Milliyetçi Hareket Partisi Yalova İl Teşkilatı, Yerel Seçim startını verdi. Geçtiğimiz hafta MHP İl Başkanı İhsan Güldoğan, beraberinde Armutlu Belediye Başkanı Mustafa Tokat, Esenköy Belediye Başkanı Mehmet Temel, Teşvikiye Belediye Başkanı Mustafa Nurten, Çiftlikköy Belediye Başkan Aday Adayı Yaşar Boz ile birlikte Ankara’ya gitti. Genel Merkezde temasta bulunan MHP’li başkanlar Mustafa Tokat, Mehmet Temel ve Mustafa Nurten kendi bölgelerinden bir daha belediye başkanı olmak için aday adaylığı başvurularında bulundular. Ayrıca MHP Çiftlikköy Belediye Başkanı Aday Adayı Yaşar Boz da aday adaylığı başvuru dosyasını teslim etti. Bu isimlerin dışında MHP’de henüz başka bir belediye başkan aday adayı çıkmadı. Tüm bu gelişmelerin ışığında MHP İl Başkanı İhsan Güldoğan gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Partisinin yerel seçim çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Güldoğan, ittifak konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.

Mevcut aday adaylarınınız dışında Yalova merkez, ilçe ve beldelerde başka aday adayları çıkartacak mısınız?

Geçtiğimiz hafta mevcut belediye başkanlarımız ve Çiftlikköy Belediye Başkan Adayımız ile Ankara’ya gittik. Arkadaşlarımızın müracaatları yapıldı. Onlara eşlik ettim. Müracaatlardan sonra kendileri ve bizler partimiz tarafından ilan edildi. Bizim müracaat tarihimiz 15 Aralık’a kadar devam ediyor. Aday adaylarımızı hepsini bir kerede değil değişik zaman dilimlerinde müracaatlarını yaptırtmaya çalışıyoruz. Şu anda sadece bu ilçe ve beldelerde değil mevcut bulunan tüm ilçe ve beldelerde her türlü müracaatı bu 15 günü aşmadan aday adaylarımız müracaatlarını yapacaklar.

Yalova’da 14 belediyede de aday adayı çıkartacak mısınız?

Şimdi şöyle bir durum var: Mevcut bütün belediyelerde Genel Merkez tarafından aday çıkarma emirleri var. Tabi ayın 15’ine kadar neler gelişir, neler olur onu ancak liderimiz ve genel merkez söyler. İlde olsun, başka yerde olsun kendimizi ona göre ayarladığımız adaylarımız var. Bu süreç bu şekilde devam ederse genel merkezden herhangi bir farklı açıklama gelmedikçe süreç bu şekilde devam edecek. Biz Yalova’da 14 belediyede de aday adayı çıkarmaya hazırız.

Yalova Belediye Meclis üyeliğinde hedefiniz nedir? 

Yalova Belediyesi Meclisinde 3 tane meclis üyesi çıkardığımız zaman oy oranımız geçmiş seçimde yüzde 7’ydi. Şuandaki oy oranımız yüzde 11. Yani 3 puanlık bir fark vardır. Bu farka göre hem meclis üyelerimiz hem diğer konularda bir artış olacaktır. Oy oranına göre artışımızı sürdüreceğiz.

Yerel seçimlerde ittifak olacak mı?

İttifak olacak mı olmayacak mı buna büyüklerimiz karar verecek. Şu anda ittifak görüşmeleri yapılıyor. Cumhur İttifakı çok güzel bir şekilde Yalova’da işliyor. İttifak olarak girildiği zaman iş farklı olur, tek girildiği zaman iş daha farklı olur. Özellikle Cumhur İttifakı çatısı altında AK Parti ve MHP ittifakı devam ediyor. AK Parti İl Başkanımız Umut Güçlü’ye nezdinizde çok teşekkür ederim. Umut bey çok genç ama gençlikten öte çok değerli, akil insanlardan biridir. Benim kardeşimdir. Sürekli görüşüyoruz. Cumhur İttifakının çok iyi bir şekilde devam ettiği illerden biriyiz. Bu sürecin devam edeceğine ikimiz de inanmış kişileriz. Hem Umut bey kardeşim hem ben. Çünkü aklın yolu birdir. MHP toplumsal barış ve kardeşlik diyor. AK Parti’ye baktığımız zaman ortak bir noktada kesişmiş oluyoruz. MHP emniyet sibobu oluyor, AK Parti kucağını bize açıyor. Tabi amaç aynı olduğu zaman, hizmet olduğu zaman, Türkiye’nin bekası olduğu zaman, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü olduğu zaman orjin noktamız. Haliyle bu orjin noktamız Umut bey gibi değerli kardeşlerimizi bir noktada buluşturuyor.

Cumhur İttifakı’nda AK Parti ve MHP arasında çatlak olduğu iddia ediliyor. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz? 

Güzel bir noktaya değindiniz. 15 Temmuz’dan sonra güzel bir yola çıktık. O yol çok güzel bir şekilde devam etmektedir. Bu algı operasyonu her zaman Türiye’de ve Yalova’da olmuştur. Fakat iki lider de akıllı bir şekilde, karşılıksız bir şekilde kurulduğu bir ittifak var. Nedir bu ittifak? Devletin bekası, geleceği, bütünlüğü. Bu süreç olduğu sürece ittifakın bozulması mümkün değil. Liderimiz Devlet Bahçeli şunu söylüyor: Biz kimsenin sırtına binmedik, kimseyi de sırtımıza almadık. O yüzden menfaat duyguları bir noktada ayaklar altına alındığı süreç boyunca bozulması mümkün değildir.

Her iki partinin genel merkezleri bazında ittifak görüşmeleri hangi aşamada? İttifak çerçevesinde neler konuşuluyor?

 Geçen hafta Genel Merkezdeydim. Görüşülen 40 tana il vardır. Tabi bu 40 ilin içerisinde Yalova var mı yok mu bilmiyoruz. Hiçbir açıklama yok. Liderimiz şunu söylüyor bize: Biz açıklama yapmadığımız sürece hepsi algıdır. Ben il başkanı olarak hem teşkilat başkanımla hem de liderimizle görüştüm. Kesin olarak neticelenen bir şey yok. Tabi şunu sürekli soranlar da oluyor. Milliyetçi Hareket Partisi bir kilit parti ama hangi kanat için kilit parti olması çok önemli. Onun için ittifak olursa aynı noktada olur. Olmazsa tek başına yürüyeceğimiz yollar vardır. Onlara devam edilir.

Tutuk: Kurumlar arası iş birliğine önem veriyoruz Tutuk: Kurumlar arası iş birliğine önem veriyoruz

İttifak olduğu takdirde MHP’nin Yalova’da tavrı ne olacak?

İttifak olduğu zaman zillet ittifakı değil Cumhur İttifakı olur. Liderimiz Devlet Bahçeli ne demişti: Cumhurumuzu başkasına ezdirtmeyiz. Cumhurumuz Cumhurbaşkanımızdır. Aynı zihniyet aynı şekilde bütün Türkiye’de devam ediyor. Cumhur İttifakı damgasını hem MHP olarak hem de bizler olarak mühürlemiş iki partiyiz. Genel Seçimlerde Türk Milliyetçiliği kendi Türk seçmenine kabul ettirdi. Galip oldu. Türk Milliyetçiliği, Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin telaffuz ettiği gibi Erdoğan’ı seçerek Türk ülküsünü desteklemiş oldu. Türk ülküsünü destekleyen her vatandaş her siyasi güç başımızın tacıdır.

İttifak olması veya ittifak olmaması durumunda MHP’nin yerel seçimlerde hedefi nedir?

Şu anda aldığımız tedbir ittifak olup olmayacağını düşünmeden ne yapabiliriz, nasıl bir çalışma yürütebiliriz onun peşindeyiz. Biz de genel olarak mevcut belediyelerimizi korumak ve onların üzerine katmaktır hedefimiz.

Yalova halkına bir mesajınız var mı?

Yalova’da öncelikle temiz siyaset diyorum ben. Biz zaten adaylarımızı bu noktada seçmeye çalışıyoruz. Genel Başkanımız bize şunları söylüyor sürekli: Temiz siyasetten olun, algıdan uzak durun. Hiç kimseyi kötüleyerek siyaset yapmayın. Kendi bilgilerinizi, kendinizi anlatarak vatandaşın gönlüne girerek, elinizi vatandaşın omuzuna koyarak çalışın, oy isteyin. Yine liderimizin söylediği başka bir şey var: Üretken belediyecilik vizyonunu mutlaka devreye sokun. Şu anda 3 belediyemiz var Yalova’da. Bu 3 belediyemizde de üretken belediyecilik devreye girmiştir. Mevcut belediye başkanlarımız ve bundan sonra olacak belediye başkanlarımız milliyetçi, çalışkan, adaletli, dürüst, çağdaş, katılımcı sağlamış, rekabetçi, şeffaf ve birleştirici olacak. Bu 9 maddeyi taşıyan herkes bizim adayımız olabilir. Bu 9 maddeyi taşıyan herkese kapımız açık.   

Haber ve Fotoğraf: Mustafa Turan