Pandemi döneminde büyüyen sektör. Evlere hapsolduğumuz dönemler, sokaklara çıkamıyoruz. Büyük şehirlerde yüksek yüksek binalar, küçük küçük evler bahçelere çıkamadık hatırlayın. Bu dönemde köyler, ormanlar, dağlar bayırlar ne çok değerlendi hatırlayın.

Köyünde birkaç yüz metre arsası olanlar hemen bir prefabrik konteyner koydurmak için çaba içerisine girdi. Özgürlük ne kadar değerliymiş daha çok anladık.

Bu süreçlerde tasarımcılar, imar olmayan yerlerde ‘nasıl izinli yaşarız’ diye düşünmeye başlayınca. Araçla taşınabilir, adına da ‘Tiny House’ dedikleri yapılar inşa ettiler. 15-21 m2 karayolları taşıma mevzuatlarına uygun yapılar, tekerlekli. Boş arsa üzerine kondurup. Kendi elektriğini karşılayabilen güneş panelleri ile donatılmış, su deposu olan yapılar.

Karavanlar da popüler oldu, çekme ve motokaravan.

Her yan çekme karavan imalatçısı oldu. Fiyatlar havalarda uçuşuyor. Pandemi sürecinde yoğun talep yüzünden birçok kişi bu sektöre adım attı. Merdiven altı imalatlarda, fabrikasyon sertifikalı yatırımcılarda hizmet vermeye başladı.

Fiyatlar birden yükseldi. Kaliteli işler ortaya çıktı ve piyasa karavan anlamında zenginleşti.

Ülkemiz karavanlara ne kadar hazırdı. Parkta sokakta yaşamasını pek bilmeyenler karavanlaşınca, gittikleri yerlerde huzursuzluklar çıkartınca, acilen karavanlara önlemler almaya başlayan belediyeler ve hükümet yetkilileri oldu. Yasaklar başladı.

Bu süreç yeni yatırımcıları harekete geçirdi. Karavan park alanları oluşturulmaya başlandı.

Hizmet sektörü yayılıyor. Her geçen günde yeni yerler, yeni üreticiler doğuyor.

Yakın bir zaman önce bir ağabeyim de moto karavan satın aldı. Hatta bayram tatilinde onun bu aracını ilk test etme imkanını bana sundu. 6 günlük 1600 km’lik bir seyahat gerçekleştirdik. 7 metrekarelik bir alanda neler yapılabilirdi eşim, kızım ve ben test etmiş olduk.

Biz çok keyif aldık diyebiliriz. Aile bireylerinin iyi insanlar olduğunu daha iyi anladım, hoş sohbetler ettik, oyunlar oynadık. Çok değerli bir hafta geçirdik.

Hatta tatil biter-bitmez, döner-dönmez araç, hazır karavan araştırmasına giriştik. İsterseniz yapılmış bir model karavan alabilirsiniz veya aracı siz alır bir firmaya yaptırabilirsiniz. Bununla alakalı araştırmalara girişince piyasanın içine girince neler gördüm neler.

7 m2’lik bir araç içine maliyetler m2 fiyatları 100.000TL civarında. Hizmet veriyorlar.

Bu fiyatlar ne denli adilkar düşünmek lazım. İnşaat maliyetinin 25.000tl/m2 olduğu bir yerde 100.000tl /m2 fiyat vermeleri beni çok düşündürdü ve maliyet hesabına giriştim.

Karavan mı almalı, kendiniz mi yapmalı? Yoksa tiny houseta mı yaşamalı.

Kullanım alanları büyüdükçe ailevi ilişkilerin zayıfladığı bir dönemdeyiz. Büyük yapılar yerine küçük alanlarda yaşatın kendinizi.

Minimalizm dönemi bir an önce başlamalıdır.