Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, gazetemize verdiği röportajda belediyenin içerisinde bulunduğu mali krizi, projelerini ve hayallerini anlattı. Görevi devraldığında belediyenin borcunun 274 milyon lira olduğunu hatırlatan Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, yeni ortaya çıkan borçlarla bu rakamın 280 milyon liraya çıktığını söyledi. Şu ana kadar hiç kimseyi işten çıkarmadığını belirten Kurt, 42 kişinin kendi istekleriyle işten ayrıldığını aktardı. 

2019 yılında seçimi kaybettiğinizde nasıl bir belediye devrettiniz? 5 yıl sonra tekrar seçildiğinizde nasıl bir belediye devraldınız?

5 yıl önce tamamen kurumsal bir belediye teslim ettik

Avni Kurt: 5 yıl önce tamamen kurumsal bir belediye devrettik. Ekipmanıyla, çalışanıyla, tamamen teknolojik sistemiyle her şeyiyle oturmuş ISO 9001 kalite belgesi olan tamamen kurumsal bir belediye teslim ettik. Biz görevi devrettiğimizde belediyenin 58 milyon lira borcu vardı. Bu da gayet normal bir borçtu. Keşke o da olmasaydı. Görevi devraldığımda kaba taslak bir hesaplama yaptım. 58 milyon liralık borç olsa olsa 150 milyon lira olmuş diye düşündüm. Hiçbir zaman 274 milyon lirayı bulacağını tahmin etmedim. Burada atladığımız iki tane husus var. Bir tanesi sendika. Sendikaya 5 milyon lira borç oluşmuş. Onun haricinde devam eden icra davaları var. Vatandaşlarımız belediyeyi mahkemeye vermiş. Bu davaların bir hesabını yaptım. Baktığımızda bir 30 milyon lira borç da orada var. Bu rakamlar bizim segmentimizdeki bir belediye için ödenebilecek paralar değil. Çünkü bizim gelirimiz belli. Gelir ve gider dengesi şu an yok. Tamamen sıfırdan sanki bir yeni belediyecilik anlamında tekrardan başladık. Bütün bunlara rağmen başaracağımıza inanıyorum. Tünelin ucunda ışık görüyorum şu an ama bu biraz zaman alacak. Beklediğimizin üzerinde bir borçla devraldık. Gelirimiz çok az. 2023 yılında gerçekleşen gelirimiz borcumuzun tam yarısı.   

Yalova'da yangın paniği : Katı atık depolama alanı yanıyor Yalova'da yangın paniği : Katı atık depolama alanı yanıyor

7 tane arazimizi satacağız

Kaynak oluşturulması için neler yapacaksınız? Belediyenin satabileceği bir gayrimenkulü var mı?

Avni Kurt: Haziran meclisinde gündeme aldık. Üzerinde hacizleri olan 7 tane arsalarımız var. Bu hacizleri ikili ilişkilerimizle kaldıracağız. Buradan tahmini 15- 20 milyon lira gelir elde edersek hiç olmazsa bir yol kat edebiliriz. Bunun yanı sıra şehir içi hatlar, taksi zaten Yalova’da ilk taksi plakası satışını yapan belediye biziz.

Biz bu borcu ödeyeceğiz

Şu an belediyenin güncel borcu ne kadar?

Avni Kurt: Güncel olarak 280 milyon lira borcumuz var. Borçların ödemelerini peyderpey ödüyoruz. Şu anda 270 firmaya borcumuz var. Bir şu var beklemişler. Benim için en acısını söyleyeyim: seçimden önce iki tane otobüs alındı. Burada tamamen düşünülmeden hareket edilmiş. İnternet sitesine bakın o günkü şartlarda Numan Soyer, bu iki tane otobüs için “Kendi öz sermayemiz ile aldığımız” ifadesini kullanıyor. Yok öyle bir şey. Fiziken alınmış, sadece 3 milyon lirası ödenmiş. Bu otobüslere 8 milyon lira borcumuz var. Onun yanı sıra itfaiye binası yapılıyor ama firma perişan. Çünkü parası ödenmemiş. 5 milyon liranın üzerinde alacağı var. Seçim var diyerek ödeme ertelenmiş. Zaten bütün firmalar seçimden dolayı ertelenmiş. Şimdi rakiplerimiz ‘niye ajitasyon yapıyorsun, sen bunları bilmiyor muydun da aday oldun’ diyebilir. Ben bunları biliyordum ama ticaret yapıyoruz hepimiz. Ticaretin de bazı sıralamaları var. Ticaret hep tek taraflı olmaz. Karşı tarafı da düşünmek zorundasın. Bu borç bizim borcumuz. Çınarcık halkının borcu. Biz bu parayı ödeyeceğiz. O yüzden kaynak oluşturuyoruz. Mali disiplin yaptık. Tasarruf tedbirleri uyguluyoruz.

Tasarruf tedbirleri neden seçim öncesi yapılmadı?

 Tasarruf Tedbirleri genelgesini nasıl yorumluyorsunuz? Siz bu tasarruf tedbirleri siyasi bir karar mıdır?

Avni Kurt: Ben geç alınmış bir karar olduğunu düşünüyorum. Keşke daha önce alınsaydı. Acaba gerçekten tasarruf yapılıyor mu? Geçen hafta Ankara’ya gittiğimde çok farklı görüyorum tasarrufu. İsrafı yapanlarla tasarrufu açıklayanlar aynı kişiler. İsraf ve tasarruf yan yana. Neden hemen seçim sonrası yapıldığı bu tasarruflar. Daha öncesinde neyi beklediler. Bir gecede Çınarcık Belediyesi 170 kişiyi işe almış. Sonuçta 21 bin 200 kişinin yaşadığı Çınarcık’ta en fazla çalıştırılacak kişi sayısı 212. Şu anda 408 sayısını bile görmüş belediye. Benim devraldığım rakam 400. Bizim ciddi anlamda personel fazlalığımız var. Ben seçimden önce ifade ettim. Kesinlikle kimseyi çıkarmayacağım. Bir kişi dahi iş sonu yapmadım. Ben çalışanın yanındayım. Çevre temizlik biriminde çalışan personel sayısı çok az. Çünkü kimse temizlikte çalışmak istemiyor. Bir önceki yönetim üniversite mezunu bayan arkadaşlarımızı temizliğe vermişti. Ben böyle bir şeyi kesinlikle yapmadım. Kendi içimizde görev değişikliği yaptık. Ayrıca Çınaraltı bizim bünyemizdeki bir işletmemiz. Oraya personel kaydırdık. Fakat maalesef ki kimse çalışmıyor. Kimse bulunduğu yerden ayrılmak istemiyor. Bize noterden ihtar çekiyorlar. Ayrılmak istediklerini söylüyorlar. Biz de tazminatlarını ödüyoruz. Şu ana kadar 42 kişi ayrıldı.

5 tane bankamatik memuru vardı

İşten çıkanlar arasında bankamatik memurları var mıydı?

 Avni Kurt: Bankamatik memuru burada aşırı yoktu. Toplasanız 5’i geçmez. Göreve geldikten sonra onlarla yollarımızı ayırdık. Hiçbirini ben çıkarmadım işten kendileri ayrıldı. Burada çalışacaksınız dedim. Hayır biz çalışmayacağız dediler. Zaten onların çoğu da eski çalışandı. Ortalama 450 bin lira tazminatlarını alarak ayrıldılar. Önceki dönemde işe gelmedikleri halde her ay maaşlarını alıyordu. Hatta bir tanesi çoğu kişi maaş alamazken bir ay önceden maaş alıyor. Avans bile çekmiş. Bir ay sonrasının maaşını almış. Bu kadar çifte standart olabilir mi?

İşten çıkanlara 10 milyon lira tazminat ödenecek

Personel maaşlarının ödenmesinde son durum nedir?

Avni Kurt: Biz geldiğimizde tam aylık yoktu. Bir buçuk ay geriden geliyordu maaşlar. Ayrı şekilde devam ediyor. Memurda bir aya düşürdük onu biz. Şu anda bu ayki maaşları tam ödenecek memur ve kadrolu işçinin. En yoğun olduğumuz taşeron işçilerimizde şu an 2 ay geriden gidiyor. Bunun olmasının en büyük sebebi tazminatlar. İşten çıkanlara 10 milyon liranın üzerinde tazminat ödenecek. Bu tazminatların 6 buçuk milyon lirasını ödedik. Bu yük olmasaydı biz maaşları zaten ödeyecektik. Sistem olarak bizim gerçek sayımızı yakalamamız lazım. 

Belediye düze çıkana kadar maaş almayacağım

Göreve geldikten sonra hiç maaş almadığınızı söylediniz. Neden maaş almıyorsunuz?

Avni Kurt: Göreve geleli 3 ay oldu. Ben bu 3 ayda bir kuruş bile maaş almadım. Maaş almaya vicdanım el vermiyor. Benim çalışanım mağdur. Ben gemisi kurtaran kaptan. Gemiyi en son terk eden kişi kaptan olmalı. Ben bu geminin kaptanıysam ben sonunu göreceğim. Herkesin maaşı gününde eksiksiz yattığında ve belediye düze çıktığında ben de maaşımı alacağım. Bu süreç 1 yıl bile sürebilir.

Çınarcık’ta en acil, önemli gerçekleştirmek istediğiniz proje veya projeler neler?

Avni Kurt: Sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında üniversite öğrencilerimize burs vereceğiz. 100 öğrenci hedefi koyduk. İstihdam masasını kurduk. Bu masa sayesinde birçok kişinin istihdam edilmesinde aracı olduk. Yollarımız çok bozuk. Vatandaşımız bu konuda çok şikayetçi. Yollarımızın yenilenmesi gerekiyor. Bunun planlanmasını yaptık. Aydınlatma, bulvar çalışması yapacağız. Çınarcık’a girenlere ben yaşanacak bir şehre girdim dedirteceğiz. Şu anda ben onu göremiyorum, yok. Ağaçlandırma yapacağız. Kültür Merkezi ve düğün salonu projemiz var. Askıda fatura projesini başlatıyoruz. Alt yapısını oluşturduk şu anda. Yalova’da bunu yapan ilk ve tek belediye biz olacağız. Halk ekmek projesine start veriyoruz. Fırın kurmayacağız. Mevcut fırınlardan aldığımız ekmekleri daha uygun fiyata halkımıza ulaştıracağız. Burada kesinlikle para kazanma veya kar elde etme amacımız yok. İtfaiye binamızı bitiriyoruz. Allah razı olsun bizden önceki yönetim inşaatını tamamlamış ama parasını ödememiş. Biz de devamlılık esas. Biz ödüyoruz şu anda. İtfaiye binasının iç malzemelerini satın alarak burayı hizmete sokacağız. Ayrıca eski itfaiye binamızı da belediye kreşi yapacağız. Çalışan kadın personelimiz ve memurlarımıza yönelik bir kreş olacak. İstanbul’da bunun çok güzel bir uygulaması var. Burada da bunu başaracağız.  

Haber ve Fotoğraf: Mustafa Turan 

Editör: Mustafa Turan