Emekliye kök maaş zammı ücretsiz geldi. Emekli maaşları öyle bir artacak ki Temmuz ayında 16 milyon vatandaş adeta sevinçten bayram edecek.

Nisan 2024 enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyuruldu. Bu rakamında belli olmasıyla birlikte emekli kök maaş zammı için 4 aylık veri ortaya çıkmış oldu. Emekliler, 4 aylık enflasyon verisi doğrultusunda %15,05 oranında zam alacak. Ancak hala açıklanmayan 2 aylık veri var. Buna rağmen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerini duyurması ile birlikte emekli kök maaş zammı hesaplamaları da başladı.

Peki Temmuz ayında emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek? Emekli kök maaş zammı ne kadar olacak?

EMEKLİ KÖK MAAŞ ZAMMI SON DAKİKA
31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde emeklinin tepkisi Sandıklara net olarak yansımış düşük kalan maaş zamları nedeniyle emekliler Sandığa gitmemeyi tercih etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise geçici bir zam yerine kalıcı bir refah sağlanması için önemli adımlar atacaklarını dile getirmişti. Bu kapsamda emekliler için bir refah paketi hazırlığı devam ediyor. Bunun yanı sıra emekli kök maaş zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri de var.

TEMMUZ’DA EMEKLİYE NE KADAR ZAM GELECEK?
Emekli temmuz zammı ile ilgili SGK uzmanı İsa Karakaş önemli formülleri açıkladı. SSK ve bağ-kur emeklisi için Temmuz ayında yapılacak kök maaş zammı ve en düşük emekli maaşı için farklı iki formülü uygulanacak. SGK baş uzmanı İsa Karakaş konu ile ilgili yaptığı açıklamada formüllerden birinin de kök maaşı düşük olanların 10.000 liraya kadar çıkarılması olduğunu açıkladı.

Uludağ Elektrik’ten dijitalde yepyeni bir kolaylık daha Uludağ Elektrik’ten dijitalde yepyeni bir kolaylık daha

SSK ve bağ-kur emeklisi için Temmuz ayında kök maaş zammı refah Payı dahil olmak üzere %30 olarak hesaplanıyor.

En düşük emekli maaşından ise 10.000 TL’den 14.000 TL’ye çıkarılması gündemde. SGK uzmanı İsa Karakaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dakika sürprizi ile en düşük emekli maaşını 15.000 TL olarak açıklayacağını da düşünüyor.