Yalova Belediyesi’nden istihdama destek Yalova Belediyesi’nden istihdama destek

Aylık ekonomi ve iş dünyası dergisi Fortune’un, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarını belirlediği “Fortune 500” araştırmasının sonuçları açıklandı. Akkök Holding’in Yalova’da faaliyet gösteren şirketleri Aksa Akrilik ve Akkim Kimya, bu sene de listeye girme başarısı elde ederken net satış rakamlarına göre oluşturulan genel sıralamada yükselişlerini sürdürdüler.

Aksa Akrilik bu yıl da ilk 100’de

Türkiye’nin tek, dünyanınsa lider akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, 2021’deki 8 milyar 348 milyon 157 bin TL’lik toplam satışıyla genel listede 13 basamak yükselerek 74’üncü oldu. Bu yıl da Türkiye’nin en büyük 100 şirketi arasına girmeyi başaran Aksa Akrilik, Faiz, Vergi Öncesi Karlılık alanında da en yüksek 43’üncü rakamı elde etti. Şirket ayrıca kimyevi madde sektörel kategorisinde de yükselişini koruyarak 3’üncü sıraya çıktı.

Akkim 69 sıra birden yükseldi

Türkiye’nin öncü kimyasal ham madde üreticilerinden Akkim Kimya, 2021’deki toplam 2 milyar 328 milyon 828 bin TL’lik net satış rakamıyla genel listede tam 69 sıra birden ilerleyerek 252’nci basamağa yükselmeyi başardı. Şirket, bir yılda ihracatını yüzde 212 yükselterek ihracatını en çok artıran 50’nci kuruluş oldu. Akkim ayrıca kimyevi madde sektöründe 2 basamak çıkarak 7’nci sıraya ulaştı.

Editör: TE Bilisim