Barbaros Binicioğlu yönetimindeki Yalova Belediyesi yönetiminde yapılan bir Projeydi hatırladığım kadarıyla...

 

Birçok belediyeye göre çok büyük bir atılımdır aslında. Türkiye’nin en ünlü Mimarından hizmet almak. Emre Arolat Dünya üzerinde ve Türkiye de birçok konuşulan yapıya imzasını koymuş, başarılı bir mimardır.

Yalova da yapılan bir eseri halen daha olumlu olumsuz konuşuluyorsa, bu başarılı bir iştir. Herkesi memnun etmek imkansızdır. Hepimizin projeler hakkında eleştirileri olabilir. Kullanıcı farklı eleştirir, dışarıdan izleyen farklı, çalışan farklı, mimar farklı, mühendis farklı...

Yalova’ya bir ünlü mimarın imza taşıyan eseri hiçte alay konusu olacak bir durum değildir. Yapana, yaptırana, emeği geçenlere teşekkür etmek gerekiyor.

Emre Arolat’ın, https://emrearolat.com/project/raif-dinckok-cultural-center/  internet sitesinde bu eser fotoğraflarıyla, tüm detay bilgileriyle mevcuttur. Aynı sitede yaptığı tüm projeleri bulabilirsiniz.

Kimilerinin beğenmediği, eleştirdiği bu yapı hakkında birçok kişinin bilmediği birkaç bilgi daha paylaşayım siteye girmediyseniz eğer,

Bu proje, 2012 yılı ARKIPARC de ödül almıştır. 2011 DE CITYSCAPE de ödül kazanmıştır. 2011 WORLD ARCHİTECT FESTİVALİ ödül kazanmıştır. 2010 EUROPEAN COMMERCIAL PROPERTY AWARDS DA ödül kazanmıştır.

Halk, kültürel ve eğitimsel yapısı ile bakış sergiler ve anladığı oranda yorum yapabilir. ‘Paslı bina’, ‘Kahverengi yapı’, ‘Canavar yapı’ gibi birçok ad takılan bu yapı aslında mimari sanatlarda ödüller almış, başarılı yapıtlardan biridir.

Yalova için büyük bir değerdir. Değerli büyüğümüz Barbaros Binicioğlu tarafından bu şehre kazandırılmıştır.

Eksikleri olabilir. Ancak beklenti nedir ve ne amaçla dizayn edilmiştir, bunları bilerek eleştiri yapmak en doğrusu olacaktır. Benim de eleştirim olmuştu bu yapı ile alakalı.

Ben bu yapının Akdeniz bölgesinde dizayn edilmiş olsa daha başarılı olabileceğini, konumun hatalı olduğunu düşünenlerdenim.

Yapının; ısıtma sistemi ve soğutma sistemi çok önemli. Kışın Kolonlarının üzerine bağlanan ısıtıcıları gördüğümde bu kanaate varmıştım. Kış şartlarında içerisi çok soğuk oluyor. Böyle bir tasarımın üzerine bu tarz ısınma alternatifleri konmuş olması beni pek tatmin etmemişti.

Tabi ki projenin tamamını bilmiyoruz. Belki de düşünülmüştür. Bütçe vb. belki de tamamlanamayan işler de olmuş olabilir. Bilmeden, günahına girmeyelim kimsenin.

Yalova için büyük bir değer.

Emeği geçenlere teşekkür ederim…