Atıklar öğrencilere bursa dönüşecek Atıklar öğrencilere bursa dönüşecek

16-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan 48. Turizm Haftası nedeniyle Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü etkinlik düzenledi. Program Deprem Anıtı’ndan başlayarak 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda sona eren kortej ile başladı. 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Yalova Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Demiryürek, turizm sektörü temsilcileri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“70 seyahat acentesi ve 167 konaklama tesisi var”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin, “Turizmin ekonomideki payı her geçen gün genişlerken biz Yalova olarak ülke nüfusunun neredeyse üçte birinin barındığı Marmara havzasında doğal kültürel ve tarihi zenginliklerimizle Turizm pastasından hak ettiğimiz payı almak için yoğun bir çaba içindeyiz. Yazlıkçı bir sayfiye kenti olarak başladığımız turizm yolculuğunda gelinen nokta itibariyle 9 bin 141 yatak kapasiteli ve yatırım belgeli tesislerin tamamlanması halinde 10 bin 332 kapasiteye ulaşacak ve zaman kaybetmeden tesisleşmenin yanında bir zincire benzettiğimiz turizm sürecinde eksik halkaları tamamlayıp zinciri bütünlemek ve eksiklerimizin telafisi için stratejik adımlar atmak istiyoruz. Bu süreci Yalova'nın tüm bileşenleriyle birlikte başaracağız. Bugün Yalova olarak 70 seyahat acentesi, 167 konaklama tesisimizle doğal tarihi ve kültürel destinasyonlarımızla 30 milyon nüfusun yaşadığı havzada cazip, erişilebilir olma özelliğine sahip dinamik bir turizm lokasyonuyuz” dedi.

“Turizm Kenti Yalova tablosu çıkacaktır”

Açıklamasına “Yaptığımız bütün çalışmalar Turizm Kenti Yalova fotoğrafını oluşturmaya dönük. İnşallah birbirinden kopuk gibi görünen çalışmalarımız birleştiği gün karşımıza görmeyi arzu ettiğimiz Turizm Kenti Yalova tablosu çıkacaktır” diye devam eden Karatekin, şunları söyledi: “Bugün valiliğimizden başlamak üzere bütün kurumlarıyla Yalova'da bu şevk ve istek mevcuttur, bizlere düşen bunu uyumlu bir sürece dönüştürmektir. Bunu da hep birlikte yapacağız. Bugün 48'incisini kutladığımız Turizm haftası gibi bu özel günler, duygu ve düşüncelerimizi birbirimizle paylaşmamız için bir fırsat sunuyor. Hepiniz buraya gelmek suretiyle bu birlik anlayışını gösterdiniz ve bizler de bu sayede içinde bulunduğumuz çalışma süreci hakkında sizlere bilgi verme imkanı bulduk. İştirak ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Yalova'nın turizmde geleceğinin parlak olduğuna inanmanızı istiyor ve zaman ayırıp dinlediğiniz için teşekkür ediyorum. Turizm haftası kutlu olsun.”  Karatekin’in ardından konuşan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin ise Yalova’nın turizm pastasından hak ettiği payı alması için yapılacak çalışmaların öneminden bahsetti.  

Protokol konuşmalarının ardından YAFEM folklor ekibinin kılıç kalkan dans gösterisi gerçekleştirildi. Program protokol üyelerinin turizm acenteleri tarafından kurulan stantları gezmesinin ardından sona erdi. 48 Turizm Haftası 22 Nisan’a kadar sürecek olan bir dizi etkinlikle kutlanmaya devam edecek.

Editör: Manşet Gazetesi