Devletin kademelerinde torpillerin yaşandığı gerçeğini bilmeyenimiz yoktur. Adam kayırmak, hak etmiş olanı pasifleştirerek yok saymak, rüşvet vb. günümüzde yaşanan acı ama toplumun kanayan yarası bir durum söz konusu.

Aylardır, Yalova İl Müftülüğü bünyesindeki imam-müezzin görevlendirmelerinde yaşanan olumsuzluklar, özellikle camii cemaatlerinin büyük tepkisine neden olurken, yapılan onlarca taleplere ise duyarsız kalınıyor.

Belediyeler başta olmak üzere, birçok kamu kurumunda rastladığımız liyakatsiz kişilerin tepeden nasıl önemli görevlere geldiğini hepimiz çok iyi biliyoruz.

Adaletin olmadığı, hakkın uygulanmadığı bu tür uygulamalar, mevcut iktidarların millet iradesi tarafından seçim sandığında cezalandırıldığı gerçeğini de unutmamamız gerekiyor.

Gelelim konun özüne...

Doğduğum, büyüdüğüm Kazım Karabekir Mahallesindeki Hacı Osman Aksoy, eski adıyla (Emirbayır) camisinde aylardır yaşanan imam-müezzin krizine değineceğim.

Kriz, yaklaşık 9 ay önce emekli olup imamlık görevden ayrılan Mehmet Yazıcı hocadan boşalan yere atanan kadrolu imamın görev alanı olan Hacı Osman Aksoy Caminde aylar geçmesine rağmen göreve başlamaması. Hem de imam ihtiyacının elzem şekilde görülmesine rağmen...

İmam olarak görevi ataması (Kadrolu) Kazım Karabekir Mahallesi Hacı Osman Aksoy Camine olan Mehmet Gök’ün görev yeri kadrolu gözüktüğü camide olması gerekirken, Yalova İl Müftüsü tarafından aylardır Bahçelievler Mahallesindeki Fatih Camisinde Müezzin olarak görev yaptırılıyor. Bu durum, Hacı Osman Aksoy Cami cemaati tarafından ise büyük tepkiyle karşılanıyor.

Yaşanan bu adaletsizliğe bir de camii lojmanlarını işgal etme girişimi mevcut. İki tane lojmanı bulunan Hacı Osman Aksoy Caminin bir lojmanında ikamet eden imam, Kadıköy Yolu üzerindeki Ahmet Çınar Camisinde imamlık yapan Halil İbrahim Şenocak tarafından kullanılıyor.

Diğer lojmanın ise kadrosu Hacı Osman Aksoy Caminde olan ama aylardır Fatih Camisinde Müezzin olarak görev yapan Mehmet Göç tarafından kullanıma hazırlanıyor.

Bu iki imam, Hacı Osman Aksoy Caminde görev yapmıyor olmalarına karşın, neden lojmanların kullanımı halen kendilerinde.

Şu an Hacı Osman Aksoy Caminde kadrolu müezzin olarak görev yapan ama imam olmadığı için camimin imamlığını da layıkıyla yapan Eyüp Aslan‘a aylardır neden lojman verilmiyor?      

Fatih Camisinin kadrolu imamı varken, İmam Mehmet Göç görev yeri olan Hacı Osman Aksoy Caminde görevine başlatılamıyor?  

Hacı Osman Aksoy Caminin kadrolu imamı neden Fatih Camine görevlendirmesi yapıldı?

Bahçelievler Mahallesi Fatih Camii cemaatinin, Kazım Karabekir Mahallesi Hacı Osman Aksoy Camii cemaatinden bir üstünlüğü mü var?

Ramazan ayında kadrolu imamıyla hizmet almayı bekleyin Hacı Osman Aksoy Camii cemaatine yapılan haksızlık değil midir?

Yalova İl Müftüsü Sn. İlyas Yılmaztürk’e konuyu aylar önce bire bir izah etmeme rağmen, bu vurdumduymazlık niye?

Hani çok meşhur bir atasözümüz var ya, ‘’İmam osurursa cemaat sıçar’’ misali bir durumun yaşandığı Hacı Osman Aksoy Camindeki bu olumsuzluklara bakılım kim ‘DUR’ diyecek?   

Aylardır, Hacı Osman Aksoy Caminde yaşanan; İmam-müezzin krizinin sonuna kadar takipçisi olmaya devem edeceğim. Bu konuya Sn. Valimiz Dr. Hülya Kaya’nın duyarsız kalmayacağı kanaatindeyim.

Hacı Osman Aksoy Camii cemaatini bir vakit namaz öncesi ziyaret etsinler. Aylardır yaşanan bu keyfi uygulamayı kendileri görüp, bu adaletsizliğe artık bir ‘DUR’ desinler...

Bekliyoruz...