Gerçeğe aykırı olarak söylenen söz olan yalan; gerçek/ doğru olmayan uydurma, asılsız söz ve haberdir.

Deneyim kazanma sürecinde olan çocuk sosyalleşirken yalana yönelmesinin nedenleri arasında; oyunlarını daha heyecanlı ve neşeli, renkli hale getirme isteğiyle ceza ve sorumluluktan kaçınmak için olabiliyor.

Yine ihmal edilmiş, yeterince ilgi görmemiş çocuklarda da yalan söyleme durumunu görüyoruz. Çocuklar ilgi çekmek için de yalan söyleyebiliyor.

Korku ve cezadan kurtulmak için yalana başvuran çocuğun durumu çok acıdır.

Sorumluluklardan kaçmak, beğenilmeme ve sürekli olumsuz eleştiri, arkadaş çevresi, baskı altında kalma ve en önemlisi şiddet çocuğun yalan söyleme sebeplerinin başında gelir.

Çocuk yalan söylediğinde ;

Sakin ve sabırlı olun.

Cevabını bildiğiniz sorular sormayın.

Önyargılı olmayın ve dürüstlüğünü tebrik edin.

Hatalarından ders çıkarmasına fırsat tanıyın

Sevgi gösterin.

İyi örnek olun. Köşeye sıkıştırmayın ve lütfen suçlamayın. Bu durumda çocuk bir daha yalan söylemeyecektir.

Çocukların yalan söylemelerini önlemek ve dürüstlüğe alıştırmak için şu bilgiye kulak veriniz. Öncelikle çocuğun okul öncesinde yalan söylemesi onun için yeni bir gelişimsel dönüm noktasıdır. Bu değişim, bilişseldir ve çocuğun bilgi düzenleme biçimindeki değişikliklerini ifade eder. Bu normal bir gelişim adımıdır. Çocuğun patolojik bir yalancı olacağı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. 4-15 yaş arasında yaygın olan yalanın 16/17 yaşından sonra kaybolduğunu görüyoruz.

Önemli olan yetişkinlerin yalan söylememesidir.

Mitomani, patolojik olarak yalan söyleme alışkanlığı; kişilerin herhangi bir sosyal bir menfaat veya kazancı dahi olmaksızın, kronik olarak yalan söyleme davranışı göstermesi ya da yalan söyleme arzusu duymasıdır.

Patolojik yalancı kişi, uydurmalarını genellikle insanları etkileyeceğine inandığı şekilde süsler.  Patolojik bir yalancı, normal bir yalancıdan farklıdır. Çünkü patolojik yalancı, söylediği yalanın toplum içinde doğru olduğuna inanır.

Yalan söylüyorsunuz en başta kendinize, sonrada çevrenizdekiler için bir iyilik yapın. Sizi seven ve sizin sevdikleriniz için doktora gidin.

Dürüst, ferah, kazasız, yalansız, sevgi dolu bir hayat diliyorum.

"Yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar."