Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen basın toplantısına DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Elif Esen, DEVA Partisi Yalova İl Başkanı Cevdet Yıldız, DEVA Partisi Yalova Belediye Başkan Adayı Aslı Üresin ve Subaşı Belediye Başkanı Adayı Belma Kobak, parti yöneticileri ve partililer katıldı. Salona alkışlar arasında giren Ali Babacan gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası’nın faiz kararını eleştirdi.

Açıklamasına Merkez Bankası’nın faiz arttırma kararını eleştirerek başlayan Ali Babacan “Dün ne oldu biliyorsunuz: Merkez Bankası politika faizi bir kez daha artırıldı. Kaç oldu söyleyeyim %45. Böylece Merkez Bankası 8 ayda 8 kez faiz artırmış oldu. Bu konuda herkes görüş ifade etti. Her konuda konuşan, köşe yazarlarına laf yetiştiren, partisinin bir ilçedeki gençlik kolları başkanına kadar müdahale eden o bir kişiden ses yok. Uzmanlık alanı ekonomi değil miydi? Ekonomist değil miydi? “Faiz sebep, enflasyon sonuç” diye tutturduğu bir tekerlemesi yok muydu? Nass demiyor muydu? Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselmez” demiyor muydu? Koskoca ülke, 85 milyon insan, onun kararlarıyla açlık, yokluk yaşarken bu sorulara cevap vermesi gerekiyor hangisi doğru? Merkez bankası 8 ayda 8 kez faiz artırdı, faiz %8.5’tan, %45’e çıktı ama ülkenin Cumhurbaşkanı faizle ilgili yorum yapmıyor, sadece susuyor” sözlerini sarf etti.

“İsrail Gazze’de katliam yapıyor”

Konuşmasında İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliam ve ablukaya da değinen Ali Babacan şunları söyledi: “İçinde bulunduğumuz coğrafya kötü günlerden geçiyor. Filistin’de, Gazze’de insanlar aç biilaç çözüm bekliyorlar. Gazzeliler evlerini kaybettiler; işgalcilere yetmedi. Hastanelerini, camilerini, okullarını üniversitelerini kaybettiler; işgalcilere yetmedi. Anne babalarını, evlatlarını kaybettiler, yakınlarını toprağa verdiler; işgalcilere yetmedi. Durmuyorlar, katliama devam ediyorlar: İlk günden beri Gazze’dekilerin varlığına düşmanlar. İlk günden beri Gazzelileri sistematik bir açlığa mahkûm etmek için çalışıyorlar.  Arkadaşlar, yanı başımızda insanlar açlıktan, susuzluktan kırılıyor. Gazze’de 2 milyon kişi aç. Gazzeliler suya erişmekte güçlük yaşıyor. Şansı yaver gidip de bu işgalden kurtulanlar, yarın sağlık sorunları sebebiyle hayatlarını yitirebilirler, sakat kalabilirler. İnsanlar açlıktan ölürken, iç siyaset gündeminin Gazze’deki insanlık dramının önüne geçmesine izin veremeyiz. Gazze’yi bu yüzden her fırsatta hatırlamalı, hatırlatmalıyız. Mesele Filistin ise, mesele Gazze ise iktidar muhalefet demeden tek ses olmalıyız. Yaşananlar sadece 2 milyon Gazzelinin değil, tüm dünyanın meselesidir. Yaşananlar bir insanlık meselesidir. Türkiye, bu sistematik katliamda, hamasi söylemlerin değil, çözümün tarafı olmak zorundadır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi

Gazze hakkındaki açıklamalarına şu şekilde devam eden Ali Babacan, “Türkiye, Gazze’deki insanlık krizi için çaba göstermek, çözüm önerilerini bir an önce somutlaştırmak zorundadır. Kalıcı barışın konuşulabildiği bir ateşkes için gerekli diplomatik adımlar derhal atılmalıdır” Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şöyle seslendi: “Buradan, Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum: Gazze’de insanlar ölmeye devam ederken, bu insanlık dramına karşı ne tür diplomatik girişimlerde bulundunuz? Yeri geldiğinde maddi konularda rahatlıkla el sıkıştığınız o ülkelerle; Katar’la, BAE ile, Suudi Arabistan’la; bu insanî dramı sona erdirmek için hangi konuları masaya yatırdınız? Ne tür çözüm yolları önerdiniz?”

Mesleki eğitimi geliştirme toplantısı yapıldı Mesleki eğitimi geliştirme toplantısı yapıldı

“Hükümete sarı kart göstereceğiz”

Kentsel dönüşüm konusunda da açıklamalarda bulunan Babacan, şunları söyledi: “Bu güzel coğrafya, Yalova, birçok acıya şahit oldu.  Yalova deprem yaşadı, toprağın altına sevdiklerini verdi. 99 depreminin üzerinden 25 yıl geçti. Unutmayacağız. Çarpık kentleşme devam ediyor mu? Ediyor. Denetimsizlikler, imar afları, kontrolsüz yapılan binalar devam ediyor mu? Ediyor. Kentsel yenilenme yavaş mı? Yavaş. Arkadaşlar, deprem gerçeğini kabullenmekle, ana somut önlemler almak, planlar yapmak, çözümler üretmek iki farklı şey. Afet Eylem Planımızda ne yazdıysak yönettiğimiz belediyelerde de afet sırasında ve afet sonrasında yapılacaklar için bir afet yönetim sistemi oluşturacağız. Arkadaşlar, ne yazdıysak o. Depreme dayanıksız binalara ruhsat veren imar aflarının önüne geçeceğiz. Oy uğruna çarpık kentleşmeye, mezar binalara müsamaha yok. Çünkü arkadaşlar; bizim oy uğruna toprağa verecek tek bir canımız daha yok. Biz, yaşanır bir kent anlayışıyla yola çıktık. Bu seçim belediye seçimi; bu seçim yerel seçim. Evet, belediye başkanlarımızı seçeceğiz, il ve ilçelerde de belediye meclis üyelerimizi seçeceğiz. Ancak bu seçim aynı zamanda merkezi hükûmete sarı kart gösterme seçimidir. Hep beraber bu “sarı kartı” inşallah hükûmete göstereceğiz.”

Yalova’nın adaylarını tanıttı

Konuşmasına “Yapacaklarımızı söyledik, şimdi Yalova’da bu işi kimin, kimlerin yapacağını da söyleyelim: Yalova Belediye Başkan adayımız Aslı Üresin. Altınova ilçesi Subaşı beldesi başkan adayımız Belma Kobak. Partimizin Belde Başkanıydı; şimdi inşallah Subaşı’nın belediye başkanı olacak” diye devam eden Babacan, partisinin adaylarını tanıttı. Ardından adaylar ile birlikte zafer pozu veren Ali Babacan, buradaki programının ardından esnaf ziyaretinde bulunarak vatandaşlarla sohbet etti.