Bilindiği üzere 13 Mayıs 2024 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı ile yürürlüğe giren ‘Kamuda Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ ile birçok resmi kurum gazete alımları durduruldu.

Dini, milli ve özel gün tebrik kutlama reklamları da bu kapsama alındı. Bu durum, ‘Resmi Reklam’ ve ‘Resmi İlan’ yayınlama hakkına sahip gazete ve haber portallarının büyük bir ekonomik kayıp yaşamalarına sebep oldu.

Bu uygulamalar tabi ki kurumların aldığı keyfi bir karar değildir.

Yalnız, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu kurumlarının yaptığı faaliyetlerin birbirine karıştırıldığı gerçeği ile son iki ay da karşı karşıyayız.

Bir belediye başkanı eğer Tasarruf Tedbirleri Genelgesinden dolayı, ‘Resmi Reklam’ ve ‘Resmi İlan’ yayınlama hakkına sahip gazete ve haber portallarında tebrik kutlaması yayınlayamıyorsa, belediye mücavir alanı içinde ki bilbordlarda da tebrik ilanı yayınlamamalıdır. 

‘Kamuda Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ kapsamında tebrik ilanı yayınlayamayan; ‘Resmi Reklam’ ve ‘Resmi İlan’ yayınlama hakkına sahip gazete ve haber portalları, birçok kumu kuruluşunun daha önceden; günü, saati ve yeri belli bir açılışı, bir töreni, veya bir etkinliğin duyurusunu yapması mümkündür. Böyle bir uygulama, Tasarruf Tedbirleri Genelgesine de aykırı değildir.

Resmi Kurumlarda görev yapan personellerin adaletli bir şekilde görevlerini yapmalarını, Tasarruf Tedbirleri Genelgesi ile hiçbir alakası olmayan medya çalışmalarını engellememelerini arzu ediyoruz.

Türkiye ve dünyayı haberdar eden yerel gazete ve haber portallarına yapılan bu keyfi uygulamalardan artık vazgeçin.

Yalova Valisi Sn. Hülya Kaya’ya başta olmak üzere; İl, ilçe, belde belediye başkanlarına sesleniyorum. Tasarruf Tedbirleri Genelgesi bahane edilerek, Resmi Reklam’ ve ‘Resmi İlan’ yayınlama hakkına sahip gazete ve haber portallarına yönelik yaşatılan amborgoyu artık sonlandırın. 

Onlarca; Gazetecilik, İletişim ve Yeni Medya Fakültelerinden mezun olan gençler için istihdam alanları, aş ve iş olan; yerel gazete, dergi, radyo, tv ve haber portallarına sahip çıkın...

Tetikçiliğe kalemşürlüğe, kayıt dışılığa ve liyakatsızlığa yol açacak, ‘GAZETECİLİK’ gibi hassas bir konuda doğru olanları uygulayın...

13 Mayıs 2024 tarihinden bu yana kapılarına kilit vurulan gazetelere Yalova’da eklenmiyin...