Geçtiğimiz hafta sonu oğlumun okul gezisi için Eskişehir’e gittik. 3 otobüs insan, veliler, çocuklar, öğretmenler araçlara doluşarak 2 buçuk 3 saat yolculuk yaparak Eskişehir’e ulaştık.

 

Eskişehir’i eskilerden bilirim. Öğrencilik yıllarımda Ankara’ya gündüz seyahat eden Yalova Seyahat otobüsleri Eskişehir’den geçer, oradan yolcu alıp indirirdi. Aynı zamanlarda bu şehirde okuyan arkadaşlarımızla yaptığımız sohbetlerde Eskişehir’in bir öğrenci kenti olduğunu, öğrencilerin halk tarafından sevildiğini duyardık, o kadar. En nihayetinde Eskişehir İç Anadolu bölgesinin karasal ikliminde, bozkır bitki örtüsünde, denizi olmayan, lületaşı ve çiğböreği dışında anılmayan alelade bir şehirdi.

 1999 yılında seçilen Belediye Başkanı şehir için çalışmaya başladı. 2004 yerel seçimlerini, 2009 yerel seçimlerini, 2014 yerel seçimlerini kazandı. 20 yıllık Belediye Başkanlığından sonra girdiği son seçimlerde % 52 oy alarak halk tarafından ne kadar destek gördüğünü kanıtladı. Görevini bırakmasının nedeni, yeniden seçilememek değil, yeniden aday olmamak oldu.

Kent içi ulaşımda raylı sistemi getirdi. Şehrin içinden akan porsuk Çayı’nın temizlenmesini sağladı. Çay üzerindeki köprüleri yeniletti, gondollar ve motorlu su taşıtlarıyla akarsuyu içinde gezilebilir bir hale getirdi. Kıyısında yapılan düzenlemelerle her metrekaresi bir mesire alanı haline geldi. Tarihi yapılara yönelik koruma ve yaşatma projeleri geliştirildi. Odunpazarı Evleri cazibe merkezi haline geldi. Şehrin pek çok yerine yüzlerce dönüme yayılan bölge parkları kurdu. Su Altı Dünyası, Bilim Deney Merkezi, Uzay Evi, Masal Şatosu, Balmumu Müzesi gibi özellikle çocuk ve gençlerin ilgisini çekecek yapıları şehre kazandırdı. Senfoni Orkestrası, Şehir Tiyatroları kurulması gibi kültür ve sanat alanında çalışmalar yaptı.

Bir belediye başkanı, 25 yıllık görevi süresince Eskişehir’den yepyeni bir şehir yarattı. 105 km sahil şeridi olan güzel Yalova’mızdan hareket eden 3 otobüs insan, bizler, Porsuk Çayı’nda motorlu araçla gezinti yapabilmek için 1 buçuk saat sıra bekledik. Balmumu Müzesi’ni gezebilmek için yaklaşık 45 dakika, hayvanat bahçesi kuyruğunu geçebilmemiz 20 dakika sürdü. Yanlış hesaplamalar sonucu ziyaret saatini kaçırdığımız Bilim Deney Merkezi ve Uzay Evi’ ne giremedik bile. Bizimle birlikte kaybolmamak için birbirine sokulmuş, sopanın ucuna bağlanmış renkli kumaşları takip eden onlarca okul ve bağımsız gezi gurubuyla karşılaştık.

Eskişehir 2023 yılında 1 milyondan fazla turisti ağırladı, elde edilen geliri varın siz düşünün.

Bütün bunları başaran, bozkır içinde bir vaha yaratan, vizyon sahibi, çalışkan bir belediye başkanı.

Yalova, yıllar, yıllar boyu aynı sorunlar için çözüm üretmeyi başaramamış, turizm cenneti olabilecekken inşaat sektörüyle ekonomisini döndürmeye çalışan zavallı şehrimiz.

İstanbul, Bursa ve İzmit arasında, Sakarya’ya 2 saatten kısa mesafede, önünde 105 km sahil şeridi, arkasında yemyeşil ormanları, yaylaları, şelaleleri, Termal’i, kaplıcaları, Üniversitesi, tüm Türkiye’nin ilkokul kitaplarında okuduğu Yürüyen Köşkü ve ‘Yalova Benim Kentimdir’ diyen Atatürk’  üne rağmen Yalova, Eskişehir kadar turist çekemiyor.

Sahil şeridimizde koyları gezecek teknelerimiz yok, deniz kenarında çınlamalarını duyacağımız tramvayımız yok, muhteşem dağlarımızda teleferiğimiz yok, yaylalarımıza çıkan güzel yollarımız yok, konaklanacak nitelikli tesislerimiz yok, konser verilecek alanımız yok, denizimiz kirli.

Eskişehir en iyi örnektir ki, bir adam bir şehri değiştirebilir, değişen bir şehir insanlarını dönüştürebilir. Şehrimizin Allah vergisi imkanlarını turizme kazandırarak, reklamını layıkıyla yaparak, birkaç yıl içinde yaptığımız yatırımı kat be kat geri almak mümkün.

Gittik, gördük...