Çiftlikköylülerin yoğun ilgi gösterdiği kutlamalar, Çiftlikköy Kaymakamı Ömer Bilgin, Hava Meydan Komutan Vekili Albay İsmail Arıcan ve Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’ın tören alanını selamlamasıyla başladı. Renkli görüntülere sahne olan etkinliklerde Hava Meydan Komutanlığı’nın 126. Filo pilotlarının, Hv. Plt. Alb. Mert Uysal komutasında T-41 uçaklarıyla yaptığı tören uçuşları, Çiftlikköylüler tarafından ilgiyle ve alkışlarla izlendi.

Kaymakam Bilgin, “Bir asır değil 1000 asır yaşasın”

Çiftlikköy Kaymakamı Ömer Bilgin, 100. Yıl konuşmasında, “29 Ekim 1923, bu toprakların ecdadımız tarafından tam 100 yıl önce, Büyük Türk Milleti adına vatan tapusunun alınarak, Dünya Milletleri kadastro kaydına Türkiye Cumhuriyeti olarak kaydolunduğu gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onunla beraber Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan eden ecdadımızı, vatan için gözlerini kırpmadan çocuklarını savaşa gönderen anne ve babaları ve üstün fedakarlıkları ile vatan topraklarını bizlere emanet eden bütün şehit ve gazilerimizi saygıyla ve şükranla anıyorum. Cumhuriyetimizin 1 asırlık yaşının, 1000 asır boyunca yaşaması temennisiyle” diye konuştu.

Ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ilçe genelindeki okulların öğrencileri arasında yapılan yarışmalarda derece alan öğrencilere ödülleri takdim edildi. Sonrasında öğrencilerin gerçekleştirdiği folklor gösterileri ilgiyle izlendi. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin birlikte hazırladıkları öğrencilerin oluşturduğu dev Türk Bayrağı ve Cumhuriyetin değerlerinin simgelendiği kareografisinin gerçekleştirildiği anlar da, coşkuyla alkışlandı. Kutlamalar, Çiftlikköy’ün tüm okullarından öğrencilerin Türk bayraklarıyla yaptığı tören geçişi ile sona erdi.

Çiftlikköylü öğrencilerden geri dönüşüme destek Çiftlikköylü öğrencilerden geri dönüşüme destek

Başkan Silpagar, “Kutsal emanet 100 yaşında”

Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayan Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar da, “Cumhuriyetimizi, vatan topraklarının her karışı için koca cihana karşı duran, canlarını feda ederek bağımsız ve özgür ülkemizin temellerini atan şanlı ecdadımızdan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten emanet aldık. Bu kutsal emanet şimdi 100 yaşında. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, bu vatan için kanlarını bu toprağa dökmüş aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız ve Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı kutlu olsun” ifadelerini kullandı.