Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kalmışken partilerin izleyeceği politika şekillenmeye başladı. Yalova’da güçlü bir etkisi olan İYİ Parti de yerel seçimlere ülke genelinde olduğu gibi kendi adaylarıyla girme kararı aldı. İYİ Parti İl Başkanı Osman Kendir, izleyecekleri politikayı gazetemize verdiği özel demeçte açıkladı.

Herhangi bir partiye seçim kazandırmak gibi bir derdimiz yok

Açıklamasına “Genel Başkanımız Meral Akşener bu konu ile ilgili beyanatlarını sürdürüyor. Genel Başkanımız 29 Ağustos Zafer Bayramı’nın yıldönümünde ve daha birçok platformda 81 ilde ve ilçelerinde kendi adaylarımızla çıkacağımızı belirtti. Biz de bu karara göre çalışıyoruz” diye başlayan Osman Kendir, “Bizim herhangi bir partiye seçim kazandırmak veya herhangi partinin seçim kaybetmesine vesile olmak gibi derdimiz yok. Biz bundan sonra Genel Başkanımızın dediği gibi şu anda adı geçen partilerle rakip durumdayız. 50+1 düzenindeki sıkışmışlığı aşabilmek, insanlara iki kutup arasında farklı bir yol sunabilmek için kendi adaylarımızla sahaya çıkacağız. Genel Başkanımız bize ‘tek bir ittifak yapabilirsiniz, yapacağınız ittifakı da milletle yapabilirsiniz’ dedi. Biz de milletle, halkla ittifak yapacağız. Onları dinleyeceğiz. Onların gönlündeki kişilere ulaşıp onlar ile birlikte halkın karşısına çıkacağız” ifadelerini kullandı.  

Halkı aday belirleme sürecine katmak istiyoruz

Aday belirleme çalışmalarının başladığını söyleyen Osman Kendir, “Ben sıklıkla ifade ediyorum. Milletle ittifak yapacağız derken kastettiğim şu: Bizim elbet aday adaylarımız olacak. Bu aday adaylarımızın halkta olan karşılıkları bizim için önemli.  Aynı zamanda şehrin önde gelen kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları ve belli odalarla bir takım istişareler de yapıyoruz. Onlara gidiyoruz, ‘Nasıl bir belediye başkanı görmek istiyorsunuz? belediye başkanından beklentiniz ne? gibi sorular soruyoruz. İsim verenler oluyor. Bunlarla ilgili herkesin bu sürecin içerisinde katkısı olsun istiyoruz. Halka bu sürece katmak bizim derdimiz. Hep şöyle bir şey söylenir: Genel Merkezin adayı. Şimdi ben Genel Merkezin adayı ile burada il başkanının adayı arasında bir fark görmüyorum. Eğer bu halkın adayı olursa hepsi tepeden inme oluyor. Halka rağmen birilerini aday gösterirseniz, birisinin adayı, Osman Kendir’in adayı olmamalı. Bu genel merkezin söylemleriyle de böyle. Yerelde durum farklı. Kişiler önemli” açıklamasını yaptı.

Yalova’nın tamamında kendi adaylarımızla halkın karşısına çıkacağız

“Biz tabi şunu da görüyoruz. Artık karşımızda mevcut bir iktidar yok. Devletle bütünleşmiş bir yapı var” sözlerini sarf eden Osman Kendir, “Bu anlamda da halkın karşısına normal, herkesin aday açıkladığı takvimde açıklayarak çıkamazsınız. Seçim kazanmak istiyorsanız bu yarışa daha erkenken girmeniz gerekiyor. Aday adaylarıyla sahada olmanız gerekiyor. Bugün Çiftlikköy’den Altınova’ya, Yalova merkezden beldelerine, Armutlu’dan Çınarcık’a kadar her yerde adaylarımızla halkın karşısına çıkacağız. Bu anlamda çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.  

Bizim sayemizde projeler ve Yalova konuşulacak

Halkın bakış açısında mevcut sistemin ikiye ayrıldığını anlatan Osman Kendir, şöyle devam etti: “Bizler 6’lı masa ortakları olarak bir çalışma yaptık. Yalova’da bugüne kadar gelenek bu 50+1 ve iktidar partisinin tavırları sebebiyle birisi birine rağmen birisini seçen bir sistem oluştu. Biz burada insanlara üçüncü yolu bagajı boş, siyaseten insanlar baktığında bunlardan olur diyebileceği, halkta karşılığı olan kişileri bulup onların karşısına çıkaracağız. Malzeme güzel olacak ki vatandaş onu satın alsın. Biz bu dengeyi kurmayı amaçlıyoruz. Onun için bizim amacımız herhangi bir partiyi kazandırmak ve kaybettirmekten ziyade kendi adaylarımızı, şehirde bu işin alternatifinin olduğunu göstermek. Yalova küçük yer. Bunu insanlara çok rahat anlatabileceğimizi düşünüyoruz. Bizim sayemizde üçüncü yolla birlikte projeler ve Yalova konuşulabilecek.”  

En büyük destekçimiz halk olacak

İktidarın genel seçim havasıyla yerel seçime girmek istediğini belirten Osman Kendir, son olarak şunları söyledi: “Çünkü yerel seçimler her zaman iktidar partisine ikaz olur. Bunu bildikleri için hem bir genel seçim atmosferi oluşturmak istiyorlar hem de biz bu ikaz ışıklarını doğru değerlendirmek istiyoruz. Bunun için de insanlara burada pırıl pırıl bir parti var, herhangi bir kirli ilişkileri olmayan insanlar topluluğu var. Siyasetten bir beklentisi olmayan, buraya bir şey katabilmek derdinde olan insanlar var demek istiyoruz. Bunları gösterdiğimizde seçimin sonuçlarını değiştirebileceğimiz düşünüyoruz. Bu minvalde biz Yalova’da, Çiftlikköy’de, Altınova’da, Armutlu’da, Termal’de, Çınarcık’ta ve tüm beldelerimizde bu seçimin ipi göğüslemeye en yakın partisi olduğumuzu düşünüyoruz. Bu sayede de Yalova’nın derdi depremse deprem konuşulsun artık. Bir kentsel dönüşüm gerçeği var. 17 yıl oldu hala yapılacak mı yapılmayacak mı? İnsanların da inancı kayboldu. Trafik sorunu var ama nasıl çözeceğiz diyen yok. Oto park sorunu var ama ne yapmalıyız diyen yok. Hastaneye ulaşım sorun olmuş ama çözebilen yok. Turizm var mı yok mu belli değil. Yalova’nın da kuruluş ayarlarına dönmesi gerekiyor. Parti olarak kuruluş ayarlarımıza geri döndük. Biz artık alternatif olacağız insanlara diyoruz. İttifaklar sistemi ülkeyi doğru yere götürmüyor. Bunu için de bunu yerel seçimde yapıyoruz. Bunu yaparken ki hedefimiz de 2028 Genel Seçimleri. Taban oluşturacağız ve 2028’de iktidar alternatifi olduğumuzu insanlara göstereceğiz. Bizim kimsenin peşinde kuyruk siyaseti yapacak durumumuz yok. Böyle bir pozisyona da düşüremeyiz kendimizi. En büyük destekçimiz halk olacak. Biz ittifakı halk ile yapacağız.”

Yalova sise büründü Yalova sise büründü

Haber ve Fotoğraf: Mustafa Turan