Çınarcık ilçesi Teşvikiye Beldesi sınırları içerisinde bulunan ve Yalova’nın önemli turizm noktaları olan Delmece Yaylalı ve Sudeşen Şelalesi’ne ulaşımı sağlayan Delmece Yolu sonunda genişletildi. Yalova İl Özel İdaresi tarafından yürütülen 9 milyon TL’lik proje sayesinde Delmece Yolu artık daha güvenli. İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel de konu hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Teşvikiye Beldesi sınırları içerisinde kalan Delmece Yolu, Yalova turizminin kanayan yarasıydı. Kentin önemli turizm durakları olan Delmece Yaylalı ve Sudeşen Şelalesi’ne ulaşımı sağlayan Delmece Yolu çok dar olduğu için ulaşımda sıkıntılara neden oluyordu. İki aracın yan yana dahi geçemediği yol bölgeye ulaşmak isteyenlerin kâbusu oluyordu. Gelen talepler üzerine İl Özel İdaresi düğmeye bastı. Yalova İl Genel Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda Delmece Yolu’nun genişletilmesi çalışmalarına başlandı. İl Özel İdaresi’ne ait iş makineleri Delmece Yolu üzerinde bulunan dağlık alanları tıraşlayarak 15 kilometrelik bir alanda genişletme ve sathi kaplama çalışması yürüttü. Tamamlanan çalışmalar neticesinde artık bölgeye ulaşmak isteyen yerli ve yabancı turistler gönül rahatlığı içerisinde yolculuk edebilecekler.

Soygüzel: Birinci etap yol çalışmamızı tamamladık

Konu hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulunan Hasan Soygüzel, “Geçtiğimiz aylarda Yeşil-Mavi Yol’un bozulan ve düzeltilmesi gereken kısımlarıyla ilgili sathi kaplama programı yapmıştık. Bu program kapsamında da iki etap halinde bu yolların yapılmasına karar verilmişti. Birinci etapta delmece yolu var. İkinci etapta ise Sugören- Sermayecik arası var. Şimdi bu çalışmayla birlikte Yeşil- Mavi Yol kapsamındaki birinci etap yol çalışmamızı tamamladık Delmece Yolu ile birlikte” dedi.   

Soygüzel: Mevcut yol araç güvenliğini tehdit ediyordu

“Delmece Yolu’nda iki çalışma yaptık. Birincisi yol genişletme çalışması. O bölge araç trafiği bakımından yoğun bir bölge. Mevcut yol genişliği orada araç güvenliğini tehdit eder durumdaydı’ ifadelerini kullanan Soygüzel, “Bu anlamda Teşvikiye Belediyemizle de iş birliği yaparak yol genişletme çalışması yaptık Yalova İl Özel İdaresi olarak. Ardından da sathi kaplama çalışması yapıldı. Burada da yaklaşık 15 kilometrelik sathi kaplama yapıldı. Bunun da yatırım maliyeti 9 milyon TL oldu. Bu bölgenin çalışmayla birlikte Yeşil- Mavi Yol’un Delmece etabının standardını yükseltmiş olduk” açıklamasını yaptı.  

Soygüzel: Sugören- Sermayecik arasını da yapacağız

“İnşallah ikinci etapta da Sugören- Sermayecik arasını yapmayı planlıyoruz” bilgisini veren Soygüzel, şunları söyledi: “İkinci etabın tamamlanmasıyla birlikte Yeşil- Mavi Yol üzerindeki yol yapım çalışmalarımız tamamlanmış olacak. Yalova’daki turizm hareketliliğini önemsiyoruz. Yalova İl Özel İdaresi olarak üzerimize düşen görevi yapmaya gayret ediyoruz.”

Soygüzel: Yalova turizmine ciddi katkı sağlayan bir bölge

Delmece bölgesinin eko turizm anlamında çok cazip ve bilinen bir bölge olduğunu aktaran Soygüzel: son olarak şu açıklamaları yaptı: “Günü birlik turizm anlamında çok ciddi ziyaretçi çeken bir bölge. Yalova’nın turizmine de ciddi katkı sağlayan bir bölge. Bu anlamda bunun farkındayız. Bu bölgenin hem tanıtılması hem daha ulaşılabilir hale getirilmesi noktasında bugüne kadar çeşitli çalışmalar yaptık. Bu yol bunlardan bir tanesi. Bundan sonra da ihtiyaç duyulan bütün alanlarda elimizden geldiğince katkıda bulunmaya çalışacağız.”  

 Haber: Mustafa Turan 

Yalova’nın 37 yıllık lezzetleri Çiftlik Et Mangal’da Yalova’nın 37 yıllık lezzetleri Çiftlik Et Mangal’da

Editör: TE Bilisim