Teklif, 16 milyon emekliyi ilgilendiren ve emekliler arasındaki intibak düzenlemesini içeriyordu. Eğer kabul edilseydi, “2000 öncesi ve 2000 sonrası” emekli olanlar arasındaki maaş farkları giderilmiş olacaktı.Ancak bu teklif, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.Öehmet tahtasız intibak yayası teklifi

Tahtasız, iktidarın haksız uygulamaları nedeniyle toplumun her kesiminin mağdur olduğunu vurgulayarak, emeklilerin açlık sınırının altında ezildiğini belirtti. Aynı zamanda, yüksek makam araçlarıyla caka satan bakanlar ve saray harcamalarının da eleştirildiği bir konuşma yaptı. Emeklilere ve asgari ücretlilere gerçek enflasyon oranında zam yapılması gerektiğini ifade etti.

Muhalefet tarafından hazırlanan kanun tekliflerinin içeriğine bakılmaksızın reddedildiğini belirten Tahtasız, AKP milletvekillerine seslenerek, emeklilerin ve halkın feryadına kulak vermelerini istedi. Türkiye’de hayatın bir gecede 10 bin liraya yemek yiyenlerle bir ayda 10 bin lira ile geçinmeye çalışanlar arasında büyük bir uçurum olduğunu dile getirdi. Bu durumun sorumlusunu ise “Recep Tayyip Erdoğan tek adam rejimi” olarak nitelendirdi .

Mehmettahtasız

Muhalefet tarafından hazırlanan kanun tekliflerinin içeriğine bakılmaksızın reddedildiğini ifade eden CHP Çorum Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Mehmet Tahtasız, AKP milletvekillerine seslenerek, “Emeklinin, asgari ücretlinin, çiftçinin feryadına kulak verin. Halkımızı ve emekliyi biraz olsun düşünüyorsanız, bizim emeklimiz için uzattığımız bu eli lütfen tutun. Getirmiş olduğumuz kanun teklifine elinizi vicdanınıza koyarak ‘Evet.’ deyin ya da öneriyi siz getirin, biz bu öneriye ‘Evet.’ demeye hazırız. Fitreye, zekâta muhtaç ettiğiniz 16 milyon emeklimiz sizlerden bunu rica ediyor” şeklinde konuştu.

Yalova’da trafiğe kayıtlı kaç araç var? Yalova’da trafiğe kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’de hayatın bir gecede 10 bin liraya yemek yiyenlerle bir ayda 10 bin lira ile geçinmeye çalışanlar arasında büyük bir uçurum olduğunu ifade eden Tahtasız, “Anayasa’nın 61’inci maddesi ‘Yaşlılar devletçe korunur’ diyor. Anayasa’yı delik deşik eden iktidar bunu da maalesef yapmıyor. Sizin sayenizde Türkiye’de hayat, 10 bin liraya bir akşam yemeği yiyenlerle 10 bin liraya bir ay geçinenler arasında yaşanıyor maalesef. Geçinemeyen emekliler çalışmak zorunda kaldığı için gençlerimiz iş bulamıyor. AKP iktidara geldiğinde en düşük emekli maaşıyla 8 çeyrek altın alınıyorken bu ay verilen emekli maaşıyla 2,5 çeyrek altın ancak alındı. Gelinen noktada, emeklinin cebindeki 5,5 çeyrek altını sizin yani AKP iktidarının gulyabanisi çaldı. Yine, AKP iktidara geldiğinde emekli 1,5 asgari ücrete yakın maaş alıyordu, siz sistemi bozmasaydınız. ‘Emekliyi ezdirmeyeceğiz.’ diyen iktidar, yirmi yılın sonunda 26 bin lira alması gereken emekliyi 10 bin liraya mahkûm etti; gelinen noktada, emeklinin cebindeki 16 bin lirayı AKP iktidarı çaldı. Yirmi iki yıllık zam ve zulüm iktidarını özetlersek: Düşük emekli maaşının da asgari ücrete zam yapılmamasının da çiftçinin, esnafın perişanlığının da tek sorumlusu vardır, onun adı 'Recep Tayyip Erdoğan tek adam rejimi’dir” dedi.

“Ekonominin içinden geçen, vatandaşı silindir gibi ezen, emekliyi ucuz et, ucuz ekmek kuyruğuna mahkûm eden iktidarı uyardıklarını” dile getiren Tahtasız, "Emeklinin ahı, şahı indirir. Ey iktidar mensupları, iktidar olmanın sorumluluğunu biraz olsun hissediyorsanız gelin en düşük emekli maaşını asgari ücret seviyesine getirelim, asgari ücreti de açlık sınırının üzerinde yapalım, emekli maaşları arasındaki intibakı sağlayalım. Tüm emeklilere sözümüz, halkın iktidarında herkesin yüzü gülecek, halkımız insanca bir yaşam sürecek. Siz AKP iktidarı olarak eğer bu ülkeyi uçuruma sürüklemeseydiniz bugün emeklimiz bayram edecek, Kurban Bayramı'nda da çocuklarına, torunlarına bir şeyler alıp en azından bir cep harçlığı verecekti diye konuştu.

Editör: C.A Admin