Yalova da Hac, Umre hizmeti veren 31 Yıllık Tur firması, aslında bir çok yoruma rağmen bu acenteyi seçtik. Kimsenin gönlü kırılmasın diye Sibel diye bir hanım efendi ile yapılacak ziyaret hakkında aklımızda ki soru işaretlerini tek tek sorduk. Otel hakkında bilgiler aldık?

2-3 yıldızlı otellerde konaklama, yemekler açık büfe şeklinde gayet zengin ve güzel mutfakla karşılaşacağımızdan bahsettiler. Otel ismini öğrenmek istediğimizde ‘bu bilgiyi daha sonra verebilirim’ dedi. Çok nazik ve kibardı. Çok memnun kalacağımızı söyledi. ‘Temizlik konusunda hiç bir sıkıntı olmayacak’ dediler. İyi bir Müslüman olduğunu düşünmüştüm. 10 günlük bir organizasyon satın aldık. Turizm sektöründe bu tarz organizeler 9 gece 10 gün veya 10 gece 11 gün gibi ifadeler ile satılır.

10 gün dediğimizde biz dolu dolu 10 gün görmeyi düşündük. Oysa tur 25 Ocak uçuşuyla başladı 2’si gece bitti. 3  şubatta gece 02:00 de havaalanındaydık. Kliması bozuk, içerisinde beyni ve gözleri yakan keskin tiner kokusu ile 1 saatten fazla yol giderek. Yanımızda yaşları 3 ile 12 olan bir kaç çocuk ile birlikte. Otellerin yıldızı da düşmüş biz varmadan önce.

Tam anlamıyla organizasyon beceriksizlikleri ile dolu bir durumdan ötesi değildi.

31 yıllık bir firmanın karşısına neden şikayet sayısı bu kadar az kişi çıktığını şöyle özetliyeyim.

Bu yolculuk programı öncesi şirket yetkilileri bir seminer toplantı düzenlediler. Bu toplantı da bir şeytanın varlığından özellikle de, Mekke de, Kabe de Medin de tüm şeytanların toplandığından bahsettiler. Şeytanların generalleri oradaymış. Dikkatli olun diye uyardılar. Yemekler kötü çıkar, şeytan sizi kızdırmasına izin vermeyin, sabırlı olun ibadetinizi yapın. Arabanın kliması bozuktur aman, odanız kirlidir pistir, yere seccade koyup namaz kılamazsınız aman, banyo da aynı anda alafranga alaturka tuvalet vardır, alaturkanın kapağı yoktur. Aynı yerde abdest alacaksınız nasıl olacaksa aman ha Şeytan. Odanızın anahtarı sadece 1 tane vardır. Oda arkadaşınızda kalır anahtar. Kapıda 1 saat beklersiniz, görevli bulamazsınız otelde. Sabırlı olun aman ha üzerinizde ihramlıklarınızla bekleyin. Şeytan dürtmesin. Yemekler; pilav, makarna bir akşam, başka akşam yıkanmamış salatalardan salata tabakları, makarna-çorba aman şeytan var. 50 tur arkadaşımızla sohbet ettik. 1000 USD-1400 USD arası farklı fiyatlar çıktı şartlarımızın aynı olduğu kişiler ile birlikte. En yüksek bedeli de ben ve arkadaşım vermiş.1400 USD. Pazarlığı iyi yapanlar olmuş, oysa hepimiz ekonomik tur almıştık.

Şirketi, dönünce ziyaret ettim

Şirket sahibine Tavsiye de bulunmak için ve fiyat farkını sormak için.

Şirket yetkilisi cebinden bir tomar dolar çıkartıp masanın üzerine attı. ‘Ne istiyorsunuz derdiniz para mı?’ dedi. Vereyim kapatın konuyu. 1325 USD olan 7 günlük berbat bir organsizasyon bedelinin farkı olan 75 USD’yi geri aldım. Haksız olarak aldıkları tek kuruşu helal etmiyorum. Vergi dairesi yetkililerini de bu konuda ziyaret edeceğim.

“Sibel hanımla temas kurdum. Ofisi bastığımı, 200 USD aldığımı söyledi. Şeytanlık yapmışım. Sabrını zorluyormuşum kendisinin. Mübarek topraklara bizim gibiler bir daha nasip olur muymuş, gerçi bizi şeytan davet etmiş o yüzden gitmişiz.

Sibel hanımla görüşmem sonrasında, firma yetkilisi ile yeniden görüşmem oldu. Bu davranışı içinde özür diledi. İşini yapmak isteyen bir esnaf ancak tutum ve yöntemler günümüz de bu tarz sonuçlara gebe olacak. Her zaman o da kendini daha da geliştirmelidir diye tavsiyeme devam ettim.

Yani anlayacağınız şu dur ki, ekonomik tur alıyorsanız bu tur size ekonomik olacak kesinlikte pislik içinde yaşamayı ve ibadet etmeyi düşüneceksiniz. Bu tarz adamlar maksimum kar etmek için sizleri orada şeytanla baş başa bırakacak. Sesinizi çıkartmamanız, haksızlık karşısında susmanız için sizleri de şeytan yapacak kadar da seviyesi düşük adamlarla muhatap olacaksınız. Sibel, seni Allaha havale ediyorum. Ne oldu bizim geri aldığımız hakları senden mi kestiler de bu kadar zoruna gitti bize saldırıyorsun.

İşini düzgün yap. 1200 USD’lik bir organizasyonu listesi 1325 USD olan bir işi 1400 USD ye satmak, seni iyi bir iş kadını yapmaz, hakka giren bir Müslüman yapacak. Yapmış olduğumuz ibadetlere, ibadetiniz kabul olmayacak. Siz tatil yaptınız demek bile sizin karakterinizi ön plana çıkarıyor. Allah günahlarınızı affeder bir gün. Rabbim çok büyüktür ancak kul haklarını nasıl telafi edecek, gönlümüzü nasıl alacaksın bilmiyorum.

Bu ibadet yolunda bize en güzel hizmeti veren değerli hocamız Naif Oktar’a emeklerinden dolayı teşekkürü de borç bilirim. Allah onun yolunu her daim açmasını diliyorum. Güzel bir adam.

İnsanın hakkını savunması ve kendi maddi gücü ile aldığı hizmeti sorgulaması kadar doğal bir şeyde yoktur. Turizm sektörü içerisinde verilen bu hizmet en iyi şekilde yapılmalıydı, eğer bu görevi eksik ve başarısız yaparsan eleştirmek ve hakkımı savunmak en doğal hakkımdır.

“Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır”