Geçtiğimiz hafta sonu, 31 Mart 2024 Mahalli Seçimlerini geride bıraktık. Mahalli Seçimin galibi, Türkiye ve Yalova genelinde olduğu gibi hiç şüphesiz Cumhuriyet Halk Partisi oldu.

Başarılı bir diğer siyasi parti ise Yeniden Refah Partisi’dir diyebilirim. Yeniden Refah Partisi, Türkiye genelinde aldığı oyu, Yalova’da alamadı ama az da olsa oylarını arttırmayı başardı.

Doğrusu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin hem Türkiye hem de Yalova’da böylesine bir oy patlaması yapacağına çok kişi gibi ben de ihtimal vermiyordum. Daha doğrusu AK Parti’ye karşı kazandığı; büyükşehir, il, ilçe ve beldelerde bu kadar arayı açacağına ben ve birçok CHP’li de ihtimal vermiyordu.

Vatandaşımız bir daha ‘Millet İradesi’ dedi. Tıpkı 2002’de ki Genel Seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Partisini 1. Parti yaptıkları gibi. Yine, Milli İradenin 15 Temmuz 2016’da Darbe Girişiminde sergilediği dik duruş ve en son 31 Mart 2024’te yapılan Mahalli Seçimlerinde ‘Söz Milletindir’ dediği gibi...

‘31 Mart Seçim sonuçlarından çıkan sonuçlar neden kaynaklıydı?’ diye soracak olursanız; Öncelikle, hayat pahalılığı ve ekonomide yaşanan olumsuzluklar, Filistin de yaşanan insanlık dışı zulme seyirci kalınması, denetimsiz göç, memleketin doğal zenginliklerinin yabancı şirketlere peşkeş çekilmesi, holdinglerin vergi borçlarının bir kalemde defalarca silinmesi, yabancı devlet adamlarıyla önce restleşip, sonrasında restleştiği kişilerin ayağına kadar gidilerek hiçbir şey yaşanmamışçasına fotoğrafların verilmesi, yüksek faiz ile Türkiye’nin büyük bir uçurama sürüklenmesi, denk bütçe ile devletin yönetilmemesi, israf, ahlaksızlık, rüşvet vb. ile beraber AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan güvenin sarsılmasının sonuçları olduğu kanaatindeyim.

Adalet ve Kalkınma Partisinin 2015’ten bu yana hemen hemen her girdiği seçimlerde oy kaybı yaşadığı gerçeğini hepimiz çok iyi biliyoruz.

Muhalefetteki partilerin ülke sorunlarının çözümüne yönelik halkı inandıracak çalışma ve söylemler içinde olmamaları, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yaklaşık 10 yıl iktidarda kalmasını sağladığı düşüncesindeyim.

Ne zaman ki, Yeniden Refah Partisi 1018’de kuruldu. Ülkenin gerçek anlamda sorun ve sıkıntıları bilimsel olarak araştırıp kitaplar haline getirildi. Bu çalışmalar, 5 yıl gibi kısa bir süre içinde halka anlatılınca, AK Parti’ye alternatif bir partinin olduğu gerçeğini ortaya çıktı.

Yeniden Refah Partisi’nin 31 Mart 2024 Mahalli Seçimlerinde, Cumhur İttifakının içinde yer almaması, ittifak yapmadan, kendi adayları ile seçime girmesi, Genel Başkan Dr. Fatih Erbakan başta olmak üzere ‘Milli Görüş’e karşı bir güven oluştururken, AK Parti’nin tek alternatifinin Yeniden Refah Partisi olduğu gerçeği bu seçim öncesi yapılan çalışmalarda zirve yaptı.

Halk ‘Beka’ olarak görmediği Mahalli Seçimlerde AK Parti’yi en yakın rakibin Cumhuriyet Halk Parti ile sınanması da milletimiz tarafından sergilenen çok bilinçli bir hareket oldu.

Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin ilk 4 yıl içinde gösterecekleri performans, CHP’yi iktidara taşıya bilir. Aksi takdirde Yeniden Refah Partisi 2028’de Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerden en başarılı şekilde çıkıp ülkenin yönetiminde söz sahibi olabilir...

Çünkü artık Adalet ve Kalkınma Partisinin bir alternatifi var.

O da her geçen gün yıldızı parlayan üye sayısı 550 bini aşan Yeniden Refah Partisidir...