Mehmet Gürel mazbatasını aldı: “Yalova kazandı” Mehmet Gürel mazbatasını aldı: “Yalova kazandı”

Kudu Kafe’de düzenlenen basın toplantısına CHP Yalova Belediye Başkanı Adayı Mehmet Gürel, CHP İl Başkanı Erdem Doğancı, CHP Yalova Belediyesi Meclis Üyesi Adayları ve basın mensupları katıldı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Gürel, başlıklar halinde birçok konuya değindi. Açıklamalarından Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk’u eleştiren Mehmet Gürel ilk olarak atıl halde bulunan Yalova Donanma Tesisleri konusuna değindi.

Gürel: Yalova halkının donanmaya sahip çıkması lazım

Yalova Donanma Tesislerinin Türk Silahlı Kuvvetleri Vakfı (TSKKV) tarafından Yalova Belediyesine uzun süreliğine kiralandığını hatırlatan Mehmet Gürel, alanın çok uzun süredir atıl durumda olduğunu kaydetti. Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk’un donanma alanının tekrar Türk Silahlı Kuvvetleri Vakfı’na geri vereceği yönünde açıklamalar gördüğünü ifade eden Gürel, “Bu belediye yönetiminin bu alanla alakalı tamamen beceriksizliğini, vizyonsuzluğunu gösteren bir olaydır. İl Genel Meclisi de burayı İl Özel İdaresi tarafından kiralamak için gündem maddesi yazıyor aynı zamanda. Donanma alanı uzun zamandır Yalova halkı için çok güzel anılarla dolu bir alan. Donanmamıza dokundurmamız lazım kimseyi. Yalova halkının donanmaya sahip çıkması lazım. O yüzden belediye başkanlığı yapan arkadaşıma ‘donanmama dokunma diyorum” sözlerini sarf etti.

Gürel: Bağlarbaşı Mahallesi savaş alanı gibi

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğü Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki toprak kaymasına değinen Gürel, şunları söyledi: “Mahallenin merkezindeki ana caddede yol yarıldı. Bu ufak bir bozulma değil, cadde yarıldı. Etrafta 3-4 yaşında çocuklar geziyor. Şu anda savaş alanı gibi orası. Arabalar düz yoldan gidemiyor. Belediyemiz buna müdahale etmiş. Yarıklar çok gözükmesin diye mıcır dökmüşler. Orada yaşayanlar insan. Burada acilen tedbir alınması lazım.”

Gürel: Hastanenin arkası da çöküyor

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yolunda meydana gelen çökmeyle ilgili konuşan Gürel, şöyle devam etti: “Buradaki çökme 10 santimle başladı, 2 metreye kadar çıktı. Yalova orada rezil oldu. Dışarıdan Yalova’ya taşınmayı düşünen birisi bu haberleri gördükten sonra böyle bir kente gelmek istemez. Hastanenin etrafı kayıyor daha önemli bir şey olabilir mi? Merak etmeyin hastane sağlam çökmeyecek diyorlar. Olmadı bir de çöksün hastane. Hastaneye giden yollar giderse uçamıyorsunuz yani. Helikopterle mi ulaşacağız hastaneye. Hastanenin arkası da çöküyor. Hastanenin arkasındaki istinat duvarının altı boş. Duvarda kırıklar var. Toprak akıyor duvarın altından. Daha fazla rezil olmayalım Türkiye’ye. Çok acil orada bir şeyler yapsınlar. Bu saçmalığı da durdursunlar. Hastaneye ulaşabilmeyi istiyoruz.”  

Gürel: Yapılan asfalt yollar iki gün sonra çöküyor

Ana İshale Hattı çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Gürel, “Alt yapı çalışmaları sürüyor. Üstüne de yollar yapılıyor. İki gün sonra yollar çöküyor. Geçen gün Safran Yolu’nda yapılan asfaltı yapılan bölüm tekrar kırılmaya ve inşa edilmeye başlandı. Yeni yapılan bir yerin asfaltı neden kırılır yeniden yapılır muhakkak bir hata vardır. Bu yapılanlar sonuçta milletin parasıyla yapılıyor. Belediye başkanının cebinden çıkmıyor. O yüzden hesabını sormamız lazım” diye konuştu.

Gürel: Cumhurbaşkanı inşallah her gün Yalova’ya gelir

Yatırım gelmesi için yerel yönetimlerin iktidar partisinde olması gerektiği yönünde bir propaganda yürütüldüğünü söyleyen Gürel, şunları ekledi: “Ben buna şahit olmadım. Yalova’da etrafı çöken hastane dışında böyle bir iktidar nimetine şahit olmadım. 4 yıldır mevcut arkadaşımız belediye başkanı. İktidarın nasıl nimetlerinden faydalandık anlamıyorum. Kentsel dönüşüm veya trafik sıkışıklığıyla alakalı nasıl faydalandık bilmiyorum. Şöyle faydalandık: Cumhurbaşkanım sayesinde Yalova’daki trafik sıkışıklığı çözüldü. Cumhurbaşkanımız Yalova’ya geldiği gün ana caddelerde yol üstü park yasağı uygulandığı için o gün trafik sıkışıklığı kalmadı Yalova’da. Kendisine teşekkür ederim. İnşallah her gün Yalova’ya gelir. Trafik sorunu da çözülür.”    

Gürel açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.