31 Mart 2024 Mahalli Seçimlerinin üzerinden 1 ay 16 gün geçti. Birçok belediye başkanlığı koltuğu el değiştirdi. Seçim sonrası belediye başkanlarına olan ziyaretler hala bitmiş değil...

Gazetecilik yapıyor olmama rağmen, ‘seçimin üzerinden 1 ay geçsin, sonra seçilmiş belediye başkanlarını, il genel meclis başkanını, muhtarları ziyaret ederim’ düşüncesi içinde hareket ettim.

Biliyordum ki, yeni seçilen özellikle belediye başkanların yoğunlukları, yorgunluklarının had safhada olduğu gerçeğini. Hafta içinde özel kalemlerinden randevular alıp, yeni seçilen başkanların, koltuklarında ne yaptıkları bilgisi için ilk olarak Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt’u ziyaret ederek öğrendik. Başkan Avni Kurt, her zamanki gülen yüzü ile karşıladı bizi. Çok da enerjik görünüyordu. Taki konu Çınarcık Belediyesi’nin mali durumu hakkında sorduğumuz sorulara kadar.

Başkan Avni Kurt, hatırlanacağı gibi 2014-2019 döneminde de Cumhuriyet Halk Partisinden Çınarcık Belediye Başkanı seçilmişti. O dönem de AK Partili Çınarcık Belediye Başkanı Murat Erdoğan’dan enkaz aldığını söylen Başkan Kurt, 2019 Mahalli Seçimlerinde çok az bir oy farkıyla seçimi kaybedince, Çınarcık Belediyesi son 5 yıl  Numan Soyer yönetiminde, o eski bildik mali sorunlarla boğuştu.

Gazeteciliğe başladığım, 1995 yılından bu yana Çınarcık Belediyesini hiçbir zaman mali açıdan rahat görmedim. Bunun en büyük nedeni ise Çınarcık Belediyesinde çalışan personel sayısının çokluğu. Kadro öyle bir doldurulmuş ki İller Bankasından gelen payla personelin 3’te 1’nin maaşı ancak ödene biliniyor.

Aynı durum Yalova Belediyesinde de mevcut. Esprileriyle, neşeli tavırlarıyla tanıdığımız çiçeği burnunda Yalova Belediye Başkanı Mehmet Güler’in yorgunluğunun yüzüne yansıdığını, geçtiğimiz hafta içinde yaptığımız ziyarette bir net gördük.

Başkan Mehmet Gürel de aynı dertten muzdarip. Aynı durum Yalova Belediyesinde de geçerli. Personel gideri aylık 90 Milyon TL tutarında. İller Bankasından Yalova Belediyesine gelen pay ise 30 ile 35 Milyon civarı bir rakam.

Gelir belli, gider ortada...

Gel de bu durumda olan belediyeleri yönet, yönetebilirsen...

Hafta içi bir diğer ziyaret ise Kadıköy Belediye Başkanı Yılmaz Tavşan’a oldu. Cumhuriyet Halk Partisi, AK Parti’nin kalesi olarak görünen Kadıköy’de bir ilk gerçekleştirdi ve belediyeyi kazandı.

Yılmaz Başkanın mütevazi kişiliğini hepimiz biliriz. Belediye Başkanlığı görevine yavaş yavaş ısınacağı ve başarılı çalışmalar yapacağı kanaatindeyim. 

Kendisinden, Kadıköy Belediyesinin mali durumu hakkında çok fazla bir şikayet almadığımı söyleye bilirim.

Tüm seçilmiş belediye başkanlarına başarılar dilerim.  

Son olarak, 19 Mayıs Pazar günü, Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramını kutlayacağız. Bugünün gençleri, yarının büyüklerinin bayramını kutluyorum.