Telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini  anlamak imkansız görünse de böyle olabilme ihtimalini farkedip alacağımız inlemler öok da zor sayılmaz. İşte telefon dinlenmesine engel olabilmek için yapmamız gereken adımlar :

1. Veri Tüketiminde Ani Artış Telefonunuz normalden daha fazla veri tüketiyorsa, bu durumu kontrol etmek önemlidir. Casus yazılımlar genellikle veri transferi yapar ve telefonunuzun veri kullanımında ani bir artışa neden olabilir.

2. Ele Geçirilen Kameralar ve Mikrofonlar

Kameranızın veya mikrofonunuzun aniden açılmasına dikkat edin. Kamerayı kullanan bir uygulamayı açmadığınızda kamera ışığı yanarsa telefonunuz saldırıya uğramış olabilir. Ayrıca, bazı kötü amaçlı yazılımlar, ışığı açmadan bile kameranıza erişilmesine olanak tanır.

3. Güvenlik Yazılımı Kullanma Telefonunuzu düzenli olarak güvenlik yazılımları ile tarayarak zararlı yazılımları tespit edebilir ve kaldırabilirsiniz. Güvenlik uygulamalarını güncel tutmak önemlidir.

Aşureler Başkan Fazlaca'dan Aşureler Başkan Fazlaca'dan

4. Gizlilik Ayarlarını Gözden Geçirme

Telefonunuzun gizlilik ayarlarını düzenli olarak kontrol edin. Uygulamaların, konum servislerinin ve diğer özelliklerin izinlerini gözden geçirerek izinsiz erişimleri engelleyebilirsiniz.

5. Web Sitelerinin Görünmemesi

Bazı kötü amaçlı yazılım türleri, size yasal görünen sahte bir web sayfası göstererek ve ardından girdiğinizde oturum açma bilgilerinizi toplayarak cihazınıza girebilir. Eğer bir web sitesi tuhaf davranıyorsa veya daha önce olduğundan farklı görünüyorsa sayfayı kapatın.

Bu adımlar sadece bir başlangıçtır ve kesin sonuçlar için profesyonel yardım almanız gerekebilir. Dikkatli olun ve güvenliğiniz içşn bu aşamaları gözönünde bulundurun.

Editör: C.A Admin