Yalova’mızın köylerinde İl Genel Meclis Başkanımız, Meclis Üyesi arkadaşlarımız ve İl Özel İdaremiz çalışmalarımızı durmaksızın sürdürerek köylere hizmet götürmeye devam ediyoruz.

Hizmet ve yatırım çeşitliliği her geçen sene değişerek artmakta. Hayatın her safhasında bu yaklaşımımızla köylerimizin değeri artıyor.

Çiftlikköy ilçemizin köylerinde tarımsal sulama suyu kapasitesinin artırılması ve köy yollarının standardının yükseltilmesi için geçmişte olduğu gibi bu yıl da çalışmalarımız devam etmekte. Tarım ile geçimini sağlayan hemşerilerimize her yönü ile desteğimiz devam etmekte ve üretim maliyetini azaltıcı ne imkân varsa bütçemizin elverdiği ölçüde destek vermeye ilgili bakanlıklarımızın Yalova il müdürlükleri nezdinde ortak proje ve çalışmalarımız artarak devam etmektedir.

Hayat standardının artması köylere olan talebin de yükselmesine neden olmakta. Bu yönüyle çeşitlenen talepleri karşılamada Yalova İl Genel Meclis üyesi arkadaşlarımızla öncelik sıralamasına göre bütçe imkanlarımızla yatırımların programlı şekilde yürümesi için çalışıyoruz. 10 yıl önceki talepler ile şimdi vatandaşlarımızdan gelen talepler çok farklılaştı. Gelecekte daha da farklılaşacak. Bütçenin en rasyonel kullanımı ile daha fazla yatırım ve hizmeti götürebilme hedefindeyiz.

Köylerimizde doğalgazın yaygınlaşması ile de hizmet çeşitliliğinin artması ile şehirden köye doğru yönelişi net olarak görmekteyiz. Doğal ve sağlıklı köylerimizin kıymeti her geçen gün artıyor ve artacak da. Bu yönüyle Yalova ilimizdeki hemşerilerimiz artan nüfusun bir kısmının köylerimizde de yerleşimi şehir merkezinin de yükünü hafifletmektedir. Köy-şehir bütünleşmesinde doğayı bozmadan, gelişime katkıda bulunacak planlamalar ile Yalova’mız 4 mevsim güzelliği ile her zaman gözde şehir olmaya devam edecektir. Denizi, ormanları, yaylaları, şelaleleri, gölleri, tarihi alanları ile turizm yönüyle de Yalova İlimiz eşsiz imkanlara sahip ve bunun kıymetini biliyoruz.

Köylerin gelişiminde öncelik doğanın bozulmaması ve zarar gelmemesidir. Mevcudun korunması ve moda deyimiyle sürdürülebilirlik hassas konu. Yasal çerçevede göç alan köylerimizin doğal dokusu her zaman öncelikli. Yol ağının artması, kolay ulaşım elbette tüm hizmetlerin de talep edilmesine neden olmakta. Önemi artan tarım ve hayvancılık üzerinde birçok hibe ve desteklerle köylerimiz ekonomik olarak ciddi destek almakta. Yeter ki üretim olsun.

Her eser ve yatırım ile köyler daha planlı olarak büyümekte ve gelişmekte. Bu da topyekün kalkınmaya neden olmakta. Köylerin birleşerek üretimde ve sonrasındaki pazarlama aşamasında daha etkin olmalarını sağlamakta. Ürün çeşitliliği daha modern ve bilimsel çalışmalar ile dönüm başına elde edilen rekoltenin de artmasına neden olmakta. Bu da köylümüze ekonomisinde olumlu etki etmektedir. İstihdam yönüyle de zaman içerisinde modern tesislerin kazanılmasıyla inanıyorum ki köylerimiz ilimizdeki ekonomik yaşamında ağırlığı artacak.

Günün gereği modern yaklaşımlar ile devletimiz her zaman öncülük etmekte. İl Genel Meclis Üyeleri olarak köylerden gelen bize gelen talepleri karşılamada her zaman uyumla hareket etmemiz sinerji sağlamakta. OSB’lerin şehrimize yaptığı katkının yanında olası problemlerin çözümü için de iyi planlamalar ile süreç ilerlemektedir.

Çiftlikköy ilçemizin sınırlarında hızlıca ilerleyen OSB fabrika yatırımlarını yakından takip etmekteyiz. Müteşebbis heyet içerisinde yar alan meclis üyelerimiz ile de istihdamın ve yatırımın önünün açılmasına katkıda bulunmaktayız. Köylerimiz daha da gelişecek ve katma değeri yüksek alanlara yöneliş artacak. Köylerimizi, Yalova’mızı seviyoruz.