Yaşama hakkının en temel hak olduğundan yola çıkarak projeye 'YaşamHak' adı verildi. 444 82 85 numaralı hattı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri sunuldu.

Şiddet gören kadınların karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanlarında oldular. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet davalarını, mağdurlar ve aileleri ile dayanışma içinde takip ediliyor.

Şiddet mağduru çocuklara eğitim ve burs desteği verilmesine katkı sağlanırken, proje kapsamında sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 100’ü aşkın protokol imzalandı.

Bugüne kadar en az 6 bin 500 kadının hayatına bire bir dokunuldu. Kadınların şiddet

sarmalından kurtulmasına, ailelerin duruşma salonlarında yalnız kalmamasına ve çocukların eğitim hakkına ulaşmasına vesile olundu.

5 Aralık 2021 tarihinde ‘’YaşamHak’’ mobil uygulamasını da hayata geçirildi. Böylece mağdurlara bir tuş yakınlığında olundu. Uygulama sayesinde, en yakın mesafedeki kadın kolları yöneticilerle bağlantı kurmaları, hakları konusunda bilgi almalarını sağlandı. Gerektiğinde kolluk kuvvetlerini harekete geçirildi.

Ataç, ‘’Arkasında ayak sesleri duyduğunda, tedirgin olmayan tek bir kadın yoktur’’

Yalova’da geçen ay kaç konut satıldı? Yalova’da geçen ay kaç konut satıldı?

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Ataç, yaptığı açıklamada; ‘’Şimdi yeni bir uygulama ile projemizi daha da güçlendiriyoruz. Kendini güvende hissetmeyen tüm kadınlar için harekete geçiyoruz. Biliyoruz ki; bu memlekette sokakta yalnız yürürken arkasında ayak sesleri duyduğunda tedirgin olmayan tek bir kadın bile yoktur.

Otobüste, dolmuşta son yolcu olarak kaldığında ürkmeyen bir kadından bile söz edemeyiz. Ne acı değil mi?

Her kadın kendini Özgecan Aslan’ın veya Başak Cengiz’in yerine koymuş durumda.

Ataç,  ‘’Kendini güvende hissetmeyen kadınlara da çare olacağız’’

‘YaşamHak’ projemiz kapsamında, artık şiddet mağduru kadınların yanı sıra kendini güvende hissetmeyen kadınlara da çare olacağız. Toplu taşımada, sokak lambasının yeterli olmadığı bir yerde, ya da yalnız yürürken ürken tüm kadınlara sesleniyorum ‘Yalnız Değilsin, Biz Varız!’ 444 82 85 numaralı hattımızda size eşlik edecek olan bir kız kardeşiniz var. Kendinizi güvende hissetmediğiniz her yerde telefonun diğer ucundan size destek olacağız. Bir olumsuzluk yaşandığında kolluk kuvveti ile doğrudan iletişime geçerek, can ve mal güvenliğinizin sağlanmasını temin edeceğiz.

Ataç, ‘’500 kız kardeşimiz katledildi’’

İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir kararla fesih edildiğinden bu yana en az 500 kız kardeşimiz katledildi. Katillerin iyi hal ve haksız tahrik indirimi ile ödüllendirildiği bu davaların tümü İstanbul Sözleşmesi fesih edildikten sonra sonuçlandı. Tam da bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz.

Ataç, ‘’Biz bu çarkı tersine çevirmeye kararlıyız’’  

AK Parti Hükümeti’nde kadınların payına düşen; yoksulluk, şiddet ve ölümdür! Biz bu çarkı tersine çevirmeye kararlıyız. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle örgütlenme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki seçimlerin biz kadınlar için hayati öneme sahip olduğunu çok iyi biliyoruz.

Buradan herkese çağrı yapıyoruz: Bize katılın! Bu seçim, yaşam hakkımızı gasp eden tek adama bir yanıt olmalıdır. Yaşam hakkınızın tek adamın iki dudağı arasına sıkışmamasını istiyorsanız; bize katılın. Yoksulluk ve yoksunluğun derinleşmesi yerine sosyal devletin size kol kanat germesini istiyorsanız; bize katılın. Torpillilerin saltanatı yerine liyakatli kadrolar istiyorsanız; bize katılın. Saray iktidarı yerine millet iktidarı istiyorsanız; bize katılın.

Sevgili kız kardeşlerim, ilk seçimlerden sonra;

KÂBUS BİTECEK; özgürlük gelecek!

KÂBUS BİTECEK; huzur gelecek!

KÂBUS BİTECEK; demokrasi gelecek!

KÂBUS BİTECEK; adalet gelecek! KÂBUS BİTECEK; eşitlik gelecek!’’ Dedi.

Editör: TE Bilisim