Vali Kaya ilk olarak Armutlu Kaymakamlığını ziyaret ederek programına başladı. Kaymakam Yusuf Melikşah Aydın ve personellerden ilçe ile ilgili bilgiler aldı. Ardından Armutlu Belediye Başkanı Cengiz Arslan ile bir araya geldi. Burada Arslan ile Kaya ilçenin sorunlarını görüşerek karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Vali Kaya vatandaşlarla buluştu

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Armutlu ziyaretleri kapsamında kamu ziyaretlerinin ardından vatandaşlarla da bir araya geldi. Cumhuriyetimizle yaşıt asırlık çınar Muharrem Diker'i evinde ziyaret eden Kaya, Armutlu’nun 100 yıllık tarihini Diker’den dinledi. Ardından Osman Birkan'ın 2017 yılında ata mirası tarihi ahşap binasını restore ederek hizmete açtığı 8 bin kitap kapasiteli Mustafa Rıza Bey Kütüphanesi’ni gezdi.

Şahap Gümüş’ün ise kişisel koleksiyonundan oluşan ‘Anılar ve Hayaller Müzesi'ni ziyaret etti. Burada bulunan kültürümüze ait tarihi eser niteliğinde inceledi. Armutlu Kültür Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret ederek programını sürdüren Vali Kaya, lezzetli ev yapımı yöresel ürünlerle öğrencilere burs sağlayan kadın girişimcileri kutladı. Son ziyaretini ise Armutlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uçurtma ve Bilim Şenliğine katılarak noktaladı.

Yalova peyniri seri üretime geçecek

Kaya, Armutlu ziyaretlerine Yalova Üniversitesi Armutlu Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojilerinde devam etti. Burada markalaşma çalışmaları yapılan Yalova’nın coğrafi işaretli ürünü Yalova Kıvırcığı Koyunu ile elde edilen peynir üretimi hakkında bilgiler aldı.

Kaya, Yalova Üniversitesi ve MARKA desteğiyle başlayan Yalova’ya özgü peynir üretiminin kırsal kalkınmaya katkı sağlayacağını bildirdi. Vali Kaya, Armutlu’nun 4 köyünden elde edilen sütlerle olgunlaştırılmış inek peynirini markalaşma çalışmalarının ardından seri üretime geçileceğini söyledi.

Armutlu’da program dolu dolu geçti

Program bitiminde konuşan Vali Kaya, Armutlu halkının sorunlarını bildiklerini ve yakından ilgileneceklerini kaydederek şunları söyledi: “Çeşitli ziyaretler yapmak üzere Armutlu’da hem vatandaşlarımız hem de esnafımız ile bir araya geldik. Buranın hem tarihi güzelliklerini hem de turistlik alanlarını inceleme fırsatımız oldu. Yalova’nın her noktası cennetten bir parça. Armutlumuzda hem doğal güzellikleriyle hem de kendine özgü tarihiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Burada bizleri ağırlayan herkese sonsuz teşekkürler, ziyaretlerimiz sıklıkla devam edecek.”

Editör: Manşet Gazetesi