17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’ni yaşayanlar olarak bu acıyı yakından bildiklerini söyleyen Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk; Acının, yasın ve yaşanılanların asla unutulmayacağını dile getirdi. Yalova’nın, yaşanan büyük depremin ardından bölgeye ilk intikal eden iller arasında olduğunu da hatırlatan Başkan Tutuk, “6 Şubat Depremi’nde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yaşanan acıları bir kez daha yüreklerimizde hissediyoruz. Sevgi ve dayanışma ile bu zor günleri birlikte aşacağız” dedi.

Kentsel dönüşüme destek çağrısı

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, yaptığı anma paylaşımında vatandaşlara kentsel dönüşüm çalışmalarına destek olmaları çağrısında bulundu.

Kentsel dönüşümün önemine vurgu yapan Başkan Tutuk, büyük Marmara Depremi’nin ardından tam 23 yıl aradan sonra büyük bir adım attıklarını ve yapı stokunun yenilenmesi için büyük bir çalışmayı başarıyla hayata geçirdiklerini söyledi. 5-6 katlı binaların da kentsel dönüşüme girmesi için yerine tekrar 5-6 katlı binanın yapılabilmesinin önünü açtıklarını bildiren Başkan Tutuk, vatandaşlara kentsel dönüşüme destek çağrısında bulundu. Tutuk, “Gelin bu dönüşüme destek verin. Aradan geçen yıllar sonra 5 kata yine 5 katlı, 6 katlı binanın yerine yine 6 katlı bina yapılabilmesinin önünü açtık. Vatandaşlarımız duyarlı olsun. Kentsel dönüşüm için bize destek versin. 1999’dan önce yapılmış 5-6 katlı binalarımızın bir an önce kentsel dönüşüme girmesi gerekiyor çünkü onlar 1998 deprem yönetmeliğinden önce yapılmış, hazır beton olmayan, radyan temeli olmayan binalar. Vatandaşlarımız dönüşüm için adım atsınlar. Kendilerine bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. O nedenle kendilerine çağrıda bulunuyorum. Aynı acıları tekrar yaşamamak için gelin eski binaları dönüştürelim” dedi.

5 bin kişi güvenli yapılara geçti

Aşureler Başkan Fazlaca'dan Aşureler Başkan Fazlaca'dan

İmar planlarında yapılan değişikliklerle vatandaşların güvenli yapılara geçmesinin önünü açtıklarını söyleyen Başkan Tutuk, yapılan bu çalışma ile ortalama 5 bin kişinin güvenli yapılara geçtiğini tahmin ettiklerini söyledi. Başkan Tutuk, “Yaptığımız bu çalışmanın meyvesini alıyoruz. Şu ana kadar 5 ve 6 katlı toplam 43 binanın yani 782 dairenin dönüşümü için yapı ruhsatı verildi. Kentsel dönüşüm kapsamında 4 kat ve altı 34 binaya yani 549 daire için de ruhsat vermişiz. Her dairede 4 kişilik bir aile yaşıyor olsa bu toplamda 5 bin 324 kişinin güvenli yapılarak geçmiş olabileceğini gösteriyor. Bu dönüşüm çok önemli ve en çok önem verdiğimiz konu” diye konuştu.

Editör: Manşet Gazetesi