Müdür Parıldar’a, Müdür Yardımcısı Selçuk Yaman, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü İskender Karael, kurum Veteriner Hekimi Murat Kara eşlik etti.

Kurban pazarlığına aracılık etti

16-19 Haziran 2024 tarihleri arasında icra edilecek Kurban Bayramı öncesinde çeşitli ziyaretlerde bulunan Suat Parıldar, kurban satıcılarıyla sohbet ederek kurbanlık satış sürecini değerlendirdi. Müdür Parıldar, bir kurban pazarlığına da aracılık etti.

Kurbanlık sürecinde dikkat edilecek hususlarla ilgili vatandaşlarımıza çeşitli bilgiler veren Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, şu açıklamalarda bulundu: “Kurban için seçilecek hayvanların belirli bir olgunluğa gelmesi gerekir. Küçükbaş hayvanlar 1 yaşını, büyükbaş hayvanlar 2 yaşını doldurmuş olmalıdır. Kurbanlık hayvanlar belirlenen izinli satış yerlerinden alınmalı, kulak küpesi olmalıdır. Aşılı olup olmadıkları kontrol edilmelidir. Vatandaşlarımız Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mobil uygulaması olan 'TarımCebimde' üzerinden küpe numaralarını girerek kurbanlık hayvanların ırk, cinsiyet, yaş, tür ve aşı bilgilerini sorgulayabilirler. Veteriner sağlık raporu olmayan, çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, çevreye karşı çok tepkisiz veya aşırı duyarsız hayvanlar tercih edilmemelidir. Gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç veya gelişimini tamamlamamış hayvanlar kurbanlık için uygun değildir.”

Gürel, Kıbrıs Zaferini kutladı Gürel, Kıbrıs Zaferini kutladı

Editör: Manşet Gazetesi