Başkan Gürel’den bayram ziyaretleri Başkan Gürel’den bayram ziyaretleri

Âdem Kahriman kimdir?

Ben Adem Kahriman. 1981 Sarıkamış doğumluyum.30 yıldır Altınova’da ikamet etmekteyim. İktisat Fakültesi Uluslararası ilişkiler mezunuyum. 2000 yılından beri yönetim kurulu başkanı olduğum kendi firmamla Altınova’ya hizmet etmekteyim. Firmam iş makineleri kiralama, satış ve satış sonrası hizmetler, yerelde müteahhitlik hizmetleri vermekteyiz. Evli üç çocuk babasıyım. Deva Partisi Altınova Kurucu İlçe Başkanıyım.2024 yerel seçimleri sürecinde Deva Partisi Altınova Belediye Başkanı Adayı olarak yarışa katıldık. Altınova’mız ilimiz ve memleketimiz için 2024 yerel seçimlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Huzur ve barış içinde bir seçim geçirmemizi ve bütün rakiplerimizin de aynı niyetle bu yarışı bitirmelerini temenni ediyorum. Bütün rakiplerime de başarılar diliyorum.

Altınova sizin için neyi ifade ediyor?

Yalova’nın ülkemizin yüz ölçümü olarak en küçük ili olmasına müteakip Altınova da en küçük ilçelerinden bir tanesi. Buna rağmen Altınova geçmiş dönemlerde çok ciddi yatırımlar almış bir ilçe öyle ki tersane yatırımı bizim bölgemizde, Osmangazi Köprüsü ve bağlantı yolları bizim bölgemizde, Gebze, İstanbul, İzmir otoyolunun geçtiği bir kavşaktayız. Tarım ve doğasıyla güzel bir kentiz. Kentimizin hak ettiği yatırımları alabilmesi için bizde projelerimizle bu yarışta var olmaya çalışıyoruz. Çok güzel projeler hazırladık Altınova’mıza fayda getirecek katkı getirecek yatırım getirecek güzel işler yapmayı umuyoruz. Tabi bu seçim sonunda alacağımız başarı ile olacaktır.

Siyasete atılma süreciniz nasıl başladı?

Siyaset artık hayatın bir parçası oldu. Siyaset bizim yaşam tarzımızı ve geleceğimizi kurgulayan en önemli faktör. Ülkemizin de daha güzel, daha yaşanabilir, huzur ve refah içinde olabilmesi için bizde siyasette var olma kararı verdik.2009 yılı yerel seçimleri ile siyasete giriş yaptık. İlçemizde daha önce çeşitli mücadelelerde bulduk. Bir önceki seçimde de belediye meclis üyesi olarak yarıştık. Deva Partisi’nin kuruluşuyla beraber Ali Babacan’ın vizyonu ve geçmişte göstermiş olduğu başarılar bizim dikkatimizi çok çekiyordu. Ali Babacan’ın siyasete pozitif bir katkısı olacağına, ülkemizin içinde bulunduğu sorunları çözüme ulaştıracağımıza inanıyoruz. Ekonomi, hukuk ve insan hakları gibi konularla ilgili geçmiş dönemde çok güzel çalışmalar yaptılar. Genel seçimlerde de bu çalışmalar halkımıza deklare edildi. Bizde Ali Babacan ve Deva Partisi ile Altınova’da gönül birliği yaptık. Kurucu ilçe başkanı olarak görevi üstlendim. Ülkemize, ilimize ve ilçemize daha iyi bir hizmet sağlamak adına siyasetle iştirak ediyoruz.

Altınova için projeleriniz nelerdir?

Altınova’mız için ilçenin altyapı hattı projesi çok önemli hale geldi. Yağmur veya buna bağlı en ufak bir yoğunlaşmada ilçemizde su taşkınları oluyor. Tersane bölgesi ülke ekonomisine katkısı olan bir yer. Geçmiş dönemde defalarca tersane bölgesi de su baskınlarına maruz kalmıştır. Bu altyapı problemini biran önce çözmemiz lazım. Temiz su ve kanalizasyon hatlarının büyüyen ve gelişen ilçemiz için kapasitesini arttıracağız. Gelecekte nüfus artışına yâda kapasite artırımına hazır bir hale getirmemiz gerekiyor. Buna inanıyoruz. Altınova’mızda otopark ve yol düzenlemeleri yapacağız. Trafik probleminin ilerde yoğunlaşmaması ve sorun yaratmaması için buna bağlı çalışmalar yapacağız. İlçe merkezimizin daha güzel daha iyi bir görünüm kazanması için şehir planlaması ve kent merkezi düzenlemesi ile ilgili bir kent meydanı planlamamız var. Bence en önemli projelerden biri çünkü Altınova’mızın ülkemize ve ülke ekonomisine katkıları ortadadır. Bizde bu yatırımları hak ettiğimize inanıyoruz. Bu konuda gerekli talepleri, müracaatları ve gerekirse yaptırımları yapacağız. İlçemize bu yatırımların gelmesi için her türlü mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz.

Daha iyi hizmet sizce nedir?

Altınova’mızın kamu hizmeti alanında çok geride kaldığını düşünüyoruz. İlçemiz çok büyük kapasiteli bir ekonomiye sahip fakat çok daha canlı olması veya herhangi bir hizmete kolay ulaşılabilir olması gerekir. Altınova halkı daha iyi bir hizmet hak ediyor biz bunun inancındayız. Ufak ihtiyaçlar için ilçe dışına veya şehir dışına çıkmak zorunda kaldığımızı görüyoruz. Öncelikle eğitim altyapısı çok eksik lise ve dengi okuyan öğrenicilerimizin %70-%80’ni ilçe dışına gitmek zorunda kalıyor. Bu süreçte aileler için ciddi bir mali yükümlülük getiriyor. Sağlık hizmetini dışarıdan almak zorunda kalıyorlar. İlçemizde evet bir hastane var ama devlet hastanesinin yeterli kamu personeli olmadığından dolayı sağlık ile ilgili ihtiyaçlarımızı ilçemizin dışında bulunan hastanelerden karşılamak zorunda kalıyoruz. Şehrimizde herhangi bir ticari hareketliliğin oluşmamasından dolayı bütün ihtiyaçlarımızı ne yazık ki ilçe dışındaki merkezlerden karışılmak zorunda kalıyoruz. Bizim esnafımızın hakkı olan ve bu ilçenin de hakkı olan bu kadar gelirin burada kazanılıp dışarıda harcanmasına gönlümüz razı değildir. Geçmiş dönemde deklare edildi. Yalova ilimizin 819 milyon dolarlık bir ihracat kapasitesine sahip bir il olduğu bu ihracatta katkısı en büyük olan ilçenin Altınova da yapılan ticaretten kaynaklandığını biliyoruz. Buna rağmen varlık içerisinde yokluk çekmek istemiyoruz. Bizlerde Altınovalılar olarak hak ettiğimiz kamu ve özel hizmetleri burada almak için bir talepte bulunuyoruz. Bizim burada bir ihtiyacımız olduğu zaman ilçemizde karşılayabileceğimiz olanakların olmasını istiyoruz. Bu konuda da ısrarcıyız. Bu yatırımların Altınova’mıza yapılmasını bekliyoruz.

Altınova halkına mesajınız var mı?

Altınova’nın gelişmesi, güzelleşmesi ve daha yaşanır bir hal alması için bizim Altınovalılar olarak taşın altına elimizi sokmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz yaşadığımız ilçemize sahip çıkamazsak kentimizde yönetimde söz sahibi olmazsak daha öncesinde anlattığımız sorunların çözülmediğini görüyoruz. Ülkemizde de bunu birkaç tane örneği var. Gelişmiş illere baktığımız zaman Gaziantep, Kayseri, Konya, Eskişehir, Denizli gibi gelişmiş şehirlerimizin en önemli lokomotifi o illerde bulunan esnaf, sanatkâr ve ticaret ehli insanların şehirlerinin yönetiminde ciddi söz sahibi olduğu ve bu alanda da yönlendirdiğini gözlemliyoruz. Bu katkı ile şehirlerin güzel geliştiğini gördük. Bizde diyoruz ki; Altınova’da madem bu kadar yatırımlarımız var. Altınova’mız bu kadar özel ve güzel konumdayken esnaf, sanatkâr, ticaret ehli ve güzel donanımlı bir kadro ile yönlendirme yapabilir gelişmesine öncülük sağlayabiliriz. Altınova’da kazanılan paraları ya da gelirlerin Altınova da harcanmasından yanayız. Altınova da harcanan her para esnafımıza katkı olacaktır. Altınova dışında bu gelirler harcandığı zaman ilçemize bir katkı sağlamadığını yıllardır görüyoruz. Öyle ki küçük ilçemizde yoğun ticaretin döndüğü yerde kirasını ödeyemeyen esnaf dostlarımızın olduğuna şahit oluyoruz. Bunun sebebi de Altınova’yı sadece işyeri olarak görüp buradan parayı kazanıp ilçe dışında harcattırdığımız için buna çözümler bulamadığımız, Altınova’da geçmiş dönemde ikamet teşvikinde bulunamadığı için bizde bu işin sorumlularını geçmiş dönem yerel yönetimde söz sahibi olan arkadaşlarımız olarak görüyoruz. Altınova’da hareketliliğin olması önemli bir şart! Bu hareketliliğin ilçemizin merkezine yansıyor olması gerekir. Altınova’mız 12 köy, 3 belde ve merkez ilçe ile beraber 33 bin nüfuslu bir ilçemizdir. Ancak Altınova da çalışan sayısı nüfusun kat ve kat üzerindedir. Burada bu imkânlar varken Altınova’nın artık bazı sıkıntıları çekmemesi lazım. İlçemize büyük katkısı olan tersane bölgesinde çalışmak için gelen emekçi kardeşlerimizin daha insani ve sıhhatli şartlarda yaşayabileceği ve tersaneye ulaşımı daha kolay sağlayabileceği sosyal alt yapısı olan barınma projeleri yapmamız lazım. İlçemizde dağınık şekilde yaşayan bekâr evleri var. İlçemizde yaşan kardeşlerimiz ısınma ve sağlık gibi koşulları karşılanmadığı için sıkıntı yaşıyorlar. Toplumda komşu aile ilişkilerinde olumsuzluklar yaşanıyor. Huzursuzluklar ve kavgalara neden olabiliyor. Bu durumunda sağlıklı bir şekilde çözüme ulaşacağına inanıyoruz.  Tersanede çalışan kardeşlerimizin güvenli rahat temiz bir ortamda yaşaması iş verimliliğini de arttıracaktır. İlçemizin içerisinde dağınık ve çarpık ikamet etmek yerine emekçi kardeşlerimize özel olarak yaşam alanı sunmak bu kavgalarında önüne geçecektir. Bu sorunları çözmek için elimizden geleni yapacağız.