Teşvikiye beldesinin tanınan siması, iş insanı ve siyasetçi Mustafa Küçükalran, AK Parti Teşvikiye Belediye Başkanı Adayı oldu. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen görkemli bir törenle seçim iletişim merkezini açan Mustafa Küçükalran, beldede sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakmıyor. Gece- gündüz demeden seçim çalışmalarına devam ediyor. Yoğun çalışma temposunun arasında gazetemize röportaj veren Mustafa Küçükalran, projelerini anlattı. Mevcut Teşvikiye Belediyesi yönetimini de eleştiren Mustafa Küçükalran, mevcut yönetimi halkla bir araya gelmemekle suçladı.

Mustafa Küçükalran kimdir?

Mustafa Küçükalran: 1975’te Teşvikiye’de doğdum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Anne ve babamla yaşıyorum. Örf ve adetlerimizi devam ettiriyorum. Teşvikiye’de ilk yatırım yapanlardanım. 2000 yılında Elif Pide Restoran’ı hizmete açtım. O yıllarda yol ve elektrik yoktu. Bunlara rağmen mücadele verdim. Mücadelemizin meyvesini de bugün topluyoruz.

“Sahil bölgesini düzenleyeceğiz”

Teşvikeyi’nin en öncelikli sorunları neler? Hangi alanlarda yatırım yapılması lazım. Siz seçilirseniz hangi yatırımları yapacaksınız?

Mustafa Küçükalran: Teşvikiye turizm bölgesi. Sahil ve doğa turizmi ön plana çıkıyor. Maalesef sahil ve doğu turizmimiz özsöz bırakıldı. Çünkü sahillerimizin hali ortada. 5 dönem geçirdi Teşvikiye belediyesi. 5 dönem içerisinde belli dönemler sahil şeridi düzenlemesi yapıldı ama şu an çok kötü durumda. Dolayısıyla sahil bölgesine gelen turistimiz mağdur. Sahil bölgesine güzel bir proje çizdiriyoruz. Öncelimiz sahil bölgesi. Teşvikiye’nin aynası sahil. Onunla birlikte doğa turizmimiz ön plana çıkıyor. Şelalelerimiz var. Şelalelerimizde düzgün tuvalet bile yok. Sosyal tesis anlamında büyük sıkıntılar var. Bunun da nedeni birlikte yola çıktığın ekiple hareket etmek çok önemli. Biz ne kadar birlikte gözüksek de bir türlü anlatamadık bazı şeyleri. Başkan ve ekibi 5 yıl boyunca bir araya gelmezse, istişare etmezse ne kadar başarılı olabilir? Sadece belediye meclisinde bir araya geliyoruz. Benim dışımda birçok arkadaşımız da meclisten koptu. Murat Gök mesela. Çok değerli, bilgi ve birikimi çok yüksek bir arkadaşımız. Gelen konuyu söylemek de suç, söylememek de suç. Merkezde dükkanlar yapıldı. Yapım aşamasında konuşuyoruz. Biz bu dükkanlarla ilgili bir şey söylüyoruz ama yine bakıyorsun başkan bildiğini okuyor. İstişare yapmak lazım. İstişare olmayınca da bugün bu noktadayız. Bu kadar insanın başkandan kopmasının en büyük nedeni bu.

“Bungalov turizminin önünü açacağız”

Siz seçilirseniz Teşvikeyi’nin turizm yatırımlarıyla alakalı ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

Mustafa Küçükalran: Turizme dönük öncelikle şunu söylemek isterim: ekmekle oynayanın ekmeği olmaz. En öncelikle benim ve ekibimin en öncelikli hayali sahil bölgesini yaşanabilir bir hale getirmek. Sahil bölgesinde akşam da olsa bir merkez oluşturmak. İnsanların eşini ve çocuğunu alıp rahat ve güvenlik içerisinde gezi yapabileceği bir alan çıkarmak. Burayı güzelleştirip turizmi canlandırmak. Ondan sonraki hedefimiz baraj üstü mevkimiz, Armut Dereler var. Erikli Şelalesi’nin olduğu bölgede vatandaşımızın birçok tapulu alanı var. Buralara bungalov ev yatırımı yapılması için vatandaşlarımızı teşvik edeceğiz, ön ayak olacağız. 10 taneyle değil 2 taneyle başlasın vatandaş. Zaten vatandaş bungalov ev yatırımından elde edilen karı görünce devamı gelecek. Bunun önünü açarsak büyürüz biz. Teşvikiye Belediyesi de büyür.  Tabi ki imar sorunu yaşanıyor. Mevcut başkan ‘imar yok yaptıramayız’ diyebilir. Hayır kardeşim. Komşuna gideceksin. Komşun nasıl yaptırıyorsa aynı uygulamayı burada da yaptıracaksın. Usulsüzlük yapmıyorsun ki. Aksine yatırım yapıyorsun. Devletin kasasına da para giriyor. Çok mücadele verdim ben. Hayallerim büyük. Zaten bir insanın hayalleri büyük olacak. O hayali kuramadıktan sonra başarılı olamazsın. Mesele insanlara dokunabilmek. O samimiyeti görecek vatandaş. Dolayısıyla mevcut yönetim bunu başaramadı. Ben de bu yönetimin içerisindeydim. Biz halkla buluşmadık hiç. Meclis üyesi olarak 5 dönem bir araya gelmedik. İlk önce bir araya gelmek lazım. İstişare olmayan yerde hiçbir şey olmaz.  

“Teşvikiye Ahmet Büyükgümüş’e vefasızlık yaptı”

Teşvikiye’de turizm sektöründe hizmet veren işletmelerin sorunları neler?

Mustafa Küçükalran: Mevcut yönetim imar yok diyor. Sapanca ve Maşukiye’de imar bölgesi değil. Ancak kırsal kalkınma adı altında bir sürü proje var. Bunlara bakacağız. Vatandaşın önünü nasıl açarız onun hesabını yapacağız. Aşılmayacak hiçbir şey yok. Çünkü Sapanca’da Türkiye’ye bağlı Teşvikeye de Türkiye’ye bağlı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan turizm sektöründe kime sahip çıkmadı? Böyle bir şansımız var. AK Parti iktidarı her türlü vatandaşına yardımcı olmaya çalışıyor. Teşvikiye Belediyesi MHP’nin elindeydi bu dönem. Ondan önceki dönem AK Parti’deydi. Ben de içerisindeydim. O kısıtlı bütçelerle bir şeyler yapmaya çalıştık. Vatandaş nasıl yapıldığını sorgulaması lazım. Bu köyün çocuğu vekilimiz Ahmet Büyükgümüş var sonuçta. Vekilimizin o kadar çok desteği var ki. Ancak şöyle bir bakın geçmişe bir teşekkür dahi edilmemiş. Vekilimiz gerçekten üstünde durmasa bu yayla yolları nasıl yapılırdı? Ahmet Büyükgümüş’ün faydası çok. Teşvikiye’de Ahmet Büyükgümüş’e vefasızlık söz konusu. Bu hoş bir şey değil. Yaptığı şeylere teşekkür etmek lazım nezaketen.

Mehmet Gürel görevi devraldı: “Belediyenin 1.5 milyar lira borcu var” Mehmet Gürel görevi devraldı: “Belediyenin 1.5 milyar lira borcu var”

“Sahil bölgesinin alt yapısı eksik”

Teşvikiye’nin alt yapısı yeterli mi?

Mustafa Küçükalran: Teşvikiye’nin alt yapısı çoğunlukla tamamlandı. Orada da Ahmet Büyükgümüş vekilimizin çok büyük destekleri var. Ancak özellikle sahil bölgesinde alt yapımızda eksiklikler var. Sahil bölgesinde alt yapı olmuş olsa kışın yarım metre suyun altında o asfaltta kimse ilerleyemiyor. Oranın alt yapısının yapılması lazım.

“Teşvikiye’nin merkezine sosyal tesis inşa edeceğiz”

Sosyal belediyecilik anlamında neler yapacaksınız?

Mustafa Küçükalran: Mevcut belediye başkanı sosyal belediyecilikte sınıfta kaldı. Mesele kitapçıya yazmak değil uygulamamak. Halk buluşmaları olacaktı. Meclisiyle buluşamadı ki dışarıda halkla buluşsun. Bunu yapmak çok mu zor. İnsanları bir araya toplayıp iki kelime konuşmak zor değil. Yeri geldiğinde seni de eleştirecek. Eleştirsin ne olacak ki? 5 yılda meclisiyle dışarıda oturmadı ki, vatandaşıyla otursun. Ben seçilirsem sahili düzgün bir projeyle düzenleyeceğim. Akşamları oraya akıtacak bir projemiz var. O projeyi hayata geçireceğiz. Arkamızda dağ gibi vekilimiz var. Kendisine projeyle gideceğiz. Ben inanıyorum ki Teşvikiye’ye birçok şey yapmak istiyor. Fakat gidilmediği vakit hiçbiri hayata geçmiyor. Büyük kopukluk var. Teşvikiye’nin içerisinde de güzel projemiz var. Teşvikiye’nin belli güzergahlarında 50 dönüm bir yeri çevirip, içerisine sosyal tesis alanları, yürüyüş yolları inşa edeceğiz. Botanik bahçesi yapacağız. Bu tesislerde köylüye bir pazar oluşturacağız. El emeği eserlerini veya ekip biçtiklerini burada satacaklar. Böylece onlara da bir gelir kapısı oluşturacağız.  Böyle bir alan Çınarcık’ta bile yok. Özellikle yazın insanlar sahile çıkmaya korkuyor. Sahilde ışık yok. Sokak köpükleri malum. Bir barınak bile yapılmadı. Bizim barınakla alakalı çok büyük bir çalışmamız var. Vekilimiz ile bu işi görüştüm. Barınak yapmak çok zor bir şey değil. Teşvikiye’de de yaparız. Fakat Yalova’da çok büyük bir alanda barınak yapımı için anlaşma yaptılar. Barınak kuruluyor. Yalova, beldeler ve köylerine hitap edecek şekilde. Böyle bir çalışma var.

“Her zaman vatandaşın yanında olacağım”

Vatandaşların sizden talebi nedir?

Mustafa Küçükalran: Vatandaşın isteği sadece kucaklaşmak. İhtiyaç duyduğu an yatırım yapmak istediğinde yanında olmamızı istiyorlar. İstenen şeyler yapılması gerçekten çok kolay olan şeyler. Vatandaş gürültü, kavga, zorlama istemiyor. 18 uygulamasında çok yaşadık mesela bu zorlamayı. Vatandaşı toplayıp anlatmak lazım. Vatandaşla istişare yapmak lazım. Vatandaş yatırım yapmak istiyor. Bu noktada yanlarında olmamız lazım. Samimiyet istiyor vatandaş. Benim amacım seçilirsem vatandaşın her zaman yanında olmayı planlıyorum. Her anlamda. Tarımda, yatırımda, mevcut işletmelerin sorunlarında her zaman yanında olacağız. Ekmekle oynayanın ekmeği olmaz. Biz ekmek vermeye çalışacağız. Bizim amacımız bu.

“Tek amacım Teşvikiye’ye hizmet etmek”

Teşvikiye’yi AK Parti belediyeciliğiyle buluşturacağınıza inanıyor musunuz?

Mustafa Küçükalran: Teşvikiye’yi AK Parti belediyeciliğiyle buluşturacağız. Buna kesinlikle inanıyoruz. Ben şunu söylemek istiyorum: yarın MHP’nin açılışı var. Yalova’ya 50 araba, Çiftlikköy’e 30 araba, Armutlu’ya 40 araba. Bu şekilde verilen talimatlar var. Kardeşim dışarıdan getirdiğin arabayla bu iş olmaz. Belki 3-5 kişi çok kalabalık der. Mesele bu değil. Mesele yerli halk ile buluşmak. Ben bunu yapmadım. Sonuçta gelecekse yerli halk gelsin. Göstermelik değil, gerçekte yaşananı yaşatmak mesele. Dolayısıyla biz bu belediyeyi bizi nasıl onurlandırdıysa Cumhurbaşkanımız, vekilimiz, il başkanımız, ilçe başkanımız ve yerel halk. Biz de belediyeyi alacağız. Onları o şekilde onurlandıracağız. Ben makam sevdalısı değilim. Tek amacım Teşvikiye’ye hizmet etmek.

“Turizm yatırımlarını teşvik edeceğiz”

Teşvikiye’nin gençlerine yönelik bir çalışmanız olacak mı?

Mustafa Küçükalran: Teşvikiye’de tarımsal kalkınma kooperatifi kuruldu. Kurucu üyelerindenim. Çok güzel bir oluşum. Yapılmayacak ne var? Yapılacak o kadar güzel şey var ki. Turizmde yapılacak birçok çalışma var. Yatırım yaparak kalkınırsın. İnşaatta, tarımda yapılacak çok şey var. Şu an hiçbiri yok. Bu aslında acı bir şey. Bütün mesele birlikteliği sağlamak. Gençlere şunu söylüyorum. Bugün mesela orman çalışıyor. Belli bir kazanç sağlanıyor. Bu kazanç varken yatırım yapın. 5 tane bungalov yapma bir tane yap. Mesele onu yaptırabilmek. Bir kere yaptırdığınızda arkası çorap söküğü gibi gelecek. Biz göreve geldiğimizde özellikle turizmde yapılacak olan yatırımlara her türlü desteği vereceğiz. Bu amaçla kurulacak olan her türlü kooperatif ve birliği de sonuna kadar teşvik edeceğiz. Bu tesislerin yapılması bize zarar değil ki. Ne kadar çok tesis yapılırsa o kadar çok kazanç sağlarız.

“Hep birlikte yeniden yaşanabilir bir Teşvikiye inşa edelim”

Son olarak Teşvikiye halkına mesajınız var mı?

Mustafa Küçükalran: Teşvikeye halkına mesajımız var. Bir olalım, bütün olalım. Kardeşçe gerçekten her şeyi değerlendirelim. Gelecek için büyük düşünelim. Büyük hayal edelim. Gelecek nesillerimizi güzel noktalara taşıyalım. Biz bunu başaramazsak emin olun gelecek neslimizin atasından kalan hiçbir şeyi elinde kalmaz. Teşvikiye’mize her birlikte sahip çıkalım. Benim istediğim bayramda da, kandilde de, her şeyde de bir arada olmak. Kimseyi kırmak değil. Hep birlikte yeniden yaşanabilir bir Teşvikiye inşa etmek.

Haber ve Fotoğraf: Mustafa Turan