AK Parti'nin seçim beyannamesi açıklandı. 8 maddeden oluşan beyannamenin detaylarını paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afetlere dayanıklı dirençli yerleşim yerleri kuracağız, şehirlerimizi iklim değişikliğine uygun hale getireceğiz," ifadelerini kullandı.

Seçim beyannamesi 8 bölümden oluşuyor

Törende konuşan Erdoğan, şunları söyledi: “Seçim beyannamemizin başlığını 'Türkiye Yüzyılı için gerçek belediyecilik' olarak belirledik. Beyannamemiz 8 bölümden oluşuyor. Her bir ana başlığın altında o alana ilişkin yaklaşımlarımızı ve tüm belediyelerimizin uygulayabileceği program çerçevelerini içeren alt başlıklar yer alıyor. AK Parti'nin bir markaya dönüşen belediyecilik birikiminin özeti, yeni dönemin bir belgesi mahiyetindedir. AK Parti belediyecilikte de kendi kendiyle yarışmaktadır. Belediye yönetimlerini bizden devralanların, şehirlere 5 yıl kaybettirme dışında bir şeyleri olmadığını milletimiz yaşayarak gördü. Seçim kampanyamızın merkezine 'gerçek belediyecilik' sözümüzü yerleştirdik. Amacımız şehirlerimizi ve insanlarımızı bu şov ve ajans belediyeciliği illüzyonundan kurtarmaktır. Birilerinin 'engellendik' edebiyatı yapmalarına bakmayın. Bunlar AK Parti belediyelerinin aldığı paralardan çok daha fazlasını alıyorlar. Bunların tamamı sorumluluktan kaçmaktan ibarettir. Diğer belediyelere ne veriliyorsa, hangi kritere göre tahsisat yapılıyorsa bunlar için de geçerlidir. Her belediye kamu kaynaklarından adil bir şekilde yararlanmaktadır. Finans yönetimini başaran bir belediye başkanının kaybı söz konusu değildir."

Beyannamede yer alan 8 ana madde:

Subaşı’nda miting gibi açılış Subaşı’nda miting gibi açılış

AK Parti Yerel Yönetim Vizyonu

Katılımcılık, Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik

Dirençli Şehirler

Türkiye Yüzyılı'nda Şehir ve Çevre

Toplumsal Refah Öncelikli Şehir Ekonomileri

Huzurlu ve toplumsal yapı için Duyarlı Sosyal Belediyecilik

Kültür Üreten Şehirler

Hizmet ve Eser Belediyeciliği 

Yalova’nın adayları da katıldı

Törene AK Parti Yalova İl Başkanı Umut Güçlü ile birlikte Altınova Belediye Başkan Adayı Regaip Ahmet Özyiğit, Armutlu Belediye Başkan Adayı Cengiz Arslan, Çınarcık Belediye Başkan Adayı Numan Soyer, Çiftlikköy Belediye Başkan Adayı Uzman Dr. Recep Hacı ve Termal Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sinan Acar da katıldı.