Kırmızı ışıkta geçenlere ceza yağdı Kırmızı ışıkta geçenlere ceza yağdı

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önünde bulunan yol 4 ay önce çökmüştü. Yol trafiğe kapatılarak vatandaşların bölgeye girmesi yasaklanmıştı. İlk günden itibaren olayı yakından takip eden AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, gelinen son noktayla ilgili bilgi verdi.

“Raporlama çalışmaları tamamlandı”

Raporlama çalışmalarının tamamlandığını dile getiren Meliha Akyol, “Bölgede yaşanan çökme ve kayma sonrasında gerekli görüşmeleri derhal yapmaya başladık. Bu çerçevede ilgili bakanlıklarımız ve Karayolları Genel Müdürlüğümüz ile de nasıl adımlar atılmasına ihtiyaç duyulduğu konusunda istişarelerde bulundu. Sonrasında ise Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından raporlama çalışmaları başladı. Yalova Hastane Bağlantı Yolunda heyelan çözümüne yönelik olarak, heyelanın yapısını, kayma yüzeyini ve jeolojik birimlerin tanımlanmasını belirlemek üzere heyelanda 3 nokta belirlenerek sondaj çalışmalarına ve yerinde deneylere başlandı. 3 sondaj kuyusuna heyelanın kayma derinliğinin tespiti için inklinometre boruları yerleştirilerek baz okuma alın. 15 günlük periyotlar olmak üzere 2 Inklinometre okuması da yapılarak araştırma ve etüt çalışmaları tamamlanarak heyelanın kayma yüzeyi belirlendi. Bu süreçte sondajlarda alınan numunelerin laboratuvar deneyleri de tamamlandı. Heyelanın çözümüne yönelik Heyelan Geoteknik Proje Raporu, Hesap Raporları ve Paftalarının hazırlanma ve onay sürecinde sona gelindi. Bu süreçlerin her anında bölge müdürlüğümüz ile irtibat halinde kaldık ve süreci yakından takip ettik” dedi.

“Yeni Proje hazırlanacak”

Gerekli incelemelerin tamamlanması sonrasında yolla ilgili yeni proje sürecine girildiğini ifade eden AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, “İnceleme ve raporlama süreçleri tamamlandı. Bundan sonra önümüzde 2 adım daha var. Yani şimdi burası ile ilgili yapılan inceleme ve raporlamalar doğrultusunda yeni bir plan hazırlanacak. Ardından da planın ihale sürecine geçilecek. Biz en kısa süre içerisinde burada ihalenin gerçekleştirilmesi için gereken ne varsa yapıyoruz yapmayı da sürdüreceğiz. Süreci sıkı şekilde takip ediyoruz.” diye konuştu.

Editör: Manşet Gazetesi