Gri Liste Nedir?

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), 1989 yılında kara para aklama, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının finansmanını önlemek amacıyla kurulmuş uluslararası bir organizasyondur. FATF, ülkelerin mali suçlarla mücadele alanındaki uyumunu değerlendirerek gri ve kara listeler oluşturur. Gri listedeki ülkeler, belirli eksikliklere sahip olup FATF standartlarına tam uyum sağlamak için adımlar atmak zorundadırlar.

Türkiye'nin Durumu

Türkiye, FATF'nin bu hafta yayımladığı güncelleme ile gri listeden çıkarıldı. Gri listeden çıkış, Türkiye'nin mali suçlarla mücadelede daha sıkı bir şekilde uyum sağladığını göstermektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu önemli gelişmeyi "Başardık" mesajıyla duyurdu.

Bursa, Bilecik ve Yalova'da aşure ikram edildi Bursa, Bilecik ve Yalova'da aşure ikram edildi

Gri Listedeki Diğer Ülkeler

FATF'nin gri listede bulunan diğer ülkeler arasında Bulgaristan, Burkina Faso, Kamerun, Hırvatistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Haiti, Jamaika, Kenya, Mali, Mozambik, Namibya, Nijerya, Filipinler, Senegal, Güney Afrika, Güney Sudan, Suriye, Tanzanya, Vietnam ve Yemen bulunmaktadır. Bu ülkeler, belirli alanda eksikliklerini gidererek FATF standartlarına uyum sağlamaya çalışmaktadırlar.

Editör: C.A Admin