Yalova’da faaliyet gösteren Topçular Feribot İskelesi yıllardır süre gelen mahkeme süreciyle sık sık gündeme geldi. Taşköprü Beldesi ve Tavşanlı Beldesi arasındaki dava sürecinde her iki taraf da Topçular Feribot İskelesi’nin kendi sınırları içerisinde kaldığını öne sürdü. 2008 yılında Tavşanlı beldesine bağlanan Topçular Feribot İskelesi, 2012 yılında mahkeme kararıyla Taşköprü beldesine geçti.

Başkan Kaçar göreve gelir gelmez dava açtı 

Tavşanlı Belediye Başkanı Mücahit Kaçar, 2019 yılında göreve gelir gelmez Topçular Feribot İskelesi’nin kendi sınırları içerisinde kaldığını ifade ederek mahkemeye başvurdu. Topçular Feribot İskelesi’nin Taşköprü’den alınarak tekrardan Tavşanlı’ya bağlanması gerektiğini söyledi. Aradan geçen 5 yıl sonra Danıştay son noktayı koydu. Danıştay tarafından alınan karara göre Topçular Feribot İskelesi 12 yıl sonra tekrardan Tavşanlı beldesine bağlandı.

Kaçar: Danıştay bizi haklı gördü

Müjdeli haberi veren Tavşanlı Belediye Başkanı ve AK Parti Tavşanlı Belediye Başkanı Adayı Mücahit Kaçar, yaptığı açıklamada “2019’da göreve başladığımızda projelerimizin başında Topçular Feribot İskelesi’ni tekrardan Tavşanlı’ya kazandırmak da vardı. Topçular Feribot İskelesi 1934 yılından bugüne kadar gelen bir süreç. 2008 yılında Topçular Feribot İskelesi Tavşanlı’ya bağlanıyor. Fakat 2012 yılında bizim önceki belediye başkanı mahkemeye girmediği için Topçular Feribot İskelesi Taşköprü’ye bağlanıyor. Burada da bilirkişilerin yanlış rapor düzenledikleri Danıştay 10. Dairesi’nde de kabul edildi. 1. İdare Mahkemesi yargı yolu kapalıdır kararı verdi. Biz bunu Danıştay’a taşıdık. Danıştay da bizi haklı gördü” dedi

Kaçar: Bilirkişiler sınır bölgelerini belirleyecekler

Açıklamasına “Topçular Feribot İskelesi 23 Mart 2024 tarihi itibariyle Tavşanlımıza geçmiş oldu. Oradaki sınırlar ve parseller de bu karara dahil edildi. Bu kararı UYAP üzerinden çıkartabilirler. Daha sonra 1. Bölge Mahkemesi’nde dün itibariyle Danıştay dosyayı gönderdi. Bilirkişiler gelip sınır noktalarını belirleyecekler” diye devam eden Kaçar, son olarak şunları söyledi: “Bu karar normalde 13 Aralık 2023 tarihinde çıktı ama biz gerekçeli kararın yazılmasını bekledik. Geçen hafta Cuma günü gerekçeli karar yazıldı. Topçular Feribot İskelesi resmi olarak Tavşanlı’ya geçti. Topçular bizimdi zaten tekrar bizim oldu. Tavşanlımıza hayırlı olsun. Verdiğimiz bir sözü daha tutmuş olduk. Biz hukuk mücadelemizi bırakmadık. Bizim olanı istedik. Evimize gider gibi Ankara’ya gidip geldik. Haklı olduğumuz ortaya çıktı. Topçular Feribot İskelesi Tavşanlı’ya bağlanmış oldu.”

Yalova Teknopark teknoloji geliştirme bölgesi ilan edildi Yalova Teknopark teknoloji geliştirme bölgesi ilan edildi

Haber: Mustafa Turan