobüslerini devreye sokacağız. Kentimizde bulunan minibüsçü esnafımızla ortaklaşa yapacağımız bu projeyle ulaşımda elektrikli halk otobüsleri hizmet verecek. Hem esnafımız kazanacak hem de vatandaşlarımız ucuza seyahat imkânı elde edecek.

2 bin 600 araçlık otopark hizmete açılacak

Sahildeki otopark yer altına alınarak 2 bin 300 araçlık yeni otopark hizmete açılacak. Bunun yanında Atatürk İlkokulu’nun alanı yeşil alan ve yer altı otoparkı olarak düzenlenip 300 araçlık yeni otopark yapılacak.

Hastaneye ücretsiz ulaşım olacak”

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ulaşım çilesini çözüyoruz. Üstelik ücretsiz bir şekilde. Tüm mahallelerimizden elektrikli halk otobüslerimizle gün boyu Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne vatandaşlarımız ücretsiz bir şekilde gidip gelebilecek.

“Belediye sosyal tesisleri açacağız”

Başta Donanma, Dereağzı gibi şehrimizin önemli noktaları olmak üzere pek çok bölgemizde kaliteli hizmet veren belediyemizin işleteceği sosyal tesisler açacağız. Bu tesislerde halkımız kaliteli hizmet ve nezih ortamdan uygun fiyatlarla faydalanabilecek.

“Halk ekmek projesini hayata geçiriyoruz”

Halk ekmek uygulamasını hayata geçiriyoruz. Bu uygulamayla vatandaşlarımız en önemli gıda maddesine kolayca ve piyasa fiyatından daha ucuz bir şekilde ulaşabilecek. Uygulamada ekmek fabrikası kurmuyoruz. Yalova’da bulunan fırıncı esnaflarımızı finansal olarak destekliyor ve uygulamanın paydaşları haline getiriyoruz. Böylece hem vatandaşımız ucuza ekmek alıyor hem de esnafımız kazanıyor.

Mehmet Gürel mazbatasını aldı: “Yalova kazandı” Mehmet Gürel mazbatasını aldı: “Yalova kazandı”

“Halk lokantaları kuracağız”

Mahalle yaşam merkezleri içinde halk lokantaları kuracağız. Bu halk lokantalarında vatandaşlarımız ucuz bir şekilde yemek yiyebilecek. Tüm emekli ve öğrencilerimiz sadece 40 TL ödeyerek 3 çeşit yemek yiyebilecek.

“Donanma tesislerini sosyal tesis yapacağız”

Kentimizin marka alanlarından olan Donanma Tesisleri’ni belediyemiz bünyesinde sosyal tesis haline getireceğiz. Tesisleri belediyemiz işletecek; halkımıza muhteşem manzara eşliğinde, uygun fiyatlı kaliteli kafeterya ve restoran hizmeti sunacağız.”

Projelerini açıkladıktan sonra Gürel, CHP Yalova Belediye Meclis Üyeliği Adayları ve CHP Yalova İl Genel Meclis Üyeliği Adaylarını teker teker sahnede tanıttı ve yaklaşan yerel seçimler için çalışma sözü aldı. Ardından CHP’nin adayları hep birlikte zafer pozu verdi.