Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi ile yüzlerce yerel gazete ile haber portalı kapılarına kilit vurup, yüzlerce fikir işçisiyle yollarını ayırırlarken, Türkiye’de onlarca gazeteci meslek kuruluşları bu yaşanan tırpanlamaya ne zaman ‘DUR’ diyecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dışında olduğuna inandığım yerel yayınlara yönelik bu saçma sapan yaptırım, yıllardır büyük özveriyle; kamu görevi yapan, halkı doğru bilgilerle aydınlatıp, vatandaşın sesi ve soluğu olan yerel yayınlara yapılan bir zülümdür.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, Gazeteci Meslek örgütleri; ‘Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Anadolu Gazete Temsilcileri, Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Anadolu Yayıncılar Federasyonu ve daha birçok meslek temsilcilerinin başkanları, neyi bekliyorsunuz?

(Gazete, dergi, radyo, TV, Haber portallarının tek gelir kaynağı olan; reklam ve aboneliklerin sonuçları hiç hesaplanmamış bir genelge ile yerel yayınların ellerini ve kollarını gelir kalemleri ile bağlamak ne kadar doğrudur?

‘Basın Özgürlüğü’ dedikleri değerlerimiz nerededir?

Neden..?

Yerel yayınların; muhabirleri, editörleri, sorumlu yazı işleri müdürleri, haber müdürleri, kameramanları, spikerleri, gazete dağıtımcıları bir araya gelip, bu hak gaspına ‘DUR’ demek için bir eylem yapmıyor?

Gazeteci, kendi haklarını ne zaman koruyacak ki, haksızlığa uğrayanların sesi ve soluğu olsun..!

Yıllardır, kamu kurumlarının; dini, milli ve özel günlerde yayınlattıkları tebrik ilanlarını, 2022’nin başında Basın İlan Kurumunun kriterleriyle altyapısını oluşturup hayata geçerin basılı yayınlar.

2023 yılı nisan ayında aynı kriterleri haber portalları için uygulatarak, RESMİ REKLAM yayınlamayı belli kraterlerle belirleyen Basın İlan Kurumu’nun, Resmi Reklam yayınlama hakkını bin bir zorlukla yerine getirenlere, ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ genelgesi ile ortadan kaldırmak neyin aklıdır.

Resmi Reklam kriterlerini yaz-boz tahtasına çevirenler, hiç getirisi ve götürüsünü hesaplayamadıkları bu genelgenin nelere mal olacağını hiç düşünmüşler midir?

Binlerce insanın işinden, ekmeğinden olmasının yanında, vergi, KDV, SKK Pirim, stopaj vb. bir çok gelirde kayıp yaşayacak olan hazinenin zararına kim ‘DUR’ diyecek..?

Yerel olmadan, yaygın basının olmayacağı gerçeğine karşın, olup bitenleri seyretmekle yetinenler, ‘Kral Çıplak’ diyecekleri gün hangi gün dür.