Sevgili okuyucularım, bu yazım sizinle birlikte çıktığımız yolculuğun son yazısı. Bu süreçte her hafta sağlıklı yaşam hakkında çeşitli konulara değindik. Hem yeni bir yıla girerken hem de sizin için son yazımı yazarken, bu hafta ne yiyip ne içmemiz gerektiğini konuşmayacağız. Yeni bir başlangıç nasıl yaparım sorusunu yanıtlayacağız bugün.

Şunu bilmelisiniz ki yaşamınızda her zaman yeni bir başlangıç yapma şansınız var. Yeniliğe kararlıysanız, şu andan itibaren önceliklerinizi biraz değiştirmekle işe başlayın…

Sağlıklı bir bedeni 5 başlık altında değerlendirebiliriz; sağlıklı beslenen, doğru egzersizi yapan, yeterli su tüketen, kaliteli uyuyan, stresini kontrol edebilen kişiler sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyen kişilerdir.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için öncelikleriniz; iyi bir genetik, doğru yaşam tarzı seçimleri, kaliteli ve sürekli bir sağlık bakımı, temiz ve sağlıklı bir çevre, düzenli bir bedensel aktivite alışkanlığı, dengeli ve yeterli beslenmek, daha az alkol, kafein, tatlandırıcı ve sigarasız yaşam, kaliteli ve iyi bir uyku olmalıdır.

Kendinizi bu ölçütler içinde değerlendirmeye alın. Önceliklerinizi maddeler şeklinde sıralayın ve zamanla bunları gerçekleştirmeye odaklanın. Yaşam tarzı değişikliği bir anda olabilecek, kolay bir değişim değildir. Uzun bir yolculuktur. Adım adım gerçekleştirmeye çalışın. Küçük hedefleri gerçekleştirerek büyük sonuçlara ulaşın.

Bunların haricinde sağlıklı ve uzun bir yaşam için asıl önceliğinizin ne olması gerektiğini size söylemeliyim; mutlu olmak.

Daha çok sevmek, sevilmek, daha çok gülümsemek, gülmek, endişe, korku, hiddet ve öfkeden uzaklaşmak, daha çok yardım etmek, paylaşmak, olumlu düşünce tarzına sahip olmak, yapıcı tutumlar sergilemek, güvenli ve olumlu ilişkiler içinde bulunmakta önemli bir sağlık göstergesidir.

Hayatınızda kimlere ve nelere çok zaman ayırıyorsunuz?

Nerelerde daha hızlanıp harekete geçmeli ya da nerede artık durmayı bilmelisiniz?

İçinizde ne kadar şefkat, saygı, sevgi ve hoşgörü var?

Başkalarıyla ilgilendiğiniz kadar kendinizle ilgileniyor musunuz?

Akıl ve ruh sağlığınız iyi mi?

Hiç bunları kendinize sormadıysanız dönün ve ilk kendinize sorun. İçtenlikle cevaplayın. Sağlıklı bir beden için sağlıklı bir akıl ve ruh oluşturmakla işe başlayın. Bunu başardığınızda aslında geri kalan adımların ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

İşte bu yüzden yeni bir yıla girerken yeni kararlar alın ve yeni bir başlangıç yapın. Her kişi için her zaman yeni bir başlangıç vardır.

Dilerim ki bu yıl hepimiz için farkındalığımızın yüksek olduğu, sağlıklı ve mutlu bir yıl olur.

Son olarak ülkemizin son günlerde aldığı acı kayıplar için derin üzüntümü belirtmek isterim. ‘Vatan sağ olsun’ diyerek, kendi geleceklerinden vazgeçen kahraman şehitlerimizin ruhu şad, mekanları cennet olsun. Allah ailelerine sabır versin.

Bu süreçte yazılarımı okuduğunuz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Sağlıkla kalın…