Çiftlikköy İlçe Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın koordinesinde 2009 yılından beri örnek bir çalışma yürütüyor. Çiftlikköy Sahil Siteler Camii Erkek Kur’an Kursu’nda, yaşları 50 ile 90 arasında değişen emekli vatandaşlara yönelik Kur’an-ı Kerim kursu düzenleniyor. Kursa katılan emekli vatandaşlar Kuran öğrenmenin yaşı olmadığını gözler önüne seriyor. Her yıl Ekim ayında başlayan Kur’an-ı Kerim kursu Haziran ayında sona eriyor. Bu süreçte kursa katılan kursiyerler hem Kuran-ı Kerim’i öğreniyor hem de zararlı alışkanlıklardan uzak duruyor. Bugüne kadar kursta 300 emekli vatandaş Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi.

13 yıldır devam ediyor

Çiftlikköy Sahil Siteler Camii Erkek Kur’an Kursu hocası Mehmet Karaman kurs hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Türkiye genelinde ve yurt dışında Kuran kurslarının faaliyette olduğunu söyleyen Kuran öğreticisi Mehmet Karaman, “Bizler de Yalova Çiftlikköy’de müftülüğe bağlı Kuran kursu öğreticisi olarak devam ediyoruz. Kursumuz 2009 yılında açıldı. 2009’dan beri 300 kişi kurslarımız sayesinde Kuran-ı Kerim’i okumayı öğrendi. Sadece pandemi döneminde kursumuz 2 yıl ara vermek zorunda kaldı. Onun haricinde 13 yıldır kurslarımız devam ediyor” diye konuştu.

“Kurs sayesinde büyük bir manevi boşluğu dolduruyoruz”

Türkiye genelinde ve Yalova’da kadınlara yönelik birçok Kur’an-ı Kerim kursunun olduğunu ifade eden Mehmet Karaman, “Erkeklere yönelik Yalova’da tek Kur’an-ı Kerim kursu çok az var. Onlardan biri de bizim kursumuz. Büyüklerimiz kursumuza geliyor, masada oturuyor. Saatlerce öğrenci formatında kendisini sorumlu hissediyor. Bu anlamda ben bugüne kadar kursumuza katılan önceki büyüklerimize ve şu anda hazır bulunan ağabeylerimize teşekkür ediyorum. Gençlik yıllarında Kuran ile buluşamamış ağabeylerimiz böyle bir ortamda kendilerini buluyorlar ve çok memnun olduklarını ifade ediyorlar. Gerçekten kursumuz sayesinde büyük bir boşluğu dolduruyoruz. Buraya gelenler neşe içerisinde geliyor. Gidenler de üzülerek gidiyor. Çünkü bu atmosfer farklı. Burada günah işlemiyoruz. Kötülük yok burada. Hep Kuran önümüzde. Allah’ın kitabıyla meşgul olduğumuz için kendimizi çok daha huzurlu hissediyoruz. Sadece Kur’an-ı Kerim değil namaz nasıl kılınır, oruç nasıl tutulur gibi dini konuları da öğreniyoruz” dedi.

“Kuran öğrenmek zordur ön yargısını yıktık”

 Açıklamalarına “Kurslardan mezun olanlar camilerde imamlar olmadığı zaman oralarda namaz kıldırabiliyor. Birçoğu müezzinlik yapabiliyor” diye devam eden Mehmet Karaman, “Ağabeylerimiz ‘emekli oldum ölmeyi bekliyorum derken bu kurslarımıza katılıyor. Böylece sanki ikinci baharlarını yaşıyorlar. Kuran ile buluşuyorlar. Genel manada ‘Kuran öğrenmek zordur, Kuran’ı biz öğrenemeyiz’ diye bir önyargı var. Biz bu önyargıyı burada yıktık. Kuran-ı Kerim Allah’ın kitabıdır. Allah onu bize göndermiştir. Niçin bize zorluk çıkarsın. Kuran-ı öğrenmek kolaydır. Bunu da burada yaşayarak görüyoruz. Erkeklere yönelik Kuran kurslarının çok daha çoğaltılması gerekiyor” sözlerini sarf etti.

“65 yaşıma kadar yaptığım en güzel şey Kuran öğrenmek oldu”

Kuran kursuna katılan emekli vatandaşlar da Kuran öğrenmenin tarif edilemez bir lezzet olduğunu söyledi. Kursa katılan 65 yaşındaki Hüseyin Akkurt “Bir arkadaşının vesilesiyle bu kursu duydum ve katıldım. Cumhurbaşkanımızdan hocalarımıza hepsinden Allah razı olsun. İlk geldiğimde utana sıkıla geldim. Bu vakitten sonra Kuran öğrenemem diye düşünüyordum. Burada güzel arkadaşlıklar edindim. Hocamız Mehmet Karaman sağ olsun çok iyi niyetli ve sabırlı. Bize Kuran’ı Kerim’i öğretti. Bu yaşıma kadar yaptığım en güzel şey Kuran’ı öğrenmek oldu. Kursumuzdan çok memnunuz” açıklamasını yaptı. 

“İkinci bir baharı yaşıyoruz”

Geçen yıl sağlık sektöründen emekli olan 50 yaşındaki Ceyhan Palabıyıklı ise “Arkadaşım benden habersiz beni kursa kaydettirmiş. Kaydettirdikten sona bana haber verdi. Önce bir tereddüt ettim. Bizim hatamız, küçük yaşlarda öğrenmedik. Kuran’ı herkesin öğrenmesi gerekiyor. Çok iyi oldu. Allah arkadaşımdan razı olsun. Kursa ilk geldiğimde aklımda ‘acaba öğrenebilir miyim?’ korkusu vardı. İyi ki gelmişim. İyi ki de hocamız Mehmet Karaman’ı tanımışız. Allah kendisinden bin kere razı olsun. Bizimle sabırlı bir şekilde çok uğraştı. Halen de uğraşmaya devam ediyor. En güzel şekilde de Kuran-ı Kerim’i öğrenmeye çalışıyoruz. İlk başlarda elif demesini bilmiyorduk. Şimdi ise Cenap-ı Allah’ın yardımlarıyla ve Mehmet hocamızın çabasıyla Kuran’ı okumaya başladık. İkinci bir baharı yaşıyoruz. Gerçekten herkesin Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesini tavsiye ediyorum. Zamanında kahvehanelere gidiyorduk. Hatalarımız oldu. Ancak şimdi buraya gelince gerçekten oralardan uzaklaşıyorsunuz ve çok daha mutlu oluyorsunuz. Her şeyin daha bir feyzine varıyorsunuz” sözlerini sarf etti. 

“Kuran bir insanın hayattaki en büyük dostu”

53 yaşındaki Ertan Kurtkaya da “Mehmet hocamın kurs başlattığını duyunca geldim. Kuran bir insanın hayattaki en büyük dostu. En güzel arkadaşı. Kuran her şeyi dolduruyor. Namaz kılarken insanın aklına her şey gelebiliyor. Hatta namazı bile şaşırabiliyorsun. Ancak Kuran okurken insanın aklına hiçbir şey gelmiyor. Şeytan oraya müdahale edemiyor. Bu kadar güzel bir maneviyatı ben ömrümde bir tek Kuran okurken yaşıyorum ve huzur buluyorum. Kuran ile ben her şeyi buldum. Bütün dosyalar kapandı bende. Yeni bir hayat, yeni bir dost, yeni bir sevgili. Ameliyat oldum yine de kursu bırakmadım. Ameliyatlı halimle bile kursa devam ettim. Kurs bittikten sonra ne yapacağız bilemiyorum. Şimdiden bitecek olmasına üzülüyorum” ifadelerini kullandı.

Haber ve Fotoğraf: Mustafa Turan

Asrın ile Gökhan bir ömür mutluluk için evet dediler Asrın ile Gökhan bir ömür mutluluk için evet dediler