Yakup Bilgin Koçal’ın Yalova Belediye Başkanlığı yaptığı 2009-2014 ikinci döneminde Yalova Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Hikmet Yavuz, 2022 yılında yakalandığı Covıd19 hastalığına yenik düşerek hayata veda etti. Şair ve yazar yönleriyle de tanınan Hikmet Yavuz, vefat etmeden önce Mehlika adlı şiir kitabını hazırlıyordu. Ancak bitirmeye ömrü yetmedi.

1 yıllık çalışma sonucunda kitabı bastı

Hikmet Yavuz’un tamamlayamadığı kitabını kardeşi Muhlis Yavuz devraldı. Muhlis Yavuz, 1 yıl süren uzun uğraşlar neticesinde kitabı bitirerek bastı. Ağabeyi Hikmet Yavuz’un vasiyetini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Muhlis Yavuz, “Rahmetli abim Hikmet Yavuz'un sağlığında yetiştiremediği Mehlika adlı mükemmel şiir kitabını yaklaşık 1 yıllık bir çalışma sonrasında bitirerek okuyucuların beğenisine sundum. Kitabın her evresinde bana desteklerini esirgemeyen Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Candan Dedelioğlu’na, Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yasin Yılmaz'a, Yalova Eski Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal'a, Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsrafil Yücel'e ve Yalova Necmettin Erbakan Sosyal Bilimler Lisesi Müdür Yardımcısı ve Edebiyat Öğretmeni Aşkın Yavuz`a çok teşekkür ederim” dedi.

Hikmet Yavuz kimdir?

Hikmet Yavuz, 1960 yılında Erzurum'un Narmo ilçesine bağlı Kışlaköy'de dünyaya geldi. İlkokula köyüne kırk beş dakika yürüme mesafesinde olan komşu bir köyde başladı. Yürüyerek sabah gidip akşam döndüğü eğitim mücadelesinde, çoğu kez yolda donma tehlikeleriyle karşı karşıya kaldığı bu zor dönemde, daha iyi şartlarda okuyabilmesi için ilkokulu üçüncü sınıftan itibaren, Yalova’da ikamet eden amcasının yanına ailesi tarafından gönderildi. İlkokulu Yalova Öğretmen Yusuf Ziya İlkokulunda bitirdi. Orta öğretimine Yalova Lisesi Ortaokul bölümünde devam etti. Daha ortaokuldayken Milli Eğitim Müdürlüğünün açmıs olduğu bütün okulları kapsayan şiir yarışmasında birinci oldu. Şiirle tanışması bu döneme rastlamaktadır. Ortaokuldan sonra Yalova Endüstri Meslek Lisesinde eğitimini tamamladı. 8 Eylül 1980’de evlenerek dünya evine girdi. Evlendikten kısa bir süre sonra askere giderek, Ankara Genel Kurmay Başkanlığında, vatani vazifesini tamamlayarak tekrar Yalova'ya döndü. Tarım Bakanlığına bağlı bir kamu kuruluşunda puantör olarak işe başladı. Yaklaşık yirmi beş yıl bu kurumda çalışarak 2008 yılı Şubat ayında emekli oldu. 2009 mahalli seçimlerinde Yalova Belediye Meclis üyesi seçildi ve Belediye Başkan Yardımcılığına getirildi. Özellikle kültür hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı sıfatıyla beş yıl boyunca takdir gören etkinliklere imza attı. 2014'ten sonra, yoğun geçen beş yılın acısını çıkartırcasına kendini bulduğu şiir yazımına geri döndü ve şairliğinin en verimli dönemini yaşadı. 2008 yılında yayımlanan Ben güler miyim? adlı şiir kitabı bulunan Hikmet Yavuz 24 Ocak 2022 tarihinde Covid-19'a yenik düşerek aramızdan ayrıldı. Birisi kız, üç çocuk babası olan Yavuz'a Allahtan rahmet dileriz.

Zelda oyunu tiyatro severleri büyüledi Zelda oyunu tiyatro severleri büyüledi

Editör: Manşet Gazetesi