Becan’dan tasarruf tedbirlerine tepki konuşması Becan’dan tasarruf tedbirlerine tepki konuşması

Yalova İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, 19 Nisan 2024 Cuma günü saat 14:30’da Yalova İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Yalova Vali Dr. Hülya Kaya’nın başkanlığını yaptığı toplantıya, belediye başkanları, kaymakamlar ve kurum müdürleri katıldı.

Toplantının başlangıcında sırasıyla söz alan Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Çiftlikköy Belediye Başkanı Adil Yele, Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca, Kadıköy Belediye Başkanı Yılmaz Tavşan, Kaytazdere Belediye Başkanı Doğan Çitil ile diğer belediye başkanları kendilerini tanıttı. Ardından kurum müdürleri yürütülen projelerle alakalı sunum eşliğinde bilgi verdi.  

Toplam 95 adet proje bulunuyor

Toplantıda açıklamalarda bulunan Vali Kaya ise “İlimizde 2024 yılı 1. dönem sonu itibariyle; 13 adet yatırımcı kuruluşun faaliyet gösterdiği 8 ana sektörde, 11 adet biten, 59 adet devam eden, 5 adet başlanmamış ve 20 adet ihale aşamasında olmak üzere toplam 95 adet proje bulunmaktadır. Yatırımların toplam proje bedeli 12,5 Milyar TL'dir. Mevcut projeler için 2024 yılından önceki yıllarda yapılan harcama ise 7,4 Milyar TL'dir. 2024 yılında projelere toplam olarak 806,6 Milyon TL ödenek ayrılmıştır” dedi.  

Birinci dönem toplam harcama 233, 8 milyon lira

Açıklamalarına “2024 yılında 1. dönem sonuna kadar yapılan toplam harcama ise 233,8 Milyon TL olup, yıl içinde yapılan harcamanın yıl ödeneğine göre % 29,0 oranında, projelere yapılan toplam harcamanın toplam proje bedeline göre ise %61,2 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır” diye devam eden Vali Kaya, son olarak şunları söyledi: “Kamu yatırımlarının, yerel ve merkezi düzeyde aktif olarak izlenmesi, analiz edilmesi ve geleceğe yönelik olarak projeksiyon yapılabilmesi maksadıyla, İl Yatırım Takip Sistemi Projesi (|LYAS) geliştirilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından da illerdeki yatırımlar İLYAS Üzerinden takip edilmektedir. Bu nedenle yatırımcı kurum ve kuruluşlarımızın sisteme gereken özen ve hassasiyeti göstermeleri, veri girişlerini eksiksiz ve zamanında yapmaları son derece önem arz etmektedir. Özellikle ilçe belediyelerimizin de konuya hassasiyeti kamu yatırımlarının takibi açısından çok önemlidir. Yatırımcı kuruluşlarımızın ve yerel yönetimlerimizin her dönemde olduğu gibi bundan sonraki dönemlerde de üzerinde çalıştıkları projelerde titiz davranmaları, sorunların çözümünde gerekli hassasiyeti göstermeleri, ilimizin yatırım hizmetlerinin verimliliği açısından çok önemlidir.”