31 Mart Mahalli Seçimlerini geride bırakalı tam 33 gün oldu. Yalova’da Mahalli Seçimlerin galip partisi hiç kuşkusuz Cumhuriyet Halk Parti oldu.

Yalova Belediye Başkanlığını, beklenilen oyun üzerinde bir farkla kazanan Cumhuriyet Halk Partili Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürel seçildi.

Öncelikle, Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimleri fark atarak kazanmasında birçok faktör olduğu düşüncesindeyim.

Bunlardan bir kaçı; AK Parti’ye karşı 2019’da Millet İttifakının genel merkez bazında yaptığı birlikteliğin, 31 Mart 2024’de yapılan Mahalli Seçimlerinde, İYİ Parti’nin bu son seçimde ittifak yapmamasına karşın, AK Parti’ye karşı olan seçmenin; ‘Oy um zayii olmasın’ düşüncesiyle Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarına yönelmesi olurken, Yalova’da ki seçimlerde DEM Partisi’nin %7’lerde olan oyunun %3’e kadar düşmesi başka bir etken oldu.

Diğer bir neden ise, AK Parti ile CHP arasında ki yarışın seçmen üzerinde baskı yaratılması oldu. Yalova’da ki geçmiş seçimlerde 13 ile 15 oy farla seçim kazanılıp kaybedildiği hesaplarından dolayı vatandaşımız, AK Parti ve CHP arasında tercihe zorlanmalarıydı.

Bunların dışında, emekli kenti olan Yalova’da, emeklilerin ekonomide ki istikrarsızlıktan dolayı yaşadığı geçim zorluğu, iktidarın Filistin de yaşanan zulme seyirci kalması, AK Parti iktidarında israfın had safhada artışı, AK Parti teşkilatlarının seçmen ile bağlarını kopartması, yer altı ve yer üstü zenginliklerin iktidar tarafından yabancı şirketlere peşkeş çekilmesi, belediyelerde yaşanan; yolsuzluk, zimmet ve görevi kötüye kullanmaların tavan yapması, seçmeni yeni bir arayışa itti.

Bunlara rağmen, özelikle Yalova merkezde hedeflediği oyu alamamasına rağmen, 0.5 oy artışını Yalova Belediye Başkanlığı seçiminde gösteren Yeniden Refah Partisi, Yalova Belediye Başkan adayı bendeniz Ayhan Polat’a yönelik; iftira, yıpratma, itibarsızlaştırma, baskı ve tehditlere rağmen Yeniden Refah Partisi en başarılı parti olmuştur.

İhaneti, parti içinde ki sözde dava adamları tarafından gören Yeniden Refah Partisi Yalova Belediye Başkan Adayı Ayhan Polat, bu seçimde en büyük bedeli (Maddi, manevi ve psikolojik) olarak ödeyen kişi olmuştur.

Önce aday adaylık başvurusu için parti il yöneticileri ve yanı başında; dost, arkadaş, dini bütün bir mümin olarak tanıdığı yalaka, sahtekar, yalancı, iftiracı, karı parası ile geçinen ve faizcilikle hayatını devam ettiren, münafık, kalleşe ve haine rağmen 31 Mart Mahalli Seçim sürecini başarıyla tamamlayarak, Milli Görüş davasına ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Sn. Dr. Fatih Erbakan’a olan sözünü yerine getirmiştir.

Yalova’da kaybeden ve gözle görülün; AK Parti, İYİ Parti ve DEM Partileri olurlarken; Yeniden Refah Partisi seçim sürecinde ki propagandasını kısır imkanlarla en başarılı yaparak, Yalova’da en başarılı parti olmuştur. Bu başarıyı dahi hazmedemeyen, ‘Ben Milli Görüşçü değilim’ diye defalarca il başkan ve yöneticilerinin yüzlerini tokatlarcasına dile getiren, seçim sonrası Yeniden Refah Partisini başarısızlıkla suçlayan ‘Türkücü’ Yeniden Refah Partisi Yalova İl Disiplin Kurulu tarafından parti genel merkezine rapor edilmemesi, Yeniden Refah Partisi’ne en büyük ihanettir.

DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, HÜDA-PAR ve daha adını sayamadığım bir çok parti Yalova merkez, ilçe ve beldelerinde aday çıkararak medeni cesaretlerini göstermişlerdir.

Çıkan sonucun, Yalova ve Türkiye’ye hayırlı olmasını temenni ediyor, yıllardır hizmetlere hasret Yalova’nın bu dönem hak ettiği ciddi yatırımları almasını temenni ediyorum....